Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Oddaj krew w sobotę

Piątek, 6 listopada 2020, 11:26
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Oddaj krew w sobotę
Fot. użyczone
Oddawanie krwi jest codzienną misją, społecznym obowiązkiem oraz wskaźnikiem bohaterstwa.

Krwiolecznictwo jest bardzo ważną dziedziną medycyny, wspomagającą działania lekarzy różnych specjalności. Krwi nie da się wyprodukować, tylko zdrowy człowiek jest w stanie przekazać ten cenny dar. Wystarczy 450 ml, by uratować aż trzy osoby.

Krew wykorzystywana jest w przypadku: masywnego krwotoku, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%) podczas zabiegów chirurgicznych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, przy przetoczeniach wymiennych. Jest niezbędnym składnikiem leczenia chorób o podłożu immunologicznym, w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a płodem, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym oraz hipoproteinemii (niedobiałczenia krwi), czyli stanach niedoboru białek w tkankach i narządach. Codziennie Krew może być potrzebna zarówno noworodkowi jak i seniorowi.

W organizmie człowieka krąży 5 – 6 litrów tego cennego daru. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego ważący co najmniej 50 kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku na zdrowiu. Krew regeneruje się dość szybko, dlatego już na drugi dzień można prowadzić swoje aktywności. Co ważne, nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi.

Regularne oddawanie krwi, NIE spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia. Po za kryterium wagi, by oddać krew, brane jest pod uwagę: ogólny – dobry stan zdrowia, wiek 18 - 65 lat oraz właściwe przygotowanie do zabiegu. Kandydat na dawcę w dniu oddania krwi, powinien być: wypoczęty, po spożyciu lekkiego i niskokalorycznego śniadania oraz wypiciu ok. 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin. Pamiętaj! Oddawanie krwi jest testem odpowiedzialności – w dniu poprzedzającym nie pij alkoholu. Ważne jest by poinformować lekarza o przyjmowanych lekach czy zabiegach chirurgicznych. W każdej chwili również, podczas donacji, można wycofać zgodę na oddawanie krwi.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można oddać :
• Krew pełną (450 ml): co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu 365 dni). Zabieg trwa od 6 – 10 minut
• Osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml): co dwa tygodnie, nie częściej niż 20 razy do roku. Zabieg trwa 30 – 40 minut
• Płytki krwi (300 ml lub 500 ml) co 4 tygodnie, nie częściej niż 12 razy do roku. Zabieg trwa ok 50 – 60 min.

Gdzie można oddać krew?

Krew i jej składniki można oddać w RCKiK w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31, od poniedziałku do piątku, w godz: 7.00 – 13.30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca, w godz: 8.00 – 12.00.

Na Dawców czekamy także na naszych ekipach wyjazdowych. Harmonogram zaplanowanych ekip dostępny jest na naszej stornie internetowej www.rckik.walbrzych.pl.

Zachęcamy także do odwiedzenia nas na Facebooku https://www.facebook.com/rckikwalbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
50%
Złości
2
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group