Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2620
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój/Głuszyca: "Mieszkanie Plus" w Jedlinie i Głuszycy

Środa, 11 lipca 2018, 15:27
Aktualizacja: Czwartek, 12 lipca 2018, 8:40
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój/Głuszyca: "Mieszkanie Plus" w Jedlinie i Głuszycy
Fot. Robert Bajek
W Sali Orła Białego Urzędu Miasta w Jedlinie–Zdroju odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, dotycząca programu "Mieszkanie Plus".

W konferencji udział wzięli: Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju, Roman Głód - Burmistrz Głuszycy i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha. Tematem konferencji był program "Mieszkanie Plus", w ramach którego zarówno w Jedlinie-Zdroju jak i w Głuszycy powstaną prawdopodobnie mieszkania komunalne. Obie Gminy stworzyły stosowne projekty, dotyczące budowy bloków. Projekty te są w chwili obecnej analizowane i rozpatrywane przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego, który poprzez specjalnie do tego celu powołaną spółkę celową sfinansuje budowę. Co niezwykle ważne budowa mieszkań nie będzie się wiązała z żadnymi wydatkami z gminnych budżetów. Budowa w całości zostanie sfinansowana ze środków BKG, natomiast po stronie Gmin leży zapewnienie uzbrojonych działek pod budowę i późniejsze zasiedlenie mieszkań.

- Mieszkalnictwo jest nam potrzebne tak jak powietrze. Widać to ze wskaźników demograficznych. Żeby nasze miejscowości się nie wyludniły, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Według dotychczas obowiązującego systemu prawnego Gmina mogła przydzielać mieszkania tylko osobom o niskich dochodach. Program "Mieszkanie Plus" umożliwia budowę i wynajem mieszkań osobom o większych dochodach. To daje szanse rozwoju dla Gminy, służy też zaspokojeniu potrzeb mieszkańców - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Według założeń projektowych w Jedlinie-Zdroju i w Głuszycy ma powstać po jednym bloku, obejmującym 41 mieszkań 2 i 3 pokojowych, przeznaczonych na wynajem. W Jedlinie-Zdroju blok będzie zlokalizowany w rejonie ulicy Sikorskiego, natomiast w Głuszycy przy ulicy Dolnej. Szacunkowy koszt wybudowania jednego bloku to 8 milionów złotych. Wysokość czynszu nie jest jeszcze dokładnie ustalona, ale prawdopodobnie będzie to kwota kilkunastu złotych za metr. Co ważne w niedługim czasie ma wejść w życie ustawa, która z jednej strony pozwoli na łatwiejsze uzyskanie prawa własności do tego typu mieszkań, a z drugiej strony pozwoli na ubieganie się o dopłatę do czynszu. Jeżeli zaawansowane rozmowy z BGK Nieruchomości zostaną zakończone pozytywnie, jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie powołana spółka celowa, która otrzyma z BGK środki finansowe na realizację zadania, a sam budowa ruszy już w przyszłym roku.

- W Gminie Głuszyca po analizie widać bardzo wyraźnie, że jest duże zapotrzebowanie na mieszkania. Coraz więcej młodych osób odwiedza mnie z pytaniem, czy Gmina Głuszyca sprzedaje jakieś nieruchomości do zamieszkania. Wspólnie z Jedliną-Zdój, z panem Burmistrzem Leszkiem Orplem podjęliśmy działania, aby powoli te podstawowe potrzeby dla naszych mieszkańców były zrealizowane. Naczelnym naszym krokiem w myśleniu samorządowym powinna być demografia, która jest zatrważająca. Jeżeli szybko nie podejmiemy działań zmierzających do tego, aby przyciągnąć ludzi młodych, z rodzinami, to ten teren będzie się wyludniał. Jedną z propozycji jest właśnie mieszkanie - powiedział Roman Głód - Burmistrz Głuszycy.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group