Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Na kominie wałbrzyskiej ciepłowni powstanie gniazdo dla sokołów wędrownych

Piątek, 24 lutego 2017, 11:36
Aktualizacja: 11:44
Autor: red
Wałbrzych: Na kominie wałbrzyskiej ciepłowni powstanie gniazdo dla sokołów wędrownych
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka
Budowę sztucznego gniazda na 130 metrowym kominie ciepłowni w Wałbrzychu wesprze finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Dom dla dzikich sokołów wędrownych, jednych z najrzadszych gatunków w Polsce, ma być gotowy już pod koniec marca.

Termin założenia gniazda jest ściśle związany z okresem, w którym sokoły szukają dogodnych miejsc do założenia gniazda. Atrakcją będzie możliwość obserwowania życia ptaków w internecie dzięki zainstalowanym w gnieździe
kamerom. Po raz pierwszy sokoły w pobliżu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zaobserwował przyrodnik i fotograf Krzysztof Żarkowski. Te ptaki nie budują samodzielnie gniazd lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków,
np. orła albo bociana. Gniazdują też chętnie w gniazdach przygotowanych przez człowieka np. na kominach czy wysokich budynkach. Polowania sokoła wędrownego należą do jednych z najbardziej widowiskowych. Ptak atakujący gołębia potrafi osiągnąć prędkość przekraczającą 300 km/h. Populacja europejska tych skrzydlatych drapieżników żyjąca na drzewach całkowicie wyginęła w latach 60.

Wałbrzyski projekt pomocy dla sokołów nie jest jedynym, który wspiera WFOŚiGW we Wrocławiu. Dzięki dofinansowanej przez Fundusz akcji reintrodukcji sokołów na terenach leśnych, ptaki powracają na Dolny Śląsk.
- Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Teraz przyszedł czas na pomoc dla sokołów zamieszkujących miasta. Aktywiści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka, które prowadzi program reintrodukcji i współpracuje z PEC-em przy projekcie budowy sztucznego gniazda, szacują, że w całym kraju w ubiegłym roku były 23 gniazda z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich. Na lokalizację jednego z nich ptaki wybrały komin Huty Miedzi Głogów (w ubiegłym roku wykluły się tam 4 pisklęta).

Mamy niewątpliwy sukces w ratowaniu populacji leśnej tych ptaków. W 2016 r. przyrodnicy stwierdzili 6 zasiedlonych gniazd na drzewach, w tym jedno na Dolnym Śląsku w okolicach Żmigrodu. W maju ubiegłego roku przyrodnicy znaleźli tam w sztucznym gnieździe trzy młode sokoły wędrowne: samicę i dwa samce. Od początku akcji w 2010 roku reintrodukowano na Dolnym Śląsku 135 sztuk tych ptaków. Mamy nadzieję, że sokół wędrowny na stałe zamieszka w Wałbrzychu. Akcja jest prowadzona na terenie całego kraju. Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji wyniosła ponad 137 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group