Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2533
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O zadłużeniu Wałbrzycha donoszą kolejne media

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 kwietnia 2017, 15:09
Autor: opr. PAW
Fot. red
Portal internetowy Ideologia zaprezentował artykuł, w którym główną rolę odgrywa Wałbrzych.

Artykuł zatytułowany "Polskie miasta zadłużają się na potęgę. Rekordzistą jest Wałbrzych, ale w innych nie jest lepiej" ukazał sie na stronie: www.ideologia.pl

Z artykułu dowiadujemy się, że 12 z największych ośrodków miejskich ma dług przekraczający 60% w relacji do dochodów, co w szczególnych przypadkach może skutkować utratą płynności finansowej.
"W Wałbrzychu, którego zadłużenie sięga niemal 530 mln zł, wartość ta wynosiła w 2015 r. aż 95,1% (na razie brak danych za rok 2016). Jakby tego było mało, wałbrzyski dług jest też najwyższy w przeliczeniu na mieszkańca – na każdego wałbrzyszanina przypada 4 565 zł z ogólnej kwoty zobowiązań miasta" - czytamy w artykule.

"Inne miasta również nie świecą przykładem Wałbrzych, choć zdecydowanie najbardziej zadłużony, nie jest wcale ewenementem na tle innych dużych miast. Wiele z nich posiada zobowiązania znacznie przekraczające uznawany za dość bezpieczny limit 60% w relacji długu do dochodów. Taka sytuacja ma miejsce w: Toruniu (z długiem obciążającym 77,3% wykonanych dochodów, prawie 879 mln zł), Łodzi (74,4%, z kwotą prawie 2,9 mld zł), Lublinie (74,1%, ok. 1,26 mld zł), Wrocławiu (71,9%, z kwotą 2,6 mld zł). Niewiele lepiej jest w Siedlcach (68,4%), Bydgoszczy (67,6%), Płocku (65,2%), Elblągu (63,7%) oraz w Rzeszowie (63,6%)" - czytamy dalej w artykule.

Co więc zatem czeka nasze miasto w najbliższych kilkunastu miesiącach?

"Polskich ośrodków miejskich niemal na pewno nie czeka los najsławniejszego miasta-bankruta. Wynika to z polskiego prawa, w którym nie przewidziano możliwości bankructwa gminy. Niemniej zbyt wysokie obciążenia mogą doprowadzić do zagrożenia płynności finansowej miasta, a nierzadko oznaczają również zapóźnienie w wykorzystaniu kolejnych funduszy rozwojowych. Gmina, która zdecydowanie naruszy dyscyplinę finansową, obejmowana jest kuratelą Regionalnej Izby Obrachunkowej. Plan naprawczy zazwyczaj zakłada jak najszybszą spłatę zadłużenia, co dla mieszkańców danej jednostki samorządowej oznacza najczęściej ogromne cięcia w budżecie samorządu, odbijające się na jakości życia w gminie. Obecnie rząd szykuje zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Nowe przepisy dadzą premierowi prawo obsadzania prezesów izb, a tym samym zwiększą kontrolę władz centralnych nad niegospodarnymi samorządami" - pisze portal Ideologia.

