Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 1949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Najlepsze Koła Jakości w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 15 września 2012, 7:19
Aktualizacja: 8:09
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Reprezentanci z fabryk Toyoty w Europie i Południowej Afryki zaprezentowały swoje dokonania na Europejskiej Konwencji Kół jakości, która odbyła się w dniach 12–13 września w Wałbrzychu. Imprezę po raz pierwszy zorganizowała polska fabryka Toyoty.

Do wałbrzyskiej Toyoty przyjechały reprezentacje kół jakości z zakładów produkcyjnych oraz centrów technicznych Toyoty zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Rosji, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz RPA. W czasie dwudniowej konwencji koła jakości prezentowały problemy oraz wyniki swoich prac w fabrykach, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami.

Każdy zespół miał 20 minut na przedstawienie wybranego problemu produkcyjnego, jego analizy, przedstawienia przyczyny źródłowej wystąpienia problemu oraz zastosowanych środków zaradczych i efektów ich wprowadzenia.
Zespoły prześcigały się w pomysłach na uatrakcyjnienie prezentacji, tak by były one jak najbardziej interesujące dla publiczności. Zespół „High Flyers” z RPA śpiewem podkreślił znaczenie swojego problemu. Koło jakości Safety Zone” z Rosji zaprezentowało problem na wykonanym przez siebie modelu stanowiska pracy. Wszystkie zespoły przygotowały urozmaicone prezentacje multimedialne, często wzbogacone animacjami i filmami.

„Wykonywanie pracy wg standardu połączone z nieustannym myśleniem o możliwościach poprawy wykonywanych zadań jaki i samego procesu stanowi fundament naszego działania w Toyocie. Koła Jakości podtrzymują w sposób naturalny ten sposób myślenia i zachowania wśród pracowników. [..] Pełnią one kluczową rolę w podejmowaniu inicjatywy poprawy jakości i wartości produktu dla klienta przez samych pracowników." – powiedział podczas konwencji Takeshi Numa, Wiceprezes Toyota Motor Europe ds. Badań i Rozwoju.

Koła jakości stanowią kilkuosobowe grupy pracowników, powoływane zwykle na okres kilku miesięcy w celu rozwiązania bieżących problemów produkcyjnych, w tym problemów jakościowych. Ideą tworzenia kół jest nie tylko eliminowanie problemów ale także pogłębianie przez pracowników wiedzy z zakresu produkcji. Najlepsze koła jakości z każdej fabryki, co roku prezentują swoje dokonania na konwencji europejskiej oraz światowej. W ostatnim roku 2011 w wałbrzyskiej fabryce Toyoty funkcjonowało blisko 290 kół jakości, w których uczestniczyło prawie 100% pracowników produkcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

ahmed 17-09-2012 12:16
kółko jakości TMMP jak poniżyć i gnębić pracownika...na pewno by wygrało...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group