Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 2980
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O zadłużeniu Wałbrzycha donoszą kolejne media

Wtorek, 4 kwietnia 2017, 15:09
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: O zadłużeniu Wałbrzycha donoszą kolejne media
Fot. red
Portal internetowy Ideologia zaprezentował artykuł, w którym główną rolę odgrywa Wałbrzych.

Artykuł zatytułowany "Polskie miasta zadłużają się na potęgę. Rekordzistą jest Wałbrzych, ale w innych nie jest lepiej" ukazał sie na stronie: www.ideologia.pl

Z artykułu dowiadujemy się, że 12 z największych ośrodków miejskich ma dług przekraczający 60% w relacji do dochodów, co w szczególnych przypadkach może skutkować utratą płynności finansowej.
"W Wałbrzychu, którego zadłużenie sięga niemal 530 mln zł, wartość ta wynosiła w 2015 r. aż 95,1% (na razie brak danych za rok 2016). Jakby tego było mało, wałbrzyski dług jest też najwyższy w przeliczeniu na mieszkańca – na każdego wałbrzyszanina przypada 4 565 zł z ogólnej kwoty zobowiązań miasta" - czytamy w artykule.

"Inne miasta również nie świecą przykładem Wałbrzych, choć zdecydowanie najbardziej zadłużony, nie jest wcale ewenementem na tle innych dużych miast. Wiele z nich posiada zobowiązania znacznie przekraczające uznawany za dość bezpieczny limit 60% w relacji długu do dochodów. Taka sytuacja ma miejsce w: Toruniu (z długiem obciążającym 77,3% wykonanych dochodów, prawie 879 mln zł), Łodzi (74,4%, z kwotą prawie 2,9 mld zł), Lublinie (74,1%, ok. 1,26 mld zł), Wrocławiu (71,9%, z kwotą 2,6 mld zł). Niewiele lepiej jest w Siedlcach (68,4%), Bydgoszczy (67,6%), Płocku (65,2%), Elblągu (63,7%) oraz w Rzeszowie (63,6%)" - czytamy dalej w artykule.

Co więc zatem czeka nasze miasto w najbliższych kilkunastu miesiącach?

"Polskich ośrodków miejskich niemal na pewno nie czeka los najsławniejszego miasta-bankruta. Wynika to z polskiego prawa, w którym nie przewidziano możliwości bankructwa gminy. Niemniej zbyt wysokie obciążenia mogą doprowadzić do zagrożenia płynności finansowej miasta, a nierzadko oznaczają również zapóźnienie w wykorzystaniu kolejnych funduszy rozwojowych. Gmina, która zdecydowanie naruszy dyscyplinę finansową, obejmowana jest kuratelą Regionalnej Izby Obrachunkowej. Plan naprawczy zazwyczaj zakłada jak najszybszą spłatę zadłużenia, co dla mieszkańców danej jednostki samorządowej oznacza najczęściej ogromne cięcia w budżecie samorządu, odbijające się na jakości życia w gminie. Obecnie rząd szykuje zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Nowe przepisy dadzą premierowi prawo obsadzania prezesów izb, a tym samym zwiększą kontrolę władz centralnych nad niegospodarnymi samorządami" - pisze portal Ideologia.

Źródło:http://www.ideologia.pl/zadluzenie-polskich-miast/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group