• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Godz. 13:58
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 2635
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

"Mieszkanie Plus" w Jedlinie i Głuszycy

Wiadomości: REGION, Jedlina-Zdrój/Głuszyca
Środa, 11 lipca 2018, 15:27
Aktualizacja: Czwartek, 12 lipca 2018, 8:40
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W Sali Orła Białego Urzędu Miasta w Jedlinie–Zdroju odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, dotycząca programu "Mieszkanie Plus".

W konferencji udział wzięli: Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju, Roman Głód - Burmistrz Głuszycy i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha. Tematem konferencji był program "Mieszkanie Plus", w ramach którego zarówno w Jedlinie-Zdroju jak i w Głuszycy powstaną prawdopodobnie mieszkania komunalne. Obie Gminy stworzyły stosowne projekty, dotyczące budowy bloków. Projekty te są w chwili obecnej analizowane i rozpatrywane przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego, który poprzez specjalnie do tego celu powołaną spółkę celową sfinansuje budowę. Co niezwykle ważne budowa mieszkań nie będzie się wiązała z żadnymi wydatkami z gminnych budżetów. Budowa w całości zostanie sfinansowana ze środków BKG, natomiast po stronie Gmin leży zapewnienie uzbrojonych działek pod budowę i późniejsze zasiedlenie mieszkań.

- Mieszkalnictwo jest nam potrzebne tak jak powietrze. Widać to ze wskaźników demograficznych. Żeby nasze miejscowości się nie wyludniły, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Według dotychczas obowiązującego systemu prawnego Gmina mogła przydzielać mieszkania tylko osobom o niskich dochodach. Program "Mieszkanie Plus" umożliwia budowę i wynajem mieszkań osobom o większych dochodach. To daje szanse rozwoju dla Gminy, służy też zaspokojeniu potrzeb mieszkańców - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Według założeń projektowych w Jedlinie-Zdroju i w Głuszycy ma powstać po jednym bloku, obejmującym 41 mieszkań 2 i 3 pokojowych, przeznaczonych na wynajem. W Jedlinie-Zdroju blok będzie zlokalizowany w rejonie ulicy Sikorskiego, natomiast w Głuszycy przy ulicy Dolnej. Szacunkowy koszt wybudowania jednego bloku to 8 milionów złotych. Wysokość czynszu nie jest jeszcze dokładnie ustalona, ale prawdopodobnie będzie to kwota kilkunastu złotych za metr. Co ważne w niedługim czasie ma wejść w życie ustawa, która z jednej strony pozwoli na łatwiejsze uzyskanie prawa własności do tego typu mieszkań, a z drugiej strony pozwoli na ubieganie się o dopłatę do czynszu. Jeżeli zaawansowane rozmowy z BGK Nieruchomości zostaną zakończone pozytywnie, jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie powołana spółka celowa, która otrzyma z BGK środki finansowe na realizację zadania, a sam budowa ruszy już w przyszłym roku.

