Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3727
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Milionowe wsparcie

Poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 8:48
Aktualizacja: Wtorek, 6 sierpnia 2019, 8:41
Autor: red
REGION: Milionowe wsparcie
Fot. DWUP
W sumie 37 stowarzyszeń, instytucji i firm pomoże ponad 3 tys. Dolnoślązaków bez pracy. Osoby, które mają więcej niż 30 lat i nie mają pracy mogą liczyć na kompleksową pomoc w znalezieniu nowego zajęcia. Prócz tego przewidziano m. in. finansowe wsparcie na utworzenie i doposażenie nowego miejsca pracy, fundusze potrzebne na znalezienie pracy w innym mieście, a także staże.

– Na te działania przeznaczamy rekordową kwotę, bo blisko 53 mln zł. Mimo, że bezrobocie stale maleje, to jest całkiem spora grupa osób, która nie ma pracy z różnych powodów, a na tym rynku pracy chciałaby się znaleźć. Dzięki funduszom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego taka pomoc jest możliwa – deklaruje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Fundusze przeznaczone w ramach najnowszych projektów są przyznawane poza powiatowymi urzędami pracy. Co więcej nie jest konieczna rejestracja w PUP, a w dodatku unijna pomoc z najnowszego rozdania trafi do szerszej grupy.
– Pomoc adresowana jest również do reemigrantów, czyli osób powracających na polski rynek pracy, a także imigrantów – osób przybyłych z zagranicy do Polski. Wsparciem obejmujemy również ubogich pracujących – osoby, które pracują, ale niewielkie wynagrodzenie powoduje, że są zmuszone korzystać z pomocy społecznej. Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że ze wsparcia mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i na czas określony, a także osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny. To pierwsze projekty, w których oferujemy taką pomoc – wylicza Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego i dodaje: – To odpowiedź wprost na potrzeby rynku pracy. Zarówno osób poszukujących zajęcia, jak i pracodawców, którzy mają kłopoty z rekrutacją pracowników.

37 autorów projektów swoje przedsięwzięcia zrealizuje na terenie całego Dolnego Śląska lub w mniejszych aglomeracjach i powiatach. To fundacje, organizacje pracodawców, stowarzyszenia i organizacje społeczne, przedsiębiorcy, czy też placówki oświatowe. Część z działań jest już realizowana, a kolejne ruszą od września.
– Projekty z zakresu aktywizacji zawodowej kierujemy do osób, które mają więcej niż 30 lat i nie mają pracy. Zwłaszcza jeśli znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy – to osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami. A takich właśnie jest najwięcej wśród osób bezrobotnych – mówi Bartosz Kotecki, który pełni obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Formy wsparcia, na którą mogą liczyć uczestnicy projektów:

• zastosowanie Indywidualnych Planów Działania, diagnozowanie potrzeb szkoleniowych oraz możliwości doskonalenia zawodowego w regionie,
• kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe,
• nauka aktywnego poszukiwania pracy poprzez zajęcia aktywizacyjne, warsztaty z zakresu umiejętności poszukiwania pracy,
• szkolenia i kursy,
• staże (do ponad 1 tys. zł miesięcznie), pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia (od 2,25 tys. zł miesięcznie za cały etat przez maks. 24 miesiące), refundacja wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (maks. 24,7 tys. zł);
• sfinansowanie kosztów dojazdu czy zapewnienie środków na zasiedlenie w formie dodatku relokacyjnego (maks. 9,9 tys. zł), dla osób, które uzyskały pracę poza miejscem stałego zamieszkania,
• zatrudnienie wspomagane dla osób niepełnosprawnych w postaci trenera pracy.

Lista zwycięskich projektów

• 37 podmiotów,
• 52,8 mln zł – wartość projektów,
• 3.221 osób objętych wsparciem.

Projekty lokalne:

• LUBELSKA SZKOŁA BIZNESU FUNDACJI ROZWOJU KUL (Lublin) zrealizuje projekt „Aktywizacja zawodowa osób 30+” warty 1,56 mln zł. W jego ramach pomoc otrzymają 120 osoby z następujących powiatów i miast: bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, Jelenia Góra, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, strzeliński, średzki, świdnicki, Wałbrzych, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski.

• NAVIGATOR INTERNATIONAL (Warszawa) zrealizuje projekt „Perspektywa na lepsze jutro” warty 1,03 mln zł. Z pomocy skorzysta 60 osób z powiatów i miast: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki.

• FUNDACJA MANUFAKTURA INICJATYW (Wrocław) zrealizuje projekt „Droga do zatrudnienia” adresowany do 140 mieszkańców powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, wrocławski i miasto Wrocław. Wartość działań - 1,95 mln zł.

• SUDECKA IZBA PRZEMYSŁOWO–HANDLOWA W ŚWIDNICY zrealizuje za 1,13 mln zł projekt pt. „Aktywizacja zawodowa na Rynku z tradycjami”, który jest adresowany do 69 mieszkańców powiatu świdnickiego.

• FORUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ (Wałbrzych) zrealizuje projekt „Z perspektywą w przyszłość” o wartości 5,22 mln zł. Działania są adresowane do 100 mieszkańców powiatów i miast: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki.

• FUNDACJA OPTIMO MODO (Jelenia Góra) zrealizuje projekt „Nowy zawód – nowe możliwości!” o wartości 1,36 mln zł. W jego ramach wsparcie otrzyma 100 mieszkańców powiatu lwóweckiego.

• STOWARZYSZENIE AKTYWNEGO WSPIERANIA GOSPODARKI (Wrocław) zrealizuje projekt „Nowa droga do zatrudnienia” o wartości 989 tys. zł. Działania są adresowane do 100 mieszkańców powiatów: jaworski, lwówecki, wałbrzyski, złotoryjski.

• WIELKOPOLSKI INSTYTUT ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I EDUKACJI ŁUKASZ DYMEK (Chodzież) zrealizuje projekt „Praca w zasięgu ręki” o wartości 2,04 mln zł adresowany do 120 mieszkańców powiatów i miast: jaworski, kamiennogórski, złotoryjski, Legnica, legnicki, dzierżoniowski, wałbrzyski, Wałbrzych.

• TOMASZ ŻUREK INFOS (Chodzież) zrealizuje projekt „Młodzi z POWER-em na dolnośląskim rynku pracy” o wartości 919 tys. zł adresowany do 60 mieszkańców powiatów: złotoryjski, legnicki, kłodzki, wałbrzyski.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group