Piątek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 2991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Nowe kierunki w szkołach powiatu wałbrzyskiego

Czwartek, 2 kwietnia 2015, 15:10
Autor: red
powiat wałbrzyski: Nowe kierunki w szkołach powiatu wałbrzyskiego
Fot. red
W związku z ogłoszeniem przez MEN roku szkolnego 2014/2015 rokiem zawodowców – Zespół Szkół Ceramicznych w Szczawnie Zdroju – placówka prowadzona przez powiat wałbrzyski od września uruchamia nowe kierunki kształcenia. Poszerzoną ofertę mają też placówki powiatowe w Walimiu i Nowym Siodle.

Zespół Szkół Ceramicznych w Szczawnie-Zdroju zaprasza młodzież do zapisów na nowo powstałe kierunki:
- technik inżynierii środowiska i melioracji,
- technik spedytor, technik leśnik
- oraz technik turystyki wiejskiej.

Kierunki mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy.

Szczególnie atrakcyjne wydają się być nowe kierunki - technik leśnik – uruchomiony we współpracy z Nadleśnictwem Wałbrzych jako klasa patronacka. Młodzież będzie odbywała zajęcia praktyczne w lennictwach podległych Nadleśnictwu Wałbrzych. Czym zajmuje się technik leśnik? Zarządza , nadzoruje i organizuje prace z zakresu gospodarki leśnej, nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli , ochrony i użytkowania lasu. Uczniowie po zakończonym cyklu kształcenia uzupełnią braki kadrowe w Nadleśnictwie i przedsiębiorstwie Lasy Państwowe.

Technik turystyki wiejskiej jest nowym zawodem poszukiwanym na rynku pracy tak w regionie jak i w UE. Ponieważ walory krajobrazowe regiony pozwalają na rozwój gospodarstw turystycznych a turystyka wiejska należy do jednych z tańszych form spędzania wolnego czasu to dyrekcja placówki w Szczawnie Zdroju uznała, że nowy kierunek będzie się cieszył szerokim zainteresowaniem absolwentów gimnazjów.

Technik turystyki wiejskiej to osoba przygotowana do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego lub agroturystycznego jak również wyposażona w wiedze i umiejętności niezbędne do pracy w biurach turystycznych, hotelach czy prywatnych pensjonatach.

Trzecim kierunkiem wprowadzanym do oferty edukacyjnej przez szkołę w Szczawnie Zdroju jest technik inżynierii środowiska i melioracji. Kierunek kształcący umiejętności związane z organizowaniem robót i obiektów gospodarki wodnej , bezpośredniego kierowania pracami utrzymania obiektów gospodarki wodnej. Kierunek uprawnia do kontynuowania nauki na uczelni wyższej „ Inżynieria Środowiska” i zdobycia tytułu inżyniera uznanego za tytuł adekwatny do tytułów inżynierskich w UE bez konieczności nostryfikacji.

Od września utworzona zostanie również zasadnicza szkoła zawodowa wchodząca w skład Zespołu kształcąca w zawodzie ogrodnik i krawiec. Zapotrzebowanie na zawód krawca od kilku już lat zgłasza działająca w Wałbrzychu firma International Production Wałbrzych. Praktycznie wszyscy absolwenci kierunku znajdą tam zatrudnienie.

Zapraszamy młodzież gimnazjalną dla dni otwarte szkoły 10 kwietnia 2015 roku od godz. 9.00.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nowym Siodle kształcący dzieci niesłyszące od nowego roku szkolnego również rozszerza ofertę i wprowadza możliwość kształcenia dzieci z autyzmem. Dzieci uczą się w ośrodku na dwóch na trzech etapach edukacyjnych: w szkole podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkole zawodowej.

Ośrodek w programie zajęć dodatkowych oferuje zajęcia kulinarne, plastyczne, stymulacji uwagi, zajęcia relaksacyjne, logopedyczne, ruchowe i wiele innych. Utworzenie oddziału dla dzieci z autyzmem podyktowane jest potrzebą rodziców i opiekunów dzieci z tym schorzeniem, którzy mają problem ze znalezieniem właściwej placówki, która w sposób profesjonalny będzie odpowiadała na potrzeby uczniów autystycznych.

Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu również wychodzi z nową ofertą edukacyjną - od nowego roku szkolnego placówka oferuje podopiecznym naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej w zawodzie kucharz. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w restauracjach, hotelach i ośrodkach agroturystycznych mieszczących się na terenie gminy Walim.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group