Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1855
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Oficjalne otwarcie ITS

Czwartek, 16 maja 2019, 16:11
Aktualizacja: Piątek, 17 maja 2019, 8:57
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Oficjalne otwarcie ITS
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie znajdującego się w Rynku Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego.

W uroczystości oprócz władz Wałbrzycha, przedstawicieli miejskich służb drogowych, wykonawców, przedstawicieli straży miejskiej, policji i straży pożarnej udział wzięła również komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej - Elżbieta Bieńkowska.

W ramach projektu uruchomiono inteligentny system sterowania ruchem, usprawniający ruch samochodowy i autobusowy, co przyczynia się do redukcji emisji spalin, a teren miasta Wałbrzycha w jego granicach administracyjnych został objęty monitoringiem. ITS obejmuje system zarządzania ruchem, system detekcji parkingowej, system zarządzania transportem publicznym, system dynamicznej informacji przystankowej, system monitoringu wizyjnego i system sterowania oświetleniem miejskim. O szczegółach mówił Ryszard Błażnik - kierownik ITS:

- Zadań jest wiele. Podstawowe zadanie to kierowanie ruchem, sterowanie oświetleniem na skrzyżowaniach. Objęliśmy tym systemem 17 skrzyżowań. A oprócz tego nadzór nad transportem publicznym, czyli nad autobusami miejskimi, informacja pasażerska, informacja parkingowa - kierowanie do 5 parkingów miejskich, które w sumie oferują około 500 miejsc parkingowych. Mamy aplikację mobilną i stronę internetową, na której te wszystkie dane przekazujemy mieszkańcom. Poprzez wykorzystanie systemu nadzorującego oświetlenie na skrzyżowaniach możemy rozładować korki. System jest adaptacyjny. Pozwala nam na bieżąco monitorować jak autobusy poruszają się po mieście, korygować rozkłady jazdy i ewentualnie jeżeli autobus na jakiejś linii jest spóźniony z przyczyn obiektywnych to poprzez nadanie priorytetu dla transportu przydzielamy zielone światło, co ma sprawić, że autobus będzie jechał zgodnie z rozkładem, a pasażerowie nie będą oczekiwali na przystanku. To przedsięwzięcie ma też na celu, żeby Wałbrzyszanie zechcieli się przesiąść z aut prywatnych do autobusów. To jest ogólne przedsięwzięcie, które ma na celu ograniczenie niskiej emisji. Jednym z jego elementów jest właśnie Centrum Sterowania Ruchem. Jeżeli chodzi o monitoring mamy 146 kamer. Kamery obserwują ciągi komunikacyjne jak również te miejsca, w których Wałbrzyszanie przebywają, gdzie odpoczywają, gdzie chcą się czuć bezpiecznie. Mamy już w planie następne kamery.

ITS stworzono w ramach projektu ”Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji wyniósł 11 milionów złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

13
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
14%
Złości
15
43%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group