Źródło:http://www.ideologia.pl/zadluzenie-polskich-miast/

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Polewa 4-04-2017 15:54
Mam takie pytanie. Kto powinien zasluzyc na miano Najlepszy Menadzer? Ten co ma malo i najwiecej zarobi? Czy ten co ma malo ale najwiecej wyda i najbardziej zadluzy? To jaki cudem Roman to Super Menadzer? Czy juz az tak mozna formatowac lemingow? Ze wszystko mozna im wcisnac, mimo ze jest wrecz przeciwnie? Ale co tam... ratuszowe szczekaczki zazraz wyskocza i pwoedza lemingom jak maja myslec, wiec co? Jest super, jest super, wiec o co ci chodzi...
~olo 4-04-2017 16:22
Oj tam oj tam posadzi się jakieś drzewko, przebiegnie się kilka metrów, otworzy się szalet, odwiedzi noworodka .Wałbrzyszek o tym napisze i lemingi będą w siódmym niebie Jakie głupie zadłużenie ważne za nasze słoneczko Doktorek odwiedzi żłobek
~abcd 4-04-2017 16:36
Co się temu dziwić skoro Prezydent woli finansować KaPciarzy zamiast spłacać kredyty. A kto za to zapłaci? Pan, Pani, Państwo.
~ 4-04-2017 16:38
Nie ma co sie stresować. Wytniemy zbędne barierki i latarnie, zezłomujemy kilka psiurskich radiowozów i zadłużenie spadnie.
idler73 4-04-2017 17:14
No cóż, ulice, żłobki i bardzo, bardzo wiele innych rzeczy, nie zrobiło się za darmo. Może prawacko - pisowski ściek, wie, jak rewitalizować syf bez pieniędzy ? Modlitwą ? Wątpię żeby się udało, chociaż zaścianek wbrew naukowym dowodom, będzie twierdził inaczej. Nie podoba się ? Strach d@@@py ściska ? Komornik do was nie przyjdzie, spoko, ale ja na waszym miejscu zabierał bym śmierdzące zady, najlepiej na wschód, tam będziecie mogli oblizywać portret szczerbatego geja co rano.
~radcom 4-04-2017 17:16
I co z tego. Miasto nie jest firmą nastawioną na zysk. Realizuje swe zadania a to wymaga pieniędzy. Dług się umorzy, trochę przeterminuje, spłaci i będzie ok. Przecież nie ma to żadnego wpływu na życie przeciętnego zjadacza chleba. Ja osobiście wolę mieszkać w zadłużonym Wałbrzychu, niż "bezbudżetowym" Mogadiszu...
~ 4-04-2017 17:35
tylo ktos kto ma problem ze wzrokiem nie widzi dobrych zmain w naszym miescie dlugi sa od dawna i co odczuliscie to w jakis sposob???zbudowano zlobki, przedszkolam mieszkania kolejne beda oddane bo ludzie tego potrzebuja wszystko jest realizowane. Nie podoba sie to kazdy jeszcze ma otwarta droge poki jestesmy w UNI PIs tez z naszych podatkow dal 500+, chce budowac mieszkania, zlobki, przedszkola pytam z czego z wlasnych pieniedzy sami wiecie, ze nie Pozdrawiam wiecznie marudzacych :)
~klon 4-04-2017 17:53
Wałbrzych ma długi ,to fakt.Ale zerknijmy na ranking zadłużonych miast.Np.Toruń,miasto naczelnego druida Polski też nie świeci przykładem(nr.2 na liście)Biorąc pod uwagę finansowanie Wałbrzycha,a innych miast,to i tak źle nie wyglądamy.Tam kwoty długu obracają się w Miliardach,a my"bidne"530 milionów.....
~ 4-04-2017 18:12
Gierek też zadłużył Polskę, ale za to ile szkół, dróg, osiedli zbudowano. Tak samo w Wałbrzychu. Mamy mamy. Starą Kopalnię, Aqua Zdrój, zadbane Szczawienko, Podzamcze, Piaskową Górę. Za Gierka było dobrze.
~Jerzy Jacek Pilchowski 4-04-2017 18:33
Wygląda na to, że zadłużanie Wałbrzycha jest świadomym zabiegiem aferałów. Po pierwsze to pozwala organizować szemrane przetargi czyli "transferować" forsę z budżetu miasta + unijne dotacje do prywatnych kieszeni. Po drugie, gdy już będzie źle to się sprzeda za bezcen majątek miasta. Po trzecie, powstaje sytuacja w której inna ekipa będzie musiała podejmować niepopularne decyzje czyli po tym gdy już inni spłacą dług będzie można wrócić do władzy i zacząć znów szabrować.
~Picek 4-04-2017 18:39
Dobre zmiany w innych miastach ich prezydenci czy burmistrzowie potrafią wykonać bez zaciągania kredytów.
~michał 4-04-2017 19:29
Zaciąganie kredytu jest normalne .Robi się od wielu lat i robi to większość miast . ALE jeden warunek nie bierze się pożyczki której nie jesteś w stanie spłacić . A tak czyni pan Prezydent On nie będzie tego spłacał tylko Wałbrzych czyli mieszkańcy Wałbrzycha .Kowalski nie bierze kredytu wartość 95% zarobków Co z tego że ma nową łazienkę ładne auto panele itp itd Pani Kowalska się cieszy tak jak lemingi o jak ładnie . Ale za kilka lat mieszanie Kowalskiej zajmie komornik a Wałbrzych bankrut
~ 4-04-2017 19:38
