Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Sobota, 18 sierpnia 2018 Godz.: 16:03:03 Imieniny: Bronisławy, Heleny, Ilony, Karoliny Czytających: 8192 , Zalogowanych: 2 . Niezalogowany

Wiadomości, REGION

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030

Środa, 18 lipca 2018, 12:42, ostatnia aktualizacja: 2018-07-18 13:09
red
Miej świadomość
Powstanie Warszawskie 1944 

Polska Środa, 22:29
01 sierpnia 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Auto złomowanie - auto skup
Stolik+2 krzesła
Kucharz/pomoc kuchenna
Opel Vectra B- LPG okazja
Masażystka /kosmetyczka
Gastronomia
Kierowca kat B, magazynier
Podejmę pracę
Książki
Podgrzewacz robot
Sofę sprzedam
Przyjmę fotel lub tapczanik
Paznokcie
Od makity HR2470
Pani do prowadzenia domu
Piec co zębiec 16 kw
Renault clio.12/16v.2004.p.lif
Dodatkowa praca w weekendy
Zatrudnię sprzedawce
Pokojowa

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. red

Prezentujemy uwagi Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczące konsultowanego projektu Strategii Rozwoju Sudety 2030.

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę projektu Sudety 2030 zmierzającego do rozwoju południowej części Województwa Dolnośląskiego. Zaprezentowany projekt Strategii Rozwoju Sudety 2030 jest dobrym kierunkiem, niemniej Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przedkłada uwagi zebrane od organizacji członkowskich (aktualnie 202 stowarzyszenia, fundacje).

R E K L A M A

Uwaga generalna dotyczy tego, iż w diagnozie i celach, priorytetach, działaniach, pominięto lub marginalnie przedstawiono czynnik społeczny – aktywnych obywateli i organizacje pozarządowe. Uwzględniono zaledwie aktywność seniorów i Uniwersytetów III Wieku, co wydaje się dalekim uproszczeniem aktywności obywatelskiej.

Bardzo wiele miejsca w diagnozie poświęcono przedsiębiorczości, nauce, środowisku naturalnemu, zagospodarowaniu przestrzennemu, infrastrukturze technicznej. Nie ujęto natomiast tematu kapitału społecznego, bez którego trudno mówić o rozwoju danego obszaru. Wszystkie strategie opracowywane kilka lat temu na poziomie rządowym wskazywały jednoznacznie, iż rozwój kraju nie jest możliwy bez zrównoważonego rozwoju przy wykorzystaniu kapitału społecznego. Trudno więc liczyć na rozwój obszaru Sudetów 2030 bez aktywnych obywateli i organizacji pozarządowych.

W Diagnozie społecznej nie uwzględniono stanu III sektora w obszarze objętym Strategią.

W Jakości życia pominięto zaangażowanie obywateli w działania społeczne (wolontariat, działalność w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach sportowych, LGD, organizacjach harcerskich).

Działalność organizacji pozarządowych i aktywność obywatelska pojawiają się w obszarach interwencji, ale w dokumentach strategicznych kilku gmin i powiatów cytowanych w Strategii.

W analizie SWOT zabrakło pełnego ujęcia obszaru społecznego. Do mocnych stron należałby dopisać:

- Duża liczba organizacji pozarządowych, także na obszarach wiejskich.
- Wzrastająca aktywność ruchów nieformalnych.

Do słabych stron natomiast należałoby dopisać:

- Niski poziom zaufania społecznego oraz zaufania do instytucji publicznych.
- Brak zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów społecznych i niewystarczająca infrastruktura wsparcia sektora obywatelskiego.
- Brak stabilności w działalności organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej.
- Malejąca liczba wolontariuszy i osób angażujących się społecznie.
- Niski stopień przekazywania przez samorządy zadań publicznych w sferze usług społecznych do realizacji przez organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej.

Jako szanse należałoby uznać kolejne 2 punkty:

- Znacząca i wzrastająca aktywność obywatelska wpływająca na rozwój trzeciego sektora i społeczeństwa obywatelskiego.
- Istnienie sieci organizacji pozarządowych znacząco wpływających na ich poziom działania.

Natomiast do zagrożeń należałoby dopisać:

- Przepływ wykwalifikowanej kadry z sektora pozarządowego do innych sektorów oraz dużych ośrodków miejskich.
- Nadmierne zbiurokratyzowanie działalności społecznej.
- Wypalenie zawodowe wśród działaczy społecznych.

