Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 1758
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nauczyciel z Zamku

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 14 października 2019, 10:35
Aktualizacja: Wtorek, 15 października 2019, 8:20
Autor: red
Fot. użyczone
Karl Endemann był na przełomie XIX i XX wieku bibliotekarzem i nauczycielem w majątku Książ nalężącym wówczas do książęcej rodziny Hochberg von Pless. Nie tylko sprawował opiekę nad zbiorami Biblioteki Majorackiej, która mieściła się w budynku bramnym Książ, ale prowadził także szkołę dla dzieci pracowników zamkowych.

Karl Endemann sprawował pieczę nie tylko nad Biblioteką Majoracką w Książu, ale również ulokowanym w zamku archiwum Hochbergów. Ponadto opiekował się gromadzoną przez pokolenia właścicieli zamku kolekcją, zgromadzoną w tzw. Kunstkabinett. Składały się na nią m.in.: instrumenty astronomiczne, zbiory przyrodnicze i numizmatyczne oraz pamiątki rodzinne. Dużą część kolekcji stanowiły cenne arrasy oraz malarstwo, głównie portrety i widoki np. okolic Sudetów. Karl Endemann był także nauczycielem dzieci pracowników książęcych, którzy mieszkali w Książu.

W 2013 roku do Zamku Ksiaż w Wałbrzychu przyjechał po raz pierwszy Rolf Kranz. Przeszedł wówczas na emeryturę i zajął się zgłębianiem historii swojej rodziny. Ustalił, że jego dziadek był związany z zamkiem Książ – mówi Magdalena Woch, kierownik działu turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu. – Dopiero od nas dowiedział się jak ważną postacią był w Książu Karl Endemann.

Podczas swoich dwóch wizyt Rolf Kranz przekazał do zbiorów zamku Książ kilka zdjęć oraz dokumentów związanych ze swoim dziadkiem. Wzbogacił także zbiory zamku meblami, które należały do jego rodziny i zostały wywiezione z Wałbrzycha do Niemiec w latach 50. Ubiegłego stulecia przez matkę Rolfa Kranza - Elzę.
– Z naszego punktu widzenia szczególnie cenne jest lustro, które przekazał nam pan Rolf Kranz – wyjaśnia Magdalena Woch. – W 1906 roku Elza Endemann wychodziła za mąż i dostała wówczas to lustro w prezencie ślubnym od właścicieli zamku Książ - księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV Hochberga von Pless, którzy zatrudniali ojca Elzy - Karla Endemanna. Lustro można dziś podziwiać w apartamentach książęcych w skrzydle północnym drugiego piętra Zamku Książ.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 14-10-2019 20:37
Cytuję użytkownika: Emeryt dyplomowany Może by Redakcja z racji dzisiejszego Święta Edukacji Narodowej, napisała o losach naszych polskich nauczycieli z pierwszych roczników po wojnie. Uczyliśmy się z nieukrywaną radością z "Elementarza" Mariana Falskiego. Pierwsze szkoły były blisko rodzinnego domu. O budowie "Tysiąca Szkół na Tysiąclecie". To znacznie ciekawsze dla młodego współczesnego pokolenia Polaków i Wałbrzyszan. A może o najgłośniejszym strajku dzieci wrzesińskich 20 maja 1901, kiedy nie chciały mówić pacierza po niemiecku Też bym chętnie o tym poczytał, lecz żadna redakcja nie napisze nic propolskiego. Redakcje też mają żony i dzieci i się boją. Coś mi się widzi że przeznaczono nas gdzieś pod stołem do anszlussu do terytorium RFN skoro tak intensywnie nas tu szkolą pruskimi dykteryjkami z zamku.
~Aryck Nusbacher 15-10-2019 14:11
Po zdobyciu terenów należących do swego byłego sojusznika w zajmowaniu Centralnej Europy Sowieci zainstalowali na zajętych przez siebie terenach podległe im komunistyczne rządy i przeprowadzili czystki etniczne, przesiedlając sprawiające im problemy narody. Tym sposobem na terenach, których po wszelkie czasy zrzekł się Kazimierz III Wielki (dzięki czemu mógł wykupić dla siebie od Czech tytuł króla Polski) ponownie pojawili się Polacy. Nie mając czego wspominać, zaczęli niszczyć dorobek poprzednich narodów, zamieszkujących te ziemie, niszcząc i kradnąc co tylko się dało (zwykle pod pretekstem "bo przyjdo Niemcy"). Dlatego też Śląsk - perła Korony Czeskiej, później Prus i Niemiec została obrócona do stanu jaki panował na tzw. Kresach II Rzeczpospolitej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group