Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4193
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nagrodzeni przez Sejmik

Poniedziałek, 20 października 2014, 15:13
Aktualizacja: 15:14
Autor: red
REGION: Nagrodzeni przez Sejmik
Fot. red
Święto Województwa to rokrocznie doskonała okazja, by w trakcie uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uhonorować osoby i instytucje zasłużone dla rozwoju naszego regionu.

Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego trafiła do Opery Wrocławskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” oraz Stowarzyszenia „Motyl” Na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” – szczycący się ponad 59 letnią historią zespół jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Reprezentuje region Dolnego Śląska i Polskę na krajowych i międzynarodowych festiwalach. W różnych grupach wiekowych tańczy i śpiewa w nim blisko 120 osób. Są to dzieci, młodzież i studenci wałbrzyskich szkół i uczelni. Repertuar koncertowy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” budowany jest w oparciu o bogactwo narodowych i regionalnych tańców, pieśni, przyśpiewek i obyczajów. Od 1992 roku jest włączony w poczet aktywnych członków Stowarzyszenia Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Był wielokrotnym laureatem prestiżowych konkursów i festiwali. Został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w roku 1998 Prezydent Wałbrzycha za promocję miasta w świecie nadał Zespołowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. W 2009 roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Dolnośląski Klucz Sukcesu” dla najlepszej instytucji kultury lub inicjatywy kulturalnej za 2008 rok. Więcej informacji o zespole znajduje się na stronie http://www.zpit.pl/

Wśród osób fizycznych laureatami są wałbrzyszanka Olga Tokarczuk oraz Szczepan Siekierka:

Olga Tokarczuk – to wybitna prozaiczka i eseistka, autorka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, nagrodą "Nike" oraz Nagrodą Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, a także Uznamską Nagrodą. Autorka jest określana jako odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, jest ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność. Doceniana szczególnie za dobry smak, wiedzę i sprawność pisarską, ?lozoficzną głębię i sztukę opowiadania, a przede wszystkim za lokalny koloryt, jaki nadaje swoim powieściom, związany z jej miejscem zamieszkania – Dolnym Śląskiem. Twórczość autorki obejmuje następujące utwory poetyczne oraz powieści: "Miasta W lustrach", "Podróż ludzi Księgi", "E.E.", "Prawiek i inne czasy", "Szafa", "Dom dzienny, dom nocny", "Opowieści wigilijne" (razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem), "Lalka i perła", "Gra na wielu bębenkach", "0statnie historie", "Anna In W grobowcach świata", "Bieguni", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Moment niedźwiedzia". Autorka zyskała przychylność dolnośląskiej publiczności, a także wniosła ogromny wkład w kształtowanie dolnośląskiej kultury i tożsamości poprzez kreowanie rzeczywistości swoich dzieł wparciu o realia Dolnego Śląska, zarówno w wymiarze geograficznym, kulturowym, jak i społeczno-politycznym. Olga Tokarczuk jest również pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbywa się we Wrocławiu i przyczynia się do dynamizacji życia kulturalnego regionu.

www.umwd.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group