Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2366
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Krzeszów: Miliony na remont opactwa w Krzeszowie

Piątek, 23 października 2009, 10:48
Aktualizacja: 10:48
Autor: PW
REGION, Krzeszów: Miliony na remont opactwa w Krzeszowie
Fot. mb
Aż 26 milionów złotych pochłonie remont opactwa w Krzeszowie. Diecezja Legnicka będzie musiała wydać na ten cele jednak tylko 4 miliony złotych. Pozostałe 22 miliony złotych dołoży Unia Europejska.

I etap prac w Krzeszowie został przeprowadzony w latach 2006-2008. Diecezja Legnicka jednak nie poprzestała na tych działaniach i złożyła kolejne wnioski, które zyskały akceptację. Całość robót będzie kosztowała 26 milionów złotych. 22 miliony na ten cel wyłoży UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 4 miliony to środki własne diecezji.

Zakres robót jest olbrzymi. Można wręcz powiedzieć, że jest to jedna z największych inwestycji budowlanych na terenie Dolnego Śląska, która dotyczy modernizacji zabytku sakralnego. II etap prac, na które została już podpisana stosowna umowa, obejmuje remonty dachów, elewacji, wymianę stolarki i instalacji. Przeprowadzone zostaną również prace konserwatorskie ołtarzy bocznych, ścian, kaplic i obrazów. Plany remontowe obejmują modernizację bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła pod wezwaniem św. Józefa.

W ramach projektu zakupionych zostanie również 100 elektronicznych programów, które umożliwią zwiedzanie opactwa w Krzeszowie turystom z całego świata. Ponadto w Domu Opata zostanie otwarta sala wystawiennicza, w której zgromadzone zostaną zabytki znajdujące się w opactwie. Roboty te zostaną zakończone prawdopodobnie we wrześniu 2012 roku.

Diecezja Legnicka już złożyła wniosek na III etap remontu opactwa w Krzeszowie. Tym razem chodzi o remont kalwarii krzeszowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group