CHORY PSYCHICZNIE IDLER73 ponownie zawył. Tabletki się skończyły czy znowu seans z TVPiS zrył chory łeb?:) Temat dotyczy naszego Wałbrzycha a tu kolejny agresywny atak na Kaczora. Uważaj, bo nadmiar agresji może oznaczać ukryty homoseksualizm. Idlerek nazywa prezesa PIS gejem a pewnie sam marzy o Jarku i zazdrości że głaszcze on swojego kota a nie jego:D hehehhehehe
~mania 4-04-2017 20:15
Walbrzych miastem starszych ludzi mlodzi uciekaja z tego miasta nie ma komu robicchoc pracy wbrod ale po c pracowac jak opieka da pieniadze jedzenie zyc nie umierac.Walbrzch to miasto nierobow i jak tu ma niebyc dlugu
~Student 4-04-2017 20:17
Ale wszystko jest inwestowane w miasto, to widać od 2 lat tutaj mieszkam i jest spoko.
~pytacz 4-04-2017 20:39
Ja się pytam czy nie dałoby się o wiele bardziej zadłużyć gminy skoro nie rodzi to żadnych konsekwencji?
~olo 4-04-2017 20:41
Studen czy twoi rodzice też inwestują w mieszanie zaciągając dług w wysokości rat które wynoszą 95% dochodu ?? Chyba nie Jak tak to mieszanie śliczne wyremontowane ale kto to spłaci ??Widać oj jaka fajna łazienki nowy telewizor Nie robią tego bo są dobrymi gospodarzami czego nie można Powiedzieć o Doktorze
~Janosik 4-04-2017 21:22
Doktorku łatwo jest szastać społecznym pieniądzem. Swojego pilnujesz jak pies kości. Kilka lat temu chciałeś kupić za grosze Szpital Górniczy ale jak ująłeś "pretorianie Dutkiewicza nie pozwolili"
~cynik czy geniusz 4-04-2017 23:12
Zadłużenie na 95% to nie błąd w sztuce, a celowe działanie. Pytanie, gdzie jest granica szaleństwa i jaki był zamiar sprawców puszczenia miasta z torbami? Drogi, domy, to miało sens, ale już taka Stara Kopalnia to ekstrawagancja, chociaż z udziałem unijnych środków. Trwały deficyt, po co to nam?
~nijaki 4-04-2017 23:58
A ja powiem tylko tyle: - rządzili przed obecnym prezydentem inni i miasto popadało w długi choć nic się nie działo (ciekawe gdzie kasa leciała) i było wam żle - rządzi doktorek i miasto nadal ma długi ale w mieście się dzieje coś czego nie było od 20 lat wstecz i wam nadal źle Jak dla mnie stracony czas to oddanie grodzkości bo przez to gruba kasa koło nosa przeleciała miastu
~kier do idler 73 5-04-2017 8:39
Pomijając całą nietrafioną retorykę twojego wywodu,to ja myślę,że ty to po prostu Debil jestes,albo troll od POmerdańców.
~kier do idler 73 5-04-2017 8:41
Pomijając całą nietrafioną retorykę twojego wywodu,to ja myślę,że ty to po prostu Debil jestes,albo troll od POmerdańców.
~pytacz 5-04-2017 8:55
Dalej mi nikt nie odpowiedział dlaczego by nie zadłużyć miasta na 1000% i i uczynicćz Wałbrzycha Dubaju? Można by chyba,skoro każdy chętnie przyznaje pożyczkę miastu, co?
~Jerzy Jacek Pilchowski 5-04-2017 11:33
~pytacz: Te 1000% zadłużenia to jest ich cel. Muszą jednak dążyć do tego krok po kroku gdyż jest w tym zawarta pewna sprytna taktyka. PO zadłuża i jest w mieście "popularna" gdyż pomalowane kamienice wyglądają dużo lepiej niż obdrapane. Jak "przesadzą" to przyjdzie PiS i będzie się szarpał aby wyjść z długów - nie będzie więc popularny i po jednej lub dwóch kadencji przegra. Wróci wiec PO i znów będzie zadłużać miasto. I za jakiś czas, gdy znów wygra PiS i będzie się starał spłacić te "1000%", przyjdzie komornik i wtedy ludzie zrozumieją co w realu oznacza dla nich realizacja hasła "Wasze są ulice, nasze kamienice.".
~pytacz 5-04-2017 12:25
Czy nie bedzie tez to jak znalazł jak przyjdą niemce po swoje? Będzie można im się podlizać dobrze utrzymanym mieniem.
~pytający 5-04-2017 12:43
do tych wszystkich co narzekają. a ile zostało zrobione w Wałbrzychu jak miasto było bogate, gdy funkcjonowały kopalnie i inne zakłady pracy, które nie tylko zatrudniały ale i płaciły podatki(chyba?) ??? łatwo coś zrobić jak się ma(a wtedy nie było zrobione) ale sztuką jest zrobić jak się nie ma i trzeba kombinować. Ktoś wyżej przytaczał Gierka, rzeczywiście nas zadłużył ale widać było efekty i teraz jest tak samo. A niektórzy to tylko nic nie robić a i kasy też nie widać
~v7 5-04-2017 13:25
Co takiego zrobiono za 500mln Starą Kopalnie dla POtrzebujacych i parę ulic wyremontowanych, cudowne miasto z dębem za 20tys 😀
~pytacz 5-04-2017 15:40
No to ja właśnie domagam się dalszego wielkiego zadłużania i kupowania ładnych rzeczy. A co!Nie napisałem tak?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group