Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe mieszkania przy Husarskiej i Paderewskiego – rusza nabór wniosków

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 22 maja 2017, 19:43
Aktualizacja: Czwartek, 25 maja 2017, 12:16
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Ruszył nabór wniosków na mieszkania komunalne w budynkach przy ulicy Husarskiej, o czym mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej w wałbrzyskim ratuszu prezydent Roman Szełemej, prezes MZB Marek Małecki i z–ca kierownika Biura Lokalowego Krzysztof Kalinowski.

- Chcemy powiedzieć o dwóch równoważnych segmentach. Jeden to mieszkania komunalne przy ulicy Husarskiej, ale również przy ulicy Paderewskiego. To są mieszkania komunalne dla osób o umiarkowanych dochodach - tych których nie stać na kredyty, ale którzy są ponad tą grupą, która ma wsparcie socjalne. W tym czasie rozpoczęły się też trzy budowy mieszkań socjalnych, praktycznie nowych, ale powstałych w istniejących budynkach - 8 mieszkań przy ulicy 1-go Maja w byłym budynku gimnazjum, 16 mieszkań przy ulicy Przywodnej w budynku po byłej szkole zawodowej i w byłym budynku stołówki przy ulicy Ogrodowej 8 mieszkań chronionych, czyli socjalnych, ale z wątkiem wspierania tych osób, które tego wymagają - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Przy ulicy Husarskiej powstają dwa siedmiokondygnacyjne, niepodpiwniczone budynki komunalne, z komunikacją dostosowaną dla osób niepełnosprawnych. przy budynkach znajdą się place gospodarcze, miejsca postojowe i altany śmietnikowe. W budynkach znajdą się 72 mieszkania. W pierwszym budynku będzie 7 mieszkań jednopokojowych, 28 mieszkań dwupokojowych i 13 mieszkań trzypokojowych. W drugim budynku będą 24 dwupokojowe mieszkania. Wszystkie będą posiadały balkony.

Jeżeli chodzi o wyposażenie mieszkań, będzie to tzw. "biały montaż" - umywalki, kompaktowe miski ustępowe, wanny, baterie umywalkowe i wannowe, w toaletach i łazienkach znajdą się płytki ceramiczne na podłogach i ścianach, natomiast w pokojach i przedpokojach na podłogach znajdą się panele. W kuchniach znajdą się kuchenki, zlewozmywaki ze stali nierdzewnej wraz z bateriami a na podłogach będą płytki ceramiczne. Mieszkania będą wyposażone w instalacje c.o. i ciepłą wodę.

Planowany termin zakończenia prac to przełom października i listopada br. Koszt tej inwestycji to 13 milionów złotych. Planowana dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego wyniesie 4,5 miliona złotych. Wykonawcą prac jest wrocławska firma TWS GB Sp. z o.o. Jeżeli chodzi o strukturę przydziału mieszkań, to 70 procent ma trafić do młodych rodzin z dziećmi, 20 procent do seniorów mieszkających w złych warunkach a 10 procent do osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności spowodowanej dysfunkcją narządu ruchu.

Oceny wniosków i tworzenie listy osób zakwalifikowanych do przydziału mieszkania dokonywać będzie siedmioosobowa Społeczna Komisja Mieszkaniowa, w której skład wchodzą przedstawiciele Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Wałbrzyskiej Rady Seniorów, Stowarzyszenia Bez Barier, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Biura Lokalowego Urzędu Miasta i MZB. Wnioski będą przyjmowane do 30 czerwca br. Stawka bazowa czynszu wyniesie 13 złotych za 1 mkw powierzchni użytkowej. Wszelkie informacje dotyczące naboru, kryteriów i punktacji wniosków są dostępne w zakładce Nasz Nowy Dom na stornie um.walbrzych.pl a także w Biurze Lokalowym UM przy ulicy Kopernika 2 i Biurze Obsługi Klienta UM przy ulicy Sienkiewicza 6-8.

W czterokondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynku, który powstaje przy ulicy Paderewskiego znajdzie się 9 mieszkań i 1 lokal handlowo-usługowy. Mieszkania będą oddawane w standardzie "pod klucz" - na ich wyposażeniu znajdzie się kuchenka, kompakt wc, baterie zlewozmywakowe i umywalkowe a także kabina prysznicowa. Ogrzewane będą centralnie z kotłowni gazowej, co zapewnie również ciepłą wodę.

To przedsięwzięcie o wartości blisko 2 200 000 złotych ma być ukończone w grudniu br. Wykonawcą prac jest firma "BUDMAX". Stawka czynszu wyniesie 12 złotych za 1 mkw. Wnioski na mieszkania w tym budynku będzie można składać od 5 czerwca do 7 lipca. Informacje o kryteriach, wnioskach i punktacji znajdują się na stronie mzbwalbrzych.pl. Można je również uzyskać w sidzibie MZB przy ulicy Andersa 48. Wnioski o najem będą rozpatrywane przez pięcioosobową komisję, w której składzie znajdzie się dwóch przedstawicieli Gminy Wałbrzych i trzech przedstawicieli MZB.

