Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3252
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: O czystości powietrza mówili radni powiatowi podczas sesji

Wtorek, 24 stycznia 2017, 9:36
Aktualizacja: Środa, 25 stycznia 2017, 8:00
Autor: PAW
powiat wałbrzyski: O czystości powietrza mówili radni powiatowi podczas sesji
Fot. Robert Bajek
Podczas ostatniej sesji rady powiatu wałbrzyskiego zastanawiano się, jakie działania należy podjąć, by poprawić stan czystości powietrza w naszym powiecie.

Specjalnie na sesję została zaproszona Teresa Zaradkiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Delegatura Wałbrzych. Przygotowała ona raport, w którym wskazywała na największe zagrożenia dotyczące jakości powietrza na naszym terenie.
- Nie ma większych zmian w stosunku do lat poprzednich – tłumaczy Teresa Zaradkiewicz. - Mamy jedną stację monitorującą stan powietrza w Szczawnie Zdroju i na jej podstawie możemy stwierdzić, że zdarzają się przekroczenia normy średniodobowej częściej niż 35 dni w roku. Mamy problem z nadmiarem benzoalfapirenu, który ma właściwości rakotwórcze.

Jak wynika z badań, jego poziom dość znaczącą przekracza dopuszczalne normy. Powstaje on w dużej mierze w procesie spalania węglem. Im gorsza jakość tego węgla tym gorsza jakość powietrza. Okazuje się, że różnice w pomiarach między okresem letnim a zimowym są dość znaczące i właśnie w zimie, kiedy spora liczba osób wciąż opala mieszkania węglem, te pomiary wychodzą najgorzej. Zdaniem radnej Ewy Woźniak duże znaczenie ma edukacja ekologiczna, która wciąż pozostawia wiele do życzenia. Radny Jarosław Buzarewicz poruszył temat zanieczyszczonego powietrza w Czarnym Borze, które wynika z prowadzonej na tym terenie eksploatacji złóż melafiru.
- Mieszkańcy zlecili wykonanie badań i wynika z nich, że pył znajdujący się wszędzie – na oknach, w ogrodach, na ławkach zawiera formy szczególnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, między innymi fazy azbestowe – mówi Buzarewicz. - Nam nie zależy na zamknięciu kopalni, ale na przestrzeganiu norm przez kopalnię.

Teresa Zaradkiewicz powiedziała, że na terenie gminy Czarny Bór badania prowadzone były przed trzema laty w 5 dwutygodniowych cyklach. Wynika z nich, że w okresie letnim normy nie były przekraczane, ale takie przekroczenia były w okresie zimowym, kiedy nakładały się na siebie działalność kopalni plus palenie w domach węglem. Kamil Orpel zwrócił uwagę, że uzdrowiskowe Szczawno Zdrój ma od lat problem z odpowiednią jakością powietrza, a Grzegorz Walczak uważa, że jedynie stanowcze decyzje rządu polskiego mogą wpłynąć na poprawę sytuacji dotyczącej czystości powietrza w całym kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group