Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Wtorek, 23 października 2018 Godz.: 22:09:19 Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi Czytających: 13026 Niezalogowany

Wiadomości, REGION

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030

Środa, 18 lipca 2018, 12:42, ostatnia aktualizacja: 2018-07-18 13:09
red
Miej świadomość
Mózg na wypasie – Albert Einstein 

Polska Sobota, 01:02
20 października 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Alufelgi Mercedes W123Barok 14
Mieszkania
Zatrudnie ekspedientkę
Sprzedam piec Zębiec 25kW
Przeglądy suwnic, wciągarek
Opiekun medyczny
Salowa
Kupie m2 do około 100 tys. JG
Ford Focus 09 tdci Super stan
Cieplice 2 pokoje z balkonem
Huawei P10 Lite na gwarancji
Meblościanka
Willowe 81m2 w Cieplicach
58m2 3pokoje Zabobrze I
2-pokojowe z ogródkiem
Skup aut 691 035 913 gotówka
Ładne felgi alu. Tanio!
Z wielblądziej wełny
Meble sklepowe
HP ProBook 4520s i3 370m 3GB

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. red

Prezentujemy uwagi Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczące konsultowanego projektu Strategii Rozwoju Sudety 2030.

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę projektu Sudety 2030 zmierzającego do rozwoju południowej części Województwa Dolnośląskiego. Zaprezentowany projekt Strategii Rozwoju Sudety 2030 jest dobrym kierunkiem, niemniej Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przedkłada uwagi zebrane od organizacji członkowskich (aktualnie 202 stowarzyszenia, fundacje).

R E K L A M A

Uwaga generalna dotyczy tego, iż w diagnozie i celach, priorytetach, działaniach, pominięto lub marginalnie przedstawiono czynnik społeczny – aktywnych obywateli i organizacje pozarządowe. Uwzględniono zaledwie aktywność seniorów i Uniwersytetów III Wieku, co wydaje się dalekim uproszczeniem aktywności obywatelskiej.

Bardzo wiele miejsca w diagnozie poświęcono przedsiębiorczości, nauce, środowisku naturalnemu, zagospodarowaniu przestrzennemu, infrastrukturze technicznej. Nie ujęto natomiast tematu kapitału społecznego, bez którego trudno mówić o rozwoju danego obszaru. Wszystkie strategie opracowywane kilka lat temu na poziomie rządowym wskazywały jednoznacznie, iż rozwój kraju nie jest możliwy bez zrównoważonego rozwoju przy wykorzystaniu kapitału społecznego. Trudno więc liczyć na rozwój obszaru Sudetów 2030 bez aktywnych obywateli i organizacji pozarządowych.

W Diagnozie społecznej nie uwzględniono stanu III sektora w obszarze objętym Strategią.

W Jakości życia pominięto zaangażowanie obywateli w działania społeczne (wolontariat, działalność w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach sportowych, LGD, organizacjach harcerskich).

Działalność organizacji pozarządowych i aktywność obywatelska pojawiają się w obszarach interwencji, ale w dokumentach strategicznych kilku gmin i powiatów cytowanych w Strategii.

W analizie SWOT zabrakło pełnego ujęcia obszaru społecznego. Do mocnych stron należałby dopisać:

- Duża liczba organizacji pozarządowych, także na obszarach wiejskich.
- Wzrastająca aktywność ruchów nieformalnych.

Do słabych stron natomiast należałoby dopisać:

- Niski poziom zaufania społecznego oraz zaufania do instytucji publicznych.
- Brak zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów społecznych i niewystarczająca infrastruktura wsparcia sektora obywatelskiego.
- Brak stabilności w działalności organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej.
- Malejąca liczba wolontariuszy i osób angażujących się społecznie.
- Niski stopień przekazywania przez samorządy zadań publicznych w sferze usług społecznych do realizacji przez organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej.

Jako szanse należałoby uznać kolejne 2 punkty:

- Znacząca i wzrastająca aktywność obywatelska wpływająca na rozwój trzeciego sektora i społeczeństwa obywatelskiego.
- Istnienie sieci organizacji pozarządowych znacząco wpływających na ich poziom działania.

Natomiast do zagrożeń należałoby dopisać:

- Przepływ wykwalifikowanej kadry z sektora pozarządowego do innych sektorów oraz dużych ośrodków miejskich.
- Nadmierne zbiurokratyzowanie działalności społecznej.
- Wypalenie zawodowe wśród działaczy społecznych.

Po ujęciu w diagnozie aktywności obywatelskiej należałoby także uzupełnić Wnioski z tej diagnozy o obszar III sektora.