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~to bezsens. 23-05-2017 0:03
Kto dziś buduje blok 7 piętrowy bez piwnic, czyli bez solidnego fundamentu? To bezsens.
~co to jest? 23-05-2017 0:04
Zamiast zdjęć domów zdjęcia urzędników?
~matka polka 23-05-2017 10:14
i tak nie macie szans hue hue
~feniks 23-05-2017 10:16
Zobacz sobie nowy budynek tzw apartamentowiec kolo przychodni Salus na Podzamczu, tez jest bez piwnic...postawiony na terenach, gdzie zawsze bylo pelno wody i kaczki plywaly....miejmy nadzieje, ze fundamenty wytrzymaja, chociaz jak ogladalem w jaki sposob byly slupy lane pod nie, to powatpiewam w to....choc mieszkania kosztowaly majatek. Co do tych budynkow na Husarskiej, to zapewne bedzie podobnie jak z tymi przy najwiekszym kosciele na Podzamczu...przede wszystkim i w pierwszej kolejnosci klucze otrzymaja znajomi i tyle w tym temacie. Nie wierze w komiscje, konkursy itd. itp, to wszystko jest robione na pokaz...
~Ogrzewanie 23-05-2017 10:36
Składaliśmy wniosek na mieszkanie, mieszkania nam nie przyznano poprzednio, teraz będzie ponownie. Mieszkamy w mieszkaniu bez ogrzewania, ściany się sypią są szpary nawet przez tapetę widać. Piec kaflowy był który się rozwalił, brak jest piwnicy i komórki nawet nie ma gdzie trzymać węgla czy drewna. Ogrzewanie gazowe czy elektryczne byśmy zrobili, ale instalacja jest zła trzeba wszystko robić od podstaw, to są wielkie koszta. Pali nam sprzęt a gniazdka elektryczne są gorące, podobnie wtyczki od sprzętu. Wymieniliśmy okna i drzwi oraz podłogi, niestety miasto nas za to ściga i żądają projektów itd. z przed kilkunastu lat.
~Ogrzewanie 23-05-2017 10:40
MZB nie dba o mieszkania, jak toś coś zrobi w mieszkaniu to jest zle, mieszkania przyznać nie chcą. Płacimy wysoki czynsz ponad trzy stówy i za takie warunku, w mediach mydlą oczy że dla średnio zamożnych i dla tych co mają złe warunki, to jest kpina z ludzi.
~zxcv 23-05-2017 13:10
13 zł za m2 - to przy mieszkaniu 60m2 wychodzi 780 zł (nie wiem czy jest w tym liczona zaliczka za ogrzewanie) + prąd to będzie około 1000 zł m-c opłat
~artur 23-05-2017 15:54
Kiedy Mieszkamie plus dla kawalerów..wystarczy my 30 m '
~Czynszókwa 23-05-2017 18:11
Na Podzamczu płacą po 600 zł z ogrzewaniem, w starych kamienicach bez łazienek po 400 zł + ogrzewanie i też prąd, gaz. Warunki w starych a tych nowych to przepaść i nieporozumienie, powinny być niskie czynsze w starych kamienicach, lub kryteria dopasowane dla wszystkich.
~Wałbrzyszanin 23-05-2017 21:58
Feniks ty to chyba wszystkich mierzysz swoją miarką. Ja nie znałem nikogo nie miałem znajomości z żoną i dziećmi złożyliśmy wniosek a że zarabiamy bo chcemy pracować mieszkanie na Wiejskiej dostaliśmy. Ale w tym naszym społeczeństwie malkontentów nie brakuje wobec czego niezadowoleni zawsze będą.
~Michał 23-05-2017 22:14
Proszę podać koszty przewidywane utrzymania tych mieszkań. Np. za mieszkanie 1 pokojowe , za mieszkanie 2 pokojowe (chodzi no Huzarską). W biurze lokalowym informacje o wys.kosztów są wprost odrzucające, od 3 tys złotych, to dla kogo są te mieszkania .
~feniks 24-05-2017 8:28
Wiesz jest zasadnicza roznica miedzy ul. wiejska a podzamczem.Tacy jak Ty dostaja przydzial w gorszych miejscach miasta, a znajomki w lepszym i nic tego nie zmieni. Miastem nadal rzadza byli kopalniacy, wiec tylko naiwni i slepi beda stanowczo zaprzeczac i twierdzic, ze nie ma czegos takiego jak "uklady". Ja nie twierdze, ze czlowiek wyksztalcony i z doswiadczeniem zawodowym nie moze zarobic fajnej kasy w tym miescie, ale mimo wszystko bedzie mial pod gorke, niz ten ktory konczy zawodowke i dostaje posade w urzedzie.
~egon 24-05-2017 9:10
Z mojego najbliższego otoczenia aż 2 rodziny otrzymały przydział na mieszkanie w poprzedniej edycji - na podzamczu. Są to normalne, młode rodziny z dziećmi. Nie mają żadnych znajomości, nie mają wujków ani ciotek w urzędach, zwyczajnie złożyli wnioski, spełnili kryteria dochodowe i dostali mieszkanie. Mieszkań jest mniej niż chętnych na nie i stąd zawsze będą pojawiać się głosy niezadowolonych i oskarżenia o znajomości itp. Proszę zatem o ostrożność w formułowaniu oskarżeń :)
