Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3597
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Ostrożnie w lesie

Piątek, 12 lutego 2021, 8:24
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Ostrożnie w lesie
Fot. Mateusz Majchrzyk/Nadleśnictwo Wałbrzych
Nadleśnictwo Wałbrzych informuje, że do końca lutego, w obrębie szlaku żółtego: "Wałbrzych – Chełmiec Krzyż" i czarnego: "Szczawno–Zdrój – Chełmiec", tuż przy tzw. "Czarnym Moście", odbywać się będą prace gospodarcze z zakresu pozyskania drewna.

W tym roku będą pracowały w naszym nadleśnictwie dwie maszyny. To HARWESTERY- służą do pozyskania drewna, okrzesania drzew i manipulacji surowca na odpowiednie sortymenty. Tuż obok nich, na powierzchni pracują FORWARDERY - służące do zbierania tych odpowiednio wyrobionych sortymentów na przyczepę i zwożeniu je na drogę wywozową z lasu. To, że na danej powierzchni zamiast robotników leśnych pracują takie maszyny, to wcale nie oznacza, że wyciętych zostanie więcej drzew.

Praca harwesterem ma wiele zalet, a m.in.:
- większe bezpieczeństwo osób pracujących przy pozyskaniu drewna;
- krótki czas ekspozycji. Takie pozyskanie maszynami trwa dużo szybciej, dzięki czemu dany fragment lasu szybciej jest udostępniany turystom, a także przyrodzie.
- dzięki zastosowaniu zrywki nadsiębiernej - czyli takiej, gdzie zwożone z powierzchni na drogę drewno nie ma kontaktu z podłożem, często są dużo mniejsze uszkodzenia rosnącego młodego pokolenia i runa leśnego

- Praca takich dwóch maszyn, choć to wielu zdziwi, potrafi być dużo cichsza niż praca całego zespołu robotników leśnych. Z tego też powodu szczególnie prosimy o zwracanie uwagi na taśmy i znaki informujące o pracach leśnych i stosowanie się do zakazów. To dla naszego bezpieczeństwa - apelują leśnicy.

Źródło: Nadleśnictwo Wałbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
10%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
7
70%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group