Cel strategiczny „Zintegrowane, aktywne społeczeństwo” nie może ograniczać się na podnoszeniu jakości infrastruktury społecznej i mieszkaniowej, podwyższaniu poziomu edukacji, czy rozwoju infrastruktury i usług „srebrnego sektora”. Ujęcie aktywizacji społecznej osób starszych w żaden sposób nie spełni zakładanego celu zintegrowania aktywnego społeczeństwa. W tym celu strategicznym nie można wręcz pominąć kolejnego priorytetu:

2.5. Wzmocnienie sektora obywatelskiego, z działaniami strategicznymi:
2.5.1. Kształtowanie i rozwój postaw obywatelskich, a także wzmacnianie więzi wspólnotowych.
2.5.2. Podejmowanie działań na rzecz aktywności społeczności lokalnych i rozwoju lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zmarginalizowanych.
2.5.3. Wspieranie organizacji pozarządowych oraz sieci działających na rzecz tych organizacji.
2.5.4. Wsparcie i promocja partnerstwa społecznego, w tym sektora ekonomii społecznej oraz zwiększenie ich roli w realizacji usług społecznych.
2.5.5. Zwiększenie roli sektora pozarządowego w przejmowaniu zadań publicznych i budowaniu gospodarki społecznej.

Zagłębiając się w kierunki przedsięwzięć strategicznych zauważamy, że rewitalizacja ujmowana jest jak remont, odbudowa. Natomiast rewitalizacja w świetle zapisów ustawy z dnia 09.10.2015 r. o rewitalizacji w art. 2. określa, że „Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”, przygotowany i realizowany w sposób partycypacyjny m.in. z podmiotami prowadzące lub zamierzającymi prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi. Nie należy ograniczać więc procesu rewitalizacji do czysto technicznego zagospodarowania i wyremontowania obiektów. Trudno będzie mówić o rzeczywistej rewitalizacji bez podjęcia głębokich i w sposób partycypacyjny zaplanowany i zrealizowany proces działań nakierowanych na trwałą zmianę społeczną. Taki proces nie może się dziać bez udziału aktywnych obywateli i organizacji pozarządowych, których rola i znaczenie powinny być ujęte w Strategii.

Za poważny argument przemawiający za ujęciem aktywności obywatelskiej w Strategii przemawia Wykres 32. nt. aktywności społeczności lokalnej w zakresie działalności non-profit, w którym wskazano, że średnia i wysoka aktywność wynoszą ponad 61%, to oznacza znaczny potencjał kapitału społecznego, którego w żaden sposób nie wykorzystuje się w kierunkach przedsięwzięć strategicznych.

Rozwój obszaru Sudetów 2030 w oparciu tylko o 2 sektory: administracji publicznej i biznesu nie jest w pełni komplementarny i skutkować będzie znaczącymi dysfunkcjami.

Przedstawione przez naszą Federację uwagi do SRSudety2030 są istotnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na zrównoważony rozwój obszaru w oparciu o zaangażowanie i współpracę 3 sektorów: publicznego, prywatnego oraz społecznego. Dlatego pozwalamy sobie wyrażać oczekiwanie uwzględnienia przedstawionych uwag w projekcie tak istotnego dokumentu strategicznego dla znacznego obszaru Dolnego Śląska. Wyrażamy też gotowość uczestniczenia w dalszych pracach konsultacyjnych powstawanie tego dokumentu.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  18-07-2018 14:08 | ~Edi | *.adsl.inetia.pl (213.238.*.*)
Może lepiej pomyśleć jak wyciągnąć region z gigantycznych długów zafundowanych przez polsko języczne grupy rozbójnicze i jak zatrzymać demontaż Państwa Polskiego w regionie. Fantazjowanie o projektach do 2030 roku jest myśleniem całkowicie oderwanym od rzeczywistości. Dla kogo będą te „zmiany na lepsze” ja nas Polaków może tu już nie być.

  18-07-2018 14:14 | ~ | *.internetdsl.tpnet.pl (46.170.*.*)
nie dziwi fakt pominięcia aspektu społecznego - w Wałbrzychu przewodzącym projektowi raczej myśli się o inwestycjach, a nie o ludziach i ich problemach

  18-07-2018 18:37 | ~Mieszkaniec | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
No właśnie - po co cała ta infrastruktura, nowe drogi jak nie ma ludzi? Ludzie masowo wyjeżdżają i region pustoszeje...

