Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 3455
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O bezpieczeństwie na sesji Rady Miasta

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 27 września 2012, 12:31
Aktualizacja: 17:22
Autor: PAW
Fot. PAW
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej zaprezentowali informacje na temat bezpieczeństwa w mieście.

Według Grzegorza Kułaka z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, dzięki dokończeniu budowy strażnicy przy ulicy Ogrodowej, warunki pracy strażaków znacznie się poprawiły.
- Niestety, zauważalny jest spadek jednostek ochotniczych straży pożarnych, które często są dla nas jednostkami pomocniczymi – mówi Grzegorz Kułak. - Warto też podkreślić, że środki, którymi dysponujemy, wystarczają na bieżące funkcjonowanie jednostek PSP w Wałbrzychu. Na inwestycje czy zakupy musimy poszukiwać środków spoza budżetu.

Szef Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu - Ryszard Błażnik - przedstawił statystyki dotyczące przestępczości w naszym mieście. Statystyki są optymistyczne, bowiem wynika z nich jasno, że wykrywalność przestępstw jest w Wałbrzychu na coraz wyższym poziomie.
- Mamy coraz lepsze wyniki. Niemal w każdej kategorii przestępstw poprawiliśmy wynik w porównaniu z rokiem ubiegłym – mówi komendant Ryszard Błażnik. - Zauważyliśmy również, że Wałbrzych jest bardziej zagrożony np. od Jeleniej Góry czy Legnicy, jeśli chodzi o napady i rozboje. Pracujemy jednak nad tym, aby również w tej kwestii nastąpiła poprawa.

Radnego Pawła Szpura interesowała najbardziej liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich oraz liczba aktów dotyczących niszczenia mienia publicznego. I jak wynika ze statystyk, liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich rośnie, a wykrywalność aktów wandalizmu wzrasta. Tymczasem radna Danuta Marosz uważa, że te optymistyczne spojrzenie na przyszłość nie do końca odzwierciedla rzeczywistość.
- Odbieram bardzo wiele sygnałów od mieszkańców Piaskowej Góry, że tam sprawa bezpieczeństwa pozostawia wiele do życzenia.

Przedstawiciel Straży Miejskiej w Wałbrzychu - Andrzej Piotrowski - zapewnia, że strażnicy reagują na każdy sygnał mieszkańców i ich praca nie zawęża się jedynie do zakładania blokad na kołach samochodów.
- Interweniujemy w wielu różnych sprawach, jak choćby w kwestii zalegającego śniegu czy problemu z utrzymywaniem czystości – mówi Piotrowski. - Reagujemy na sygnały spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Oczywiście do obowiązków straży miejskiej należy również czuwanie nad monitoringiem miejskim. Obecnie 20 kamer, które znajdują się w Śródmieściu, znacznie poprawiło bezpieczeństwo w tym rejonie. Wiele cierpkich słów wobec strażników miejskich wypowiedział radny Jerzy Krzyżowski.
- Mam wiele zastrzeżeń do pracy strażników, bowiem otrzymuję sygnały, że często nie podejmują interwencji i boją się reagować na akty przestępczości – mówi Krzyżowski.

Według niego, w sytuacjach, które zagrażają bezpieczeństwu strażników miejskich, ci funkcjonariusze powinni być wspierani przez policjantów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group