Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6497
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowy sezon w Teatrze, czyli Lalki i Aktorzy na start!

Środa, 7 września 2016, 11:28
Autor: red
Wałbrzych: Nowy sezon w Teatrze, czyli Lalki i Aktorzy na start!
Fot. red
Z nowym sezonem pojawiają się nowe wyzwania, rodzą się nowe postanowienia, pomysły, a wraz z nimi świeżość spojrzenia i zapał do działania – tych atrybutów z pewnością nie zabraknie w rozpoczynającym się w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu – sezonie artystycznym 2016/ 2017.

Premiery, warsztaty teatralne, działania edukacyjne zarówno dla dzieci, młodzieży, jaki i seniorów, czytania performatywne, projekty balansujące na granicy teatru i form ludycznych oraz projekty „ożywiające” historię regionu.

TEATR WRAŻLIWOŚCI:

I tak już 24 września 2016 zapraszamy na długo wyczekiwaną premierę spektaklu pt. „Piotruś Pan” na podstawie kultowej powieści J. M. Barriego „Piotruś Pan i Wendy”, którą wyreżyseruje Karolina Maciejaszek. Mimo, iż Piotruś, Wendy, Kapitan Hak i Dzwoneczek liczą już ponad 100 lat, to wielopłaszczyznowość opowieści Barriego sprawia, że historia ta wciąż żyje i jest aktualna. Reżyserka nie pominie żadnego z ważnych wątków rzeczonej powieści a swą uwagę skieruje w stronę kształtowania się partnerskiej relacji między Piotrusiem a Wendy, relacji dziewczęco – chłopięcej/ żeńsko - męskiej, relacji niezmiernie ważnej, wręcz niezbędnej kulturowo.

Oprócz „Piotrusia Pana” na scenie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zagoszczą dwa nowe spektakle adresowane do widzów najmłodszych. Premiery pierwszego ze spektakli spodziewajmy się w marcu natomiast termin kolejnej to maj 2017.

TEATR MIEJSCA I PRZESTRZENI:

Projekt „POLSKA 120”, to kolejna propozycja premierowa tego sezonu. Spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej (znanej wałbrzyskiej publiczności z takich realizacji jak: „Zrozumieć Giaura”, „Sachem. Wódz czarnych węży” czy „Naj”) będzie muzyczną impresją, inspirowaną powojennymi zdjęciami – z odnalezionych 120 starych klisz. „Spektakl – jak zapowiada sama reżyserka – ma mieć wartość świadectwa upamiętniającego realia życia codziennego mieszkańców gminy Walim i okolic, o których dziś już niewiele wiadomo”.

Projekt „POLSKA 120” zyskał akceptację Muzeum Historii Polski, a tym samym dofinansowanie, do którego włączyła się również Gmina Walim oraz Gmina Wałbrzych. Partnerem projektu jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Premiera „POLSKI 120” będzie miała aż trzy odsłony: walimską (11. 11), wałbrzyską (26. 11) i głuszycką (03. 10).

W bieżącym sezonie Teatr Lalki i Aktora będzie kontynuował, zapoczątkowaną w minionych latach, ideę „teatru jarmarcznego”, która zmaterializuje się w czerwcu 2017 w postaci plenerowego spektaklu familijnego dla wałbrzyszan. Projekt ten zostanie zrealizowany w ramach programu PODWÓRKA KULTURY i jak sama nazwa wskazuje spektakl osadzony zostanie w przestrzeni wałbrzyskich podwórek. Integralną częścią spektaklu będą warsztaty improwizacji teatralnej adresowane do dzieci i młodzieży. Aby umożliwić pokonanie bariery finansowej uczestnikom Teatr będzie zabiegał o pozyskanie środków na sfinansowanie projektu.

TEATR W PODRÓŻY I NA FESTIWALACH:

Już we wrześniu TLiA zaprezentuje spektakl w reżyserii Joanny Gerigk pt. „Dobrze, że jesteś” w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wpisując się tym samym w urodzinowe obchody poznańskiej Sceny Wspólnej.
Październik to zaproszenie dla dwóch spektakli. „Dobrze, że jesteś” zostanie zaprezentowany w Toruniu podczas XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, którego organizatorem jest Teatr BAJ POMORSKI w Toruniu. Natomiast „Czerwony Kapturek” w reżyserii J. J. Połońskiego zostanie przedstawiony słupskiej publiczności podczas Przeglądu Teatrów Lalkowych.

Rozpoczynający się sezon, to również zaproszenia na festiwale i przeglądy teatralne do Katowic, Legnicy, Zakopanego oraz Wiednia (DNI POLSKI W WIEDNIU).

Premiery, spektakle, projekty… ich realizacja nie byłaby możliwa bez środków finansowych, o które,
jak co roku TLiA w Wałbrzychu, będzie aplikował do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. W tym sezonie priorytetem jest pozyskanie funduszy na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz na realizację III edycji Festiwalu małych Prapremier – Wałbrzych 2017.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group