Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3734
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe eksponaty w Muzeum Porcelany

Środa, 27 lipca 2016, 6:45
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Nowe eksponaty w Muzeum Porcelany
Fot. Robert Bajek
Już niebawem Muzeum Porcelany w Wałbrzychu powiększy swoje zbiory o dwa wyjątkowe, wręcz unikatowe eksponaty z pierwszej połowy XVIII wieku.

Prawdopodobnie już we wrześniu do wałbrzyskiego Muzeum Porcelany trafią dwa unikatowe eksponaty, które uzupełnią muzealne zbiory. Będzie to czajnik i czarka do herbaty ze spodkiem. Te wyjątkowe przedmioty przyjadą do Wałbrzycha z Londynu, gdzie zostały zakupione. Na zakup eksponatów Muzeum Porcelany otrzymało dofinansowanie w wysokości 80 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje muzealne".

Bogato zdobiony, wysoki na 11,5 centymetra czajnik pochodzi z 1723-24 roku. Został wytworzony w najstarszej europejskiej fabryce porcelany, znajdującej się w Miśni. Posiada sygnaturę KPM, co jest o tyle istotne, że ta sygnatura była używana jedynie przez krótki okres funkcjonowania fabryki - niecałe 2 lata. Dekoracja eksponatu jest znakomitym przykładem stylu chinoiserie - jego wzornictwo nawiązuje do motywów i kultury chińskiej, co było bardzo popularne aż do połowy XVIII wieku.

Datowana na rok około 1740, czarka do herbaty ze spodkiem o wysokości niecałych 11 centymetrów to oryginalna chińska porcelana. Dekorowana już w Europie na specjalne zamówienie, w pracowni Johanna Friedricha Metzscha, co jest rzadkością, ponieważ tego typu dekoracje pojawiały się przeważnie na porcelanie europejskiej.

Te wyjątkowe eksponaty będą znakomitym uzupełnieniem muzealnej kolekcji, w której znajdują się już zarówno przedmioty zdobione w ten sposób jak i imponująca kolekcja porcelany miśnieńskiej. Eksponaty zostaną zaprezentowane zwiedzającym prawdopodobnie pod koniec roku w wałbrzyskim Muzeum Porcelany.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group