Po ujęciu w diagnozie aktywności obywatelskiej należałoby także uzupełnić Wnioski z tej diagnozy o obszar III sektora.

Cel strategiczny „Zintegrowane, aktywne społeczeństwo” nie może ograniczać się na podnoszeniu jakości infrastruktury społecznej i mieszkaniowej, podwyższaniu poziomu edukacji, czy rozwoju infrastruktury i usług „srebrnego sektora”. Ujęcie aktywizacji społecznej osób starszych w żaden sposób nie spełni zakładanego celu zintegrowania aktywnego społeczeństwa. W tym celu strategicznym nie można wręcz pominąć kolejnego priorytetu:

2.5. Wzmocnienie sektora obywatelskiego, z działaniami strategicznymi:
2.5.1. Kształtowanie i rozwój postaw obywatelskich, a także wzmacnianie więzi wspólnotowych.
2.5.2. Podejmowanie działań na rzecz aktywności społeczności lokalnych i rozwoju lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zmarginalizowanych.
2.5.3. Wspieranie organizacji pozarządowych oraz sieci działających na rzecz tych organizacji.
2.5.4. Wsparcie i promocja partnerstwa społecznego, w tym sektora ekonomii społecznej oraz zwiększenie ich roli w realizacji usług społecznych.
2.5.5. Zwiększenie roli sektora pozarządowego w przejmowaniu zadań publicznych i budowaniu gospodarki społecznej.

Zagłębiając się w kierunki przedsięwzięć strategicznych zauważamy, że rewitalizacja ujmowana jest jak remont, odbudowa. Natomiast rewitalizacja w świetle zapisów ustawy z dnia 09.10.2015 r. o rewitalizacji w art. 2. określa, że „Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”, przygotowany i realizowany w sposób partycypacyjny m.in. z podmiotami prowadzące lub zamierzającymi prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi. Nie należy ograniczać więc procesu rewitalizacji do czysto technicznego zagospodarowania i wyremontowania obiektów. Trudno będzie mówić o rzeczywistej rewitalizacji bez podjęcia głębokich i w sposób partycypacyjny zaplanowany i zrealizowany proces działań nakierowanych na trwałą zmianę społeczną. Taki proces nie może się dziać bez udziału aktywnych obywateli i organizacji pozarządowych, których rola i znaczenie powinny być ujęte w Strategii.

Za poważny argument przemawiający za ujęciem aktywności obywatelskiej w Strategii przemawia Wykres 32. nt. aktywności społeczności lokalnej w zakresie działalności non-profit, w którym wskazano, że średnia i wysoka aktywność wynoszą ponad 61%, to oznacza znaczny potencjał kapitału społecznego, którego w żaden sposób nie wykorzystuje się w kierunkach przedsięwzięć strategicznych.

Rozwój obszaru Sudetów 2030 w oparciu tylko o 2 sektory: administracji publicznej i biznesu nie jest w pełni komplementarny i skutkować będzie znaczącymi dysfunkcjami.

Przedstawione przez naszą Federację uwagi do SRSudety2030 są istotnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na zrównoważony rozwój obszaru w oparciu o zaangażowanie i współpracę 3 sektorów: publicznego, prywatnego oraz społecznego. Dlatego pozwalamy sobie wyrażać oczekiwanie uwzględnienia przedstawionych uwag w projekcie tak istotnego dokumentu strategicznego dla znacznego obszaru Dolnego Śląska. Wyrażamy też gotowość uczestniczenia w dalszych pracach konsultacyjnych powstawanie tego dokumentu.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  18-07-2018 14:08 | ~Edi | *.adsl.inetia.pl (213.238.*.*)
Może lepiej pomyśleć jak wyciągnąć region z gigantycznych długów zafundowanych przez polsko języczne grupy rozbójnicze i jak zatrzymać demontaż Państwa Polskiego w regionie. Fantazjowanie o projektach do 2030 roku jest myśleniem całkowicie oderwanym od rzeczywistości. Dla kogo będą te „zmiany na lepsze” ja nas Polaków może tu już nie być.

