Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 1482
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ministerstwo Finansów o projekcie grodzkości Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 9 lipca 2012, 15:55
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2012, 12:02
Autor: opr.PAW
Fot. użyczone
Ministerstwo Finansów nie zaopiniowało pozytywnie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego.

Projekt rozporządzenia był przedmiotem obrad dwóch posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów: 28 czerwca oraz 5 lipca. W dwóch pismach Ministerstwo Finansów wniosło swoje uwagi, w trzecim nie zaopiniowało pozytywnie planowanych zmian.

Ministerstwo Finansów, akcentowało w pismach do Sekretarza Komitetu Stałego Rady Ministrów m.in., że:

1. W obowiązującym stanie prawnym nie ma regulacji prawnych umożliwiających przejęcie przez gminę Wałbrzych długu Powiatu Wałbrzyskiego: ,,… w obowiązującym stanie prawnym brak jest regulacji dotyczących odpowiedzialności za zobowiązania powiatu w przypadku jego podziału” czytamy w piśmie MF z dn. 26 czerwca br.

2. Co więcej, nawet po przejęciu długu powiatu przez gminę Wałbrzych, powiat nie będzie w stanie uchwalić budżetu: ,,…dochody bieżące powiatu nie będą wystarczające do zrównoważenia wydatków bieżących, co oznacza, że nie zostanie spełniona zasada wynikająca z art. 242 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którą organ stanowiący JST nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące, powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki” stoi w piśmie z 28 czerwca br.

3. W piśmie z 5 lipca Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie uwzględniono opinii powiatu wałbrzyskiego dotyczącej skutków finansowych w przypadku wydzielenia Wałbrzycha z powiatu; nie uwzględniono zapisów zawartych w wieloletniej prognozie finansowej przyszłego Powiatu Grodzkiego na lata 2012-2038 dotyczących zobowiązań związku współtworzonego przez gminę Wałbrzych - Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji: zaciągnięte przez ten Związek w latach poprzednich i planowane do zaciągnięcia w 2012 roku pożyczki i kredyty nie zostały uwzględnione w limicie zadłużenia gminy Wałbrzych. Co więcej, proponowane zmniejszenie dochodów może stanowić zagrożenie dla realizacji zadań przez powiat. W konsekwencji w piśmie z dn. 5 lipca br. czytamy, iż Ministerstwo Finansów nie może pozytywnie zaopiniować projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego.

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group