Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3706
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Najlepsi w wiedzy o języku polskim

Czwartek, 19 października 2017, 8:02
Aktualizacja: 9:05
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Najlepsi w wiedzy o języku polskim
Fot. ZS Energetyk
Popularyzacja wiedzy o języku ojczystym oraz jego roli w zachowaniu kultury i tożsamości narodowej, to główne cele „Konkursu Wiedzy o Języku Polskim”, który organizuje Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

We wtorek, 17 października uczniowie z Wałbrzycha i okolic wzięli udział w dwunastej edycji tego konkursu, który obywa się regularnie od 2006 roku, a od trzech lat znajduje się również w programie Dolnośląskiego Festiwalu Nauk. Organizatorki konkursu, polonistki z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Agnieszka Kaczmarek, Marta Piwowar i Monika Ciągło próbują zwrócić wśród uczniów szczególną uwagę na świadome i poprawne korzystanie z języka polskiego oraz eliminowanie przykładów niedbalstwa przez mówiących i piszących po polsku.

Każdego roku do „Konkursu Wiedzy o Języku Polskim” przystępują uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Wałbrzycha i okolic. W tegorocznej edycji udział wzięło 11 trzyosobowych drużyn, które reprezentowały szkoły z Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Walimia i Czarnego Boru.
- Tematyka konkursu dotyczyła kultury języka. Całość podzielona została na dwie części. Pierwszą był test językowo-gramatyczny. Do drugiej części przechodziły cztery zespoły ze szkół gimnazjalnych i cztery ze szkół ponadgimnazjalnych, które najlepiej rozwiązały test. W tej części uczestnicy musieli przedstawić dany problem językowy korzystając z fragmentu załączonego tekstu oraz z własnych doświadczeń językowych - mówi Monika Ciągło, wicedyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

W kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej wypadł Zespół Szkół nr 2 – Publiczne Gimnazjum nr 13. Drugie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu. Trzecie miejsce dla Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – Gimnazjum w Czarnym Borze. Zwycięzcą konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został Zespół Szkół nr 1 – I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Za zwycięzcami znaleźli się Zespół Szkół nr 2 – II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu i gospodarze konkursu, czyli Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli i ufundowali nagrody: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm RP oraz Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group