- W Gminie Głuszyca po analizie widać bardzo wyraźnie, że jest duże zapotrzebowanie na mieszkania. Coraz więcej młodych osób odwiedza mnie z pytaniem, czy Gmina Głuszyca sprzedaje jakieś nieruchomości do zamieszkania. Wspólnie z Jedliną-Zdój, z panem Burmistrzem Leszkiem Orplem podjęliśmy działania, aby powoli te podstawowe potrzeby dla naszych mieszkańców były zrealizowane. Naczelnym naszym krokiem w myśleniu samorządowym powinna być demografia, która jest zatrważająca. Jeżeli szybko nie podejmiemy działań zmierzających do tego, aby przyciągnąć ludzi młodych, z rodzinami, to ten teren będzie się wyludniał. Jedną z propozycji jest właśnie mieszkanie - powiedział Roman Głód - Burmistrz Głuszycy.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~wal 11-07-2018 18:00
Ja tylko pytam? Po co mieszkania,skoro brak jest możliwości pracy/zarobków. Wałbrzych sie radykalnie wyludnia (114tyś do 140 tyś) bo młodzi uciekają nie mając jakichkolwiek perspektyw. A jakie perspektywy ma młody,zdolny mieszkaniec Głuszycy czy Jedliny (no chyba że nazywa się Orpel)
~roś 11-07-2018 18:38
Pewnie- nie budować nowych mieszkań, nie remontować dróg. Po co komu to i jakie to kłopotliwe.
~Proste 11-07-2018 21:11
W Głuszycy zero pracy i perspektyw. Za to ludzi wścipskich i chamskich pod dostatkiem... kupisz nowe mieszkanie to zaraz Ci D.. obrobią.
~ 12-07-2018 6:41
Już dawno powinno budować mieszkania. A nie tak jak w Jedlinie tylko boiska do bul. Brak takich inwwestycji powoduje wyludnianie mieszkańców.
~przedwyborczy lans 12-07-2018 9:31
Wnioski dopiero sa rozpatrywane... nie wiadomo czy przejdą no ale można zwołać konferencję, zaprosić kumpla Romana by powiedział kilka ciepłych słów o Orplu....hehehehehhe
~Kustosz z Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej 12-07-2018 12:53
Po ch.j się tak napinacie ?? Jedlina i Głuszyca stają się sypilalniami dla Wałbrzycha i tyle.
~wałek wyborczy 12-07-2018 13:19
zwróćcie uwagę na stwierdzenie: "zarówno w Jedlinie-Zdroju jak i w Głuszycy powstaną prawdopodobnie mieszkania komunalne." czyli prawdopodobnie na bank nie powstaną i jest to czysty przedwyborczy PR. sama koncepcja Mieszkanie+ zakończy się w tym kraju zaraz po wyborach samorządowych. a dlaczego? o tym przekonacie się wkrótce po zasiedleniu oddawanych "tanich" mieszkań z tego szumnego programu rządowego pani ekspremier obecnie wice premier Beaty Sz....
~ 12-07-2018 14:01
Kilka lat temu Kujawa chciał wybudować w Gorcach dwa budynki mieszkalne. I co? I nic! Rozmyło się jak zwykle. Dla niego tylko Kuźnice i dzikowiec!
~mieszkanka 12-07-2018 14:12
a co z budynkami/ mieszkaniami już istniejacymi? żadnej pomocy od Gminy w sprawach remontów rewitalizacji, wokół urzędu wszystko ładnie pięknie a budynki obdrapane niedługo do wyburzenia. Nie wiem czy Panu burmistrzowi nie przeszkadza widok z okna na jeden z budynków vis a vis urzedu a im dalej tym gorzej.
~Hehehe 12-07-2018 15:22
To jest śmiech na sali. W Gluszycy są mieszkania, po różnych elementach społecznych, mimo że są opuszczone i od lat nie są opłacane to oczywiście Gmina nie może nic z nimi zrobić żeby dać normalnemu człowiekowi. Lepiej żeby stały puste, albo wpuścić tam następnego lumpa.
~Hehehe 12-07-2018 15:25
Oj przepraszam, chyba że ma się znajomości to dostanie się na poszerzenie własnego z pocałowaniem w tyłek i z 60m na dwie osoby, robi się jakieś 90m bardzo do życia we dwoje potrzebne.
~Rademenes 13-07-2018 0:17
patologia plus
~piotr 13-07-2018 7:03
Wielka "rzecz " Orpel będzie budował budynek mieszkalny po 16 latach rządzenia Jedlina i doprowadzenia jej do stanu który widzimy na co dzień ORPEL buduje dom brawo Leszku brawo , mam nadzieję że jesienią Jedlinianie powiedzą Ci "spieprzaj dziadu" wystarczy ! Głód Roman a wydawało się że wreście będzie jeden z niewielu włodarzy miast powiatu , który będzie niezależny ze swoim zdaniem i swoimi pomysłami na na Głuszycę , który jako "młody" samorządowiec będzie samodzielny i niepodatny na wpływy ! niestety ale przykro mi to pisać , pomyliłem się - szkoda wydawało się że ma potencjał i nie zmieni tego fakt że wygra następne wybory na Burmistrza . Romanie dla mnie jesteś największym rozczarowaniem .
~Kustosz z Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej 13-07-2018 10:48
bydlaki weźcie się za remont istniejących kamienic, a nie za kolejne budowy na kredyt, których nie bedziecie spłacać ze swoich kieszeni. zArówno w Jedlinie jak i Głuszycy po przejechaniu drogą krajową 381 chce się żygać człowiekowi jak widzi ten brud na kamienicach pamiętający jeszcze czasy wojny.
~wyzwalacz 13-07-2018 11:38
Ale samorządowcy zgarną za pośrednictwo w budowie na zasadzie: Im droższy ten miś, tym więcej my z tego mamy. Przecież tych szkodników należy izolować od władzy i procesów decyzyjnych.
~przejezdny 13-07-2018 20:44
gluszyca-----------------jest----------brudna---------zaniedbana

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group