Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 2817
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowy silnik Toyoty

Środa, 11 czerwca 2014, 19:33
Aktualizacja: Czwartek, 12 czerwca 2014, 12:47
Autor: opr. red.
Wałbrzych: Nowy silnik Toyoty
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu odbyła się uroczysta ceremonia uruchomienia produkcji nowego silnika, połączona z prezentacją nowej Toyoty Aygo i ze zwiedzaniem zakładu. W uroczystości udział wziął Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Wiceprezes Toyota Motor Europe Takeshi Numa a także Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Starosta Wałbrzyski Józef Piksa i wałbrzyscy parlamentarzyści.

TMMP rozpoczęła produkcję nowego, 1-litrowego silnika benzynowego, który przeznaczony jest głównie do nowej generacji Toyoty Aygo. Inwestycja związana z tym projektem to kwota 123 milionów złotych. W związku z tym Toyota przewiduje wzrost zatrudnienia do końca października o 380 osób, głównie ze względu uruchomienie trzeciej zmiany. Na potrzeby tego projektu zmodyfikowanych zostało wiele linii na hali silników, kuźni i odlewni. Uruchomiona została też całkowicie nowa linia wałka rozrządu.

-To był ważny test naszej samodzielności. Razem z Działem Inżynieryjnym Toyota Motor Europe z minimalnym wsparciem ze strony naszej centrali w Japonii pracownicy Toyoty w Wałbrzychu zaprojektowali i przygotowali cały proces produkcyjny od momentu planowania aż do uruchomienia inwestycji. Co ważne przygotowanie toczyły się równolegle do prowadzonej bieżącej produkcji. Wierzę, że ten projekt stworzył wiele okazji do rozwoju i podniesienia kwalifikacji pracowników" – powiedział Prezes TMMP Carl Klemm.

Toyota w Wałbrzychu produkuje 1-litrowy silnik VVT-I od 2005 roku - czyli od momentu startu produkcji poprzedniej generacji Toyoty Aygo. Nowa generacja silnika zgodna z normą Euro 5+ znacznie poprawia konkurencyjność Toyoty. Wersja silnika „ECO” zużywa tylko 3.8 l/100 km w cyklu mieszanym i emituje 88g dwutlenku węgla na kilometr. Uzyskanie tak dobrych osiągów było możliwe dzięki wielu modyfikacjom takim jak zwiększenie współczynnika kompresji do 11.5, zoptymalizowanie rozrządu, zastosowanie układu recyrkulacji spalin oraz głowicy ze zintegrowanym kolektorem wydechowym. Poprzednia wersja silnika uzyskała w latach 2007-2011 cztery raz z rzędu prestiżowy tytuł „Silnika Roku”. Wprowadzone modyfikacje zbliżają Toyotę do powtórzenia przez nową wersję silnika sukcesu poprzednika. Od 17 kwietnia nowa jednostka napędowa jest dostarczana do Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech – producenta Toyoty Aygo, Citroena C1 i Peugeota 108. Od 23 lipca nowe silnik będzie również montowany w Toyocie Yaris, wytwarzanej w Toyota Motor Manufacturing France.

Podczas dzisiejszej uroczystości Toyota przekazała Domowi Małego Dziecka w Wałbrzychu, wspieranemu przez wolontariuszy z fabryki TMMP nową Toyotę Aygo.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group