Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2748
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 30 kwietnia 2013, 9:05
Autor: Michalina
Fot. Michalina
19 kwietnia minęła 70. rocznica pierwszego zbrojnego wystąpienia Żydów w Polsce– uderzenia Żydowskiej Organizacji Bojowej w oddziały niemieckie w 1943 roku.

W Wałbrzychu obchody tej okrągłej rocznicy miały miejsce 29 kwietnia, o godzinie 17 w Bibliotece pod Atlantami- uroczystość została zorganizowana przez Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce- Oddział w Wałbrzychu.

-To był pierwszy zryw, pierwszy raz Żydzi odważyli się na walkę, bo do tego czasu zawsze usuwali się w cień- tłumaczyła Sabina Chrapek z wałbrzyskiego TSKŻ- Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim to ogólnopolska akcja, w każdym mieście w Polsce mieszkają jeszcze jacyś Żydzi i chcą uczcić pamięć swoich ziomków.

Obchody rozpoczęły się wstępem wygłoszonym przez Dorę Hiller- Mańczak z TSKŻ. Następnie zaprezentowany został program artystyczny nawiązujący do wydarzeń w getcie warszawskim. Występ przygotowany i wykonany był przez młodzież w Publicznego Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu. Szkoła ta nosi imię Janusza Korczaka- polskiego pisarza i lekarza pochodzenia żydowskiego tragicznie zmarłego w obozie zagłady w Treblince.

Ostatnią częścią wydarzenia był koncert Zespołu Muzyki Żydowskiej „Klezmerado”. Klarnecista Bartosz Warkoczyński, pianista Paweł Stuczyński oraz gościnnie skrzypek Robert Delegiewicz wykonali utwory pochodzące z tradycji żydowskiej, klezmerskiej oraz własne kompozycje.

-Uroczystości były adresowane do wszystkich, głównie do członków Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów w Polsce, do Stowarzyszenia Polska- Izrael w Wałbrzychu, do członków Gminy Żydowskiej, ale zapraszaliśmy na obchody wszystkich chętnych- wyjaśniała Sabina Chrapek.

W trakcie poniedziałkowych obchodów można było również obejrzeć krótką wystawę na temat Janusza Korczaka. A całą uroczystość zakończył mały poczęstunek. Podtrzymywanie kultury żydowskiej i pamięci o Żydach zmarłych walcząc o wolność było z pewnością głównym celem uroczystości w Bibliotece pod Atlantami.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group