Niedziela, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3191
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowomiejski „Ekoogród”

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 listopada 2011, 15:31
Aktualizacja: 17:39
Autor: PAW
Fot. użyczone
W dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu jest tworzony „Ekoogród”, prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju, które zainicjował Dariusz Mrozicki Przewodniczący Rady Wspólnoty Samorządowej „Nowe Miasto”.

Wspólnota Samorządowa „Nowe Miasto” była jedyną spośród jedenastu działających jednostek pomocniczych Gminy Wałbrzych działających w Wałbrzychu, która przystąpiła do ogłoszonego konkursu w ramach Funduszu Grantowego 2011 TOYOTY MOTOR MANUFACTURING POLAND Sp. z o.o., z którego otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 000 zł na realizację działań ekologicznych na swoim obszarze.
- W początkowej fazie tego przedsięwzięcia mieliśmy zamiar po prostu uporządkować teren, aby zmieścić się w posiadanym budżecie, ale dzięki naszym sponsorom powstaje coś bardziej ekskluzywnego, miejsce wypoczynku dla mieszkańców, całych rodzin. Chcemy wyciągnąć z domu starsze osoby, ma to być dla nich miejsce spotkań. Wielu ludzi narzeka, że nie ma dokąd pójść, że niektóre miejsca rekreacyjne przerobiono na place zabaw i teraz nie ma tam ciszy, ani odpowiednich warunków do spędzania wolnego czasu. Nasza inicjatywa ma to umożliwić i zapewnić relaks i spokój dla starszych osób, zabawę i edukację dla najmłodszych oraz miejsce wypoczynku dla całych rodzin – mówi Dariusz Mrozicki, przewodniczący RWS.

W projekcie nie zabrakło Partnerstwa Lokalnego, w którego skład wchodzi MOPS w Wałbrzychu, GZ Szkół nr 2 w Wałbrzychu, Sąd Rejonowy w Wałbrzychu - reprezentowany przez kuratorów, PSP nr 23 w Wałbrzychu, Radna Rady Miejskiej Wałbrzycha - Daniela Sprytula, Straż Miejska w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Statystów Filmowych i Telewizyjnych w Wałbrzychu, Rzymsko - Katolicka Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, II Komisariat Policji w Wałbrzychu oraz sama Rada Wspólnoty Samorządowej Nowe Miasto w Wałbrzychu. Ponadto w projekcie pomagali: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu, Rada Wspólnoty Samorządowej „Podgórze, Stary i Nowy Glinik”, BOK „Nowe Miasto” MZB, pensjonariusze Integracyjnego Domu dla Bezdomnych działającego przy ul. Pocztowej w Wałbrzychu, wolontariusze Toyoty, mieszkańcy oraz miejscowy klub dla seniora działający we Wspólnocie Samorządowej Nowe Miasto.

Należy podkreślić, że nie zobaczylibyśmy wielu końcowych efektów, gdyby nie wsparcie Kopalni Granitu WEKOM II z Kostrzy, Przedsiębiorstwa Obróbki Drzewnej „Urbaniak” z Jedliny-Zdroju, miejscowej Castoramy oraz Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
- Trzeba podkreślić zaangażowanie mieszkańców, którzy kopali, malowali płoty, przerzucali ręcznie przez ogrodzenie zawartość dwóch wywrotek granitu, wkopywali krawężniki, kosili trawniki – nie tylko dorośli, przychodziły też dzieci. Jednak gdyby nie Rafał Wrzosek nasz sekretarz Rady, który stał się najważniejszą osobą tego przedsięwzięcia będąc na ogrodzie od rana do wieczora, nie wiem czy udałoby się to wszystko przygotować. To on wspólnie z mieszkańcami rozpoczynał pracę, wydawał sprzęt, organizował pracę, kiedy ja byłem w pracy. Różnie to było z frekwencją osobową. Kiedy jedni odchodzili, pojawiali się następni, bywało i 17-20 osób – a na drugi dzień tylko my dwaj - mówi przewodniczący.

Początkowy budżet projektu zakładał kwotę 10 129 złotych, z tego 5 000 zł wynosiła dotacja funduszu Toyoty, a pozostała kwota to wkład zaprzyjaźnionych firm, instytucji i osób prywatnych. Organizatorzy już wiedzą, że dzięki hojności nie tylko finansowej udało się przekroczyć budżet w stu procentach.
- Obecnie zakończyliśmy pierwszy etap naszego przedsięwzięcia, które znajduje się za naszą główną siedzibą pomiędzy ul. Krętą a Bogusławskiego. Przed nami jeszcze wiele pracy, do której zapraszam wszystkich mieszkańców. W planach mamy stworzenie dwóch torów na bule, atrakcyjnego paleniska, dalszy remont zniszczonej altany, nasadzenia oraz drobne prace malarskie i wykończeniowe. Jestem pewien, że najgorsze już za nami, a reszta to już tylko kosmetyka. W nowym roku będziemy mogli podziwiać efekty naszych wspólnych prac społecznych podczas uroczystego festynu ekologiczno-rekreacyjnego, który odbędzie się w naszym ogrodzie – podkreśla Mrozicki.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group