  19-07-2018 07:28 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Nie trzeba było głosować na UE oraz bandy PO-PIS-PSL. A wcześniej SLD. Załatwili nas na cacy, sprowadzają Hochbergów na Książ a Polaków podmienili Ukraińcami i jeszcze PIS sciąga Filipińczyków.Ich trzeba odsunąć od władzy bo nas całkowicie załatwią.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Ukradł samochód osobowy o wartości 40 tysięcy złotych. Funkcjonariusze postawili mężczyźnie łącznie 20 zarzutów Ukradł samochód osobowy o wartości 40 tysięcy złotych. Funkcjonariusze postawili mężczyźnie łącznie 20 zarzutów 

Wałbrzych Wtorek, 14:47
23 października 2018

21–letni wałbrzyszanin pod koniec września tego roku wykorzystał stan upojenia alkoholowego i sen...
Kierownik sieci sklepów w krótkim czasie wykradł z kas łącznie 2,5 tysiąca złotych Kierownik sieci sklepów w krótkim czasie wykradł z kas łącznie 2,5 tysiąca złotych  (1)

Wałbrzych Wtorek, 14:43
23 października 2018

Policjanci Komisariatu Policji II w Wałbrzychu zatrzymali 41–letniego mieszkańca Wałbrzycha....
Kolejne festiwalowe sukcesy wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego Kolejne festiwalowe sukcesy wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego 

Wałbrzych Wtorek, 10:42
23 października 2018

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu przekazuje radosne wiadomości o festiwalowych...
Pasażerowie chcą wprowadzenia korekt rozkładu jazdy autobusu linii nr 1 Pasażerowie chcą wprowadzenia korekt rozkładu jazdy autobusu linii nr 1  (7)

Wałbrzych Wtorek, 10:38
23 października 2018

– Zwracam się w imieniu pasażerów PKP dojeżdżających codziennie do pracy z Wałbrzych do...
Niepełnosprawni dla schroniska Niepełnosprawni dla schroniska 

powiat wałbrzyski Wtorek, 10:15
23 października 2018

Pod hasłem "Niepełnosprawni dla schroniska" odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt ze Schroniska w...
Dogrywka w Boguszowie–Gorcach. Jacek Cichura kontra Sylwia Dąbrowska w drugiej turze Dogrywka w Boguszowie–Gorcach. Jacek Cichura kontra Sylwia Dąbrowska w drugiej turze  (10)

REGION, Boguszów-Gorce Wtorek, 09:59
23 października 2018

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, do wyłonienia zwycięzcy w wyborach samorządowych na stanowisko...
Czy będzie zmiana warty w zarządzie powiatu? Ludzie popierani przez Romana Szełemeja nie mają większości wystarczającej do rządzenia Czy będzie zmiana warty w zarządzie powiatu? Ludzie popierani przez Romana Szełemeja nie mają większości wystarczającej do rządzenia  (20)

powiat wałbrzyski Wtorek, 09:35
23 października 2018

Wiemy już, kto zasiądzie w nowej radzie powiatu. Większość ma komitet popierany przez Romana...
Grupy Brave Kids zachwyciły wszystkich [FOTO] Grupy Brave Kids zachwyciły wszystkich  

REGION, Walim Poniedziałek, 12:17
22 października 2018

To było niesamowite wydarzenie, obfitujące w moc pozytywnej energii, akrobatyczne popisy i dziecięcą...
Przed nami XXI Dolnośląski Festiwal Nauki Przed nami XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 

Wałbrzych Poniedziałek, 11:57
22 października 2018

Tradycyjnie już Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa bierze aktywny udział w...
Znamy potwierdzone przez PKW wyniki wyborów w Wałbrzychu – znamy nazwiska nowych radnych Znamy potwierdzone przez PKW wyniki wyborów w Wałbrzychu – znamy nazwiska nowych radnych  (50)

Wałbrzych Poniedziałek, 15:32
22 października 2018

Prezentujemy oficjalne i zatwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą rezultaty wyborów na prezydenta...
Wałbrzyscy policjanci zatrzymali 37–latka za próbę korupcji wyborczej Wałbrzyscy policjanci zatrzymali 37–latka za próbę korupcji wyborczej 

REGION, Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 14:23
22 października 2018

37–latek trafił wczoraj po południu w ręce policjantów wałbrzyskiej komendy. Mężczyzna odpowie za...
Marek Fedoruk kontra Arkadiusz Czocher w drugiej turze w Szczawnie–Zdroju Marek Fedoruk kontra Arkadiusz Czocher w drugiej turze w Szczawnie–Zdroju  (8)

REGION, Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 13:23
22 października 2018

Niezwykle interesujący przebieg miały wybory na burmistrza w uzdrowiskowej gminie Szczawno–Zdrój.
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo