Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 3788
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Można pozyskać dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 7:33
Autor: red
powiat wałbrzyski: Można pozyskać dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych
Fot. Ziemia Wałbrzyska
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu w okresie od marca do kwietnia 2019 r. zorganizowało szereg spotkań promocyjno – informacyjnych dla mieszkańców Powiatu Wałbrzyskiego oraz pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania przez osoby niepełnosprawne ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przekazywano również informacje dotyczące możliwości uzyskania wsparcia i pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej przez osoby znajdujące się w kryzysie i doznające przemocy domowej, a także prowadzonych przez Centrum programach korekcyjno – edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie i rodziców uwikłanych w przemoc wobec swoich dzieci. Spotkania odbywały się w 7 gminach powiatu w instytucjach ogólnodostępnych dla mieszkańców m.in.: w Mieroszowie w budynku Urzędu Miejskiego przy Placu Niepodległości 1 (dn. 05.03.2019r.), w Walimiu w Centrum Kultury i Turystyki przy ul. Kościuszki 2 (dn. 07.03.2019r.), w Jedlinie Zdroju w Centrum Kultury przy
ul. Piastowskiej 13 (dn. 12.03.2019r.), w Starych Bogaczowicach w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym przy ul. Głównej 148 (dn. 19.03.2019r.), w Boguszowie – Gorcach w siedzibie Urzędu Miejskiego przy Placu Odrodzenia 1 (dn. 21.03.2019r.),w Głuszycy w Centrum Kultury MBP przy ul. Grunwaldzkiej 26 (dn. 26.03.2019r.) oraz w Czarnym Borze w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kamiennogórskiej 22 (dn. 02.04.2019r.). W spotkaniach brali udział zarówno kierownicy ośrodków pomocy społecznej wraz z pracownikami oraz mieszkańcy gmin.

Pracownicy PCPR informowali osoby uczestniczące w spotkaniach o możliwości uzyskania wsparcia z PFRON w takich obszarach jak: likwidacja barier architektonicznych, likwidacja barier technicznych oraz likwidacja barier w komunikowaniu się, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, do zakupu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego, a także dofinansowanie do sportu, kultury, turystyki i rekreacji osób niepełnosprawnych. Uczestnikom przedstawiono warunki i kryteria dochodowe, jakie muszą być spełnione, by móc ubiegać się o konkretne formy pomocy.

Pracownicy Centrum zwrócili uwagę zgromadzonych na możliwość wzięcia przez osoby niepełnosprawne, przede wszystkim w stopniu umiarkowanym i znacznym, udziału w pilotażowym programie „Aktywny Samorząd”, w ramach którego niepełnosprawni mogą się ubiegać o pomoc finansową przyznawaną w związku z realizacjom dwóch modułów (modułu I dotyczącego wsparcia finansowego do: likwidacji barier transportowych, likwidacji barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidacji barier w poruszaniu się, pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej oraz modułu II, który dotyczy pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym przez osoby niepełnosprawne).

Ponadto w trakcie spotkań poruszona została kwestia dotycząca możliwości uzyskania wsparcia przez osoby, które znajdują się w kryzysie oraz doznające przemocy domowej. Wskazano, że osoby wymagające pomocy mogą zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie uzyskają one nieodpłatną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. Zwrócono też uwagę na prowadzone przez Centrum programy korekcyjno – edukacyjne skierowane do sprawców przemocy oraz do rodziców uwikłanych w przemoc wobec swoich dzieci, w ramach których osoby uczestniczące w zajęciach zdobywały wiedzę nt. przemocy i uczestniczyły w treningu umiejętności społecznych, asertywności oraz uczyli się konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystania ze wsparcia społecznego.

Przeprowadzone spotkania informacyjne zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu miały na celu zapoznanie mieszkańców gmin całego Powiatu Wałbrzyskiego z katalogiem form wsparcia i pomocy dla osób niepełnosprawnych, jak również osób znajdujących się w kryzysie oraz doznających przemocy oraz uświadomienie w/wym. osobom, że nie są one wraz ze swoimi rodzinami pozostawione same.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group