~ 24-05-2017 11:56
egon zgadza sie moi znajomi tez dostali na Podzamczu mieszkanie bez znajomosci bez ukladow, spelnili kryteria to wszystko, ale i tak zawsze znajda sie tacy co krytykuja i maja jak zawsze swoja tylko oni racje.
~ 24-05-2017 14:25
Zawsze znajda co będą klaskać i powiedzą że na zgrupowaniu deszcz nie padał.
~Wanda 24-05-2017 18:52
A dlaczego pominieto w regulaminie osoby samotne ? Czy u nas w Polsce tylko licza sie rodziny z dziecmi ? Dla nich 500 plus ,doplaty do mieszkan itp
~ 24-05-2017 19:11
Jawna dyskryminacja mężczyzn, samotnych, singlii, rozwodników, ludzi pracujących za granicą, ojców wychowujących samotnie dzieci, kawalerów! Co to ma zanczyć? dokąd to tak będzie?
~Znajomy 24-05-2017 19:24
Ja znam rodzinę z niepełnosprawną osobą bez lazienki itd mieszkania nie dostali, natomiast znajomi inni dostali co mieli super warunki.
~Wałbrzyszanin 24-05-2017 20:26
feniks ty chory jesteś i poszukaj jakiegoś Misiewicza żeby ci leki dobrał. Zobacz sobie jak wyglądają mieszkania na Wiejskiej i jak na Podzamczu. Nigdy bym się na Podzamcze nie zamienił. Ja mam piwnicę 2 balkony czego chcieć więcej. Poraża człowieku nie siej fermentu.
~feniks 25-05-2017 8:23
Tak naturalnie ul.Wiejska to wspaniale miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziecmi....wieczorem mozna wybrac sie na spacer, jest bezpiecznie i ludzie tacy mili i przyjazni. Natomiast masz racje Podzamcze chowa sie do Bialego Kamienia, to przeciez taka beznadziejna dzielnica, nie dosc ze ceny mieszkan sa wygorowane, to jeszcze ten fatalny Ksiazanski Park Krajobrazowy, dzialki, nowa obwodnica ze sciezkami pieszymi i rowerowymi....szkoda slow....za to wiejska rzadzi!
~egon 25-05-2017 9:14
@feniks, a byłeś na wiejskiej? widziałeś jak jest usytuowana , znasz okolice tamtejszą czy tylko główną ulicę Andersa, którą przejeżdzając rzucasz pogardliwe spojrzenia dookoła? Powiem Ci, zupełnie nie złośliwie, że jadąc np. do castoramy zawsze spoglądam na to osiedle i dreszcz mnie przeszywa, jak można mieszkać w takich blokowiskach i w takim zagęszczeniu ludzkim. Sam mieszkam w małej, zadbanej poniemieckiej kamienicy i na nic bym jej nie zamienił - no może na dom jednorodzinny :) Otwórz oczy:)
~ 25-05-2017 9:24
ktoś, kto jest uczciwy, wynajmuje mieszkanie, płaci za czynsz, mieszka sam - nie ma szans. Samotny mężczyzna - niema szans. Za to ci co biorą po 500 plus . Chyba o to chodziło władzom że 500 plus pożre ich czynsz i będzie ok. Ktoś kto jest w wieku 42 lata ( a więc nie stary ), żyje sam , a zwlaszcza mężczyzna - jest totalnie od lat w mieszkaniówce NIKIM. Posłowie z PO - walczący o równe prawa Gdzie wy teraz jestescie?
~feniks 25-05-2017 9:47
Jest zasadnicza roznica miedzy cenami mieszkan na Podzamczu i na Bialym Kamieniu...znam dobrze okolice wiejskiej, daszynskiego itd itp i powiem Ci szczerze, ze wole mieszkac na podzmaczu (chociaz nie w centrum, tylko na obrzezach), gdzie mam 5 minut do Parku Krajobrazowego, gdzie sa place zabaw dla dzieci, sklepy, szkoly, przedszkola....wszystko jest pod reka i co najwazniejsze jestes przy drodze wylotowej z miasta, jak chcesz sobie do Wroclawia chociazby wyskoczyc. Jesli bylo by inaczej to zapewne ceny mieszkan na podzamczu byly by nizsze, niz na bialym....ale sa zwolennicy mieszkania w poniemieckiej kamienicy, ktorzy nie potrafia lub nie chca sie przekonac do tego, ze mieszkania w bloku jest praktyczniejsze i bardziej komfortowe.
~Krzycho 28-05-2017 8:51
Te 600 złotych na Podzamczu z ogrzewaniem to prawda. Tyle płaciłem za 62,7 m. kw. Niestety ale połowa tej kwoty to koszty utrzymania zarządu. Nie wspomnę o dodatkowych dopłatach po zakończeniu sezonu grzewczego, dobrze mi się tam mieszkało ale już nigdy więcej bym tam nie zamieszkał. Jestem na swoim i wiem ile kosztuje utrzymanie nieruchomości.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group