  18-07-2018 14:14 | ~ | *.internetdsl.tpnet.pl (46.170.*.*)
nie dziwi fakt pominięcia aspektu społecznego - w Wałbrzychu przewodzącym projektowi raczej myśli się o inwestycjach, a nie o ludziach i ich problemach

  18-07-2018 18:37 | ~Mieszkaniec | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
No właśnie - po co cała ta infrastruktura, nowe drogi jak nie ma ludzi? Ludzie masowo wyjeżdżają i region pustoszeje...

  19-07-2018 07:28 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Nie trzeba było głosować na UE oraz bandy PO-PIS-PSL. A wcześniej SLD. Załatwili nas na cacy, sprowadzają Hochbergów na Książ a Polaków podmienili Ukraińcami i jeszcze PIS sciąga Filipińczyków.Ich trzeba odsunąć od władzy bo nas całkowicie załatwią.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Słuchobus zawita do Starych Bogaczowic Słuchobus zawita do Starych Bogaczowic 

REGION, Stare Bogaczowice Sobota, 09:38
18 sierpnia 2018

W ramach „Ogólnopolskiego programu profilaktyki narządu słuchu” firma MARMED realizuje BEZPŁATNE...
Nasadzenia drzew w ramach społecznej akcji w Kuźnicach [FOTO] Nasadzenia drzew w ramach społecznej akcji w Kuźnicach  

REGION, Boguszów-Gorce Sobota, 09:23
18 sierpnia 2018

W Boguszowie–Gorcach zakończył się nietypowy projekt mieszkańców miasta.
Występ orkiestry dętej z Kościana [FOTO] Występ orkiestry dętej z Kościana  

REGION, Szczawno-Zdrój Sobota, 08:57
18 sierpnia 2018

Trzydziestoosobowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Ton" z Kościana wystąpiła w piątkowe popołudnie w...
Straż pożarna interweniowała na Podzamczu [FOTO] Straż pożarna interweniowała na Podzamczu  

Wałbrzych Sobota, 08:52
18 sierpnia 2018

Wczoraj tuż po godzinie 18:00 na ulicę Forteczną w Wałbrzychu dyżurny Państwowej Straży Pożarnej...
<b> "Kolonia dla młodych artystów za nami [FOTO] </b> "Kolonia dla młodych artystów za nami  

Wałbrzych Piątek, 10:15
17 sierpnia 2018

Stowarzyszenie „MŁODY ARTYSTA” zakończyło realizację dwóch turnusów „Kolonii dla Młodych...
Runmageddon coraz bliżej   (1)

Wałbrzych Piątek, 13:05
17 sierpnia 2018

W ostatni weekend września w Wałbrzychu po raz pierwszy odbędzie się Runmageddon. Warto się do niego...
Czterech kierujących pod wpływem alkoholu Czterech kierujących pod wpływem alkoholu  (1)

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Piątek, 12:03
17 sierpnia 2018

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili dwie akcje prewencyjno–kontrolne. Na drogach naszego miasta...
Pracuj krócej – rób więcej i lepiej Pracuj krócej – rób więcej i lepiej  (1)

Polska Środa, 10:30
1 sierpnia 2018

Jak zwiększyć efektywność w pracy równocześnie dbając o zdrowie? Rozwiązanie jest niemalże...
Wałbrzyski Półmaraton i Baranowski Tour będą królować Wałbrzyski Półmaraton i Baranowski Tour będą królować 

Wałbrzych/REGION Piątek, 14:34
17 sierpnia 2018

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem weekendowych imprez.
Łukasz Mikołajczyk z PSL–u kolejnym kandydatem na stanowisko prezydenta Wałbrzycha Łukasz Mikołajczyk z PSL–u kolejnym kandydatem na stanowisko prezydenta Wałbrzycha  (18)

Wałbrzych Piątek, 14:51
17 sierpnia 2018

Coraz więcej się dzieje w wałbrzyskiej i powiatowej polityce.
W Dziećmorowicach pamiętali [FOTO] W Dziećmorowicach pamiętali   (5)

REGION, Dziećmorowice Piątek, 14:24
17 sierpnia 2018

Dla mieszkańców Dziećmorowic 15 sierpnia to okres niezwykle świąteczny– prócz Festiwalu Sera,...
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny podczas interwencji policji Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny podczas interwencji policji  (2)

Wałbrzych Piątek, 14:12
17 sierpnia 2018

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu wszczął w dniu 16 sierpnia 2018 roku śledztwo dotyczące zgonu...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo