Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3033
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Oświadczenie Zarządu "Włodarza"

Poniedziałek, 17 grudnia 2018, 14:13
Aktualizacja: 14:24
Autor: red
REGION: Oświadczenie Zarządu "Włodarza"
Fot. archiwum
Ostatnio informowaliśmy o imprezie, jaka została zorganizowana i, mimo sprzeciwu Nadleśnictwa Wałbrzych i Fundacji triestorme, w kompleksie "Włodarz".

Ekstremalne zawody pływackie odbyły się w niedzielę w kompleksie "Włodarz". Prezes Fundacji Thesaurus Piotr Lewandowski zdecydowanie krytykował ten pomysł. Również wałbrzyskie Nadleśnictwo zapewniało, że dołoży wszelkich starań, by impreza w tym miejscu się nie odbyła.

Poniżej treść oświadczenia dotycząca tego tematu Zarządu kompleksu "Włodarz":

Oświadczenie

Wyjaśniamy, że organizatorem Underground SWIM jest Pan Krzysztow Gajewski i stowarzyszenie którego jest Prezesem. Włodarz Sp z o.o. użyczyło jedynie po godzinach otwarcia podziemia zalanej wodą części sztolni. Organizator został przez nas zobligowany do uszanowania miejsca. Uroczystość otwarcia imprezy rozpoczęła się się od złożenia kwiatów i zniczy pod tablicami upamiętniającymi pamięć ludzi tam pracujących w czasie II Wojny Światowej oraz hołdzie złożonym ludziom tam pracującym przez wszystkich uczestników spotkania minutą ciszy. W ceremonii otwarcia uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Wałbrzych, całość została udokumentowana przez TV 3.

Zapewniamy, że ani nigdy wcześniej, ani tym razem, nie doszło do profanacji pamięci pracujących tam więźniów.

Nie dostaliśmy jako zarządca obiektu żadnego oficjalnego pisma, ani informacji o zakazie organizowania tej, ani żadnych innych imprez. Dla uporządkowania wiedzy na temat miejsca, gdzie odbędzie się „Ekstremalne pływanie". Udostępniony turystycznie blok podziemnej budowli kompleksu RIESE jest jednym z ostatnich, jakie zostały wybudowane. Prace przy nim rozpoczęły się w 1944 roku. Budową zajmowały się liczne specjalistyczne firmy, które w tamtym czasie zostały wybrane przez Nazistów do realizacji zadania. Proste, najcięższe prace fizyczne wykonywane były przez pracowników przymusowych z kilkunastu obozów pracy zlokalizowanych w Górach Sowich. Obozy te określone Kryptonimem AL Riese rozlokowane w Eulengebirge (Góry Sowie) i Fürstenstein (Książ), miały wspólną administrację i komendanturę. Mieściła się ona w Wüstegiersdorf. AL Riese, 13 obozów i szpital obozowy zostały podporządkowane komendanturze Gross-Rosen dopiero w 1944 roku.

Na terenie samego obiektu Włodarz nigdy nie było obozu, ani nigdy nie znaleziono jakiegokolwiek nawet pojedynczego grobu. Badały to po wojnie liczne komisję zajmujące się badaniem zbrodni hitlerowskich. Jest to udokumentowane. Nie znaczy to, że miejsce to nie zasługuje na specjalne traktowanie i możemy zapominać o pracujących tam ludziach. Wiemy, jakie panowały tam warunki pracy, jaka była śmiertelność. Pamiętamy o tym i dlatego zawsze zapalone są znicze i złożone kwiaty pod tablicami ufundowanymi przez Spółkę, która zarządza obiektem, a nasi przewodnicy zaczynają oprowadzanie turystów od poinformowania ich o tym przy kolejnej tablicy pamiątkowej umieszczonej wewnątrz sztolni.

Najbliższy obóz pracy od obiektu „Włodarz”znajdował się w odległości 700 metrów, drugi większy znajdował się w centrum Walimia. Kolejne wokół masywów Włodarza, Gontowj i Wielkiej Sowy. Osobiście uważam, że tereny obozów, mogił zbiorowych i udokumentowanych miejsc kaźni i okrucieństwa, powinny zostawać pod szczególną ochroną. Jest to trudna kwestia, bo powojenna historia napisała swój scenariusz, w większości tereny poobozowe zostały sprzedane i przekazane osiedlającej się ludności, na innych stanowiących własność Skarbu Państwa zorganizowano boiska i skwery.

Prosimy nie traktować naszego stanowiska jako ataku - my się bronimy przed pomówieniami i nieuzasadnionymi atakami.

Przykładem takich trudnych miejsc jest zamek Książ - wizytówka Wałbrzycha i chluba Dolnego Sląska. Znajdował się tam obóz i pracowali więźniowie (ci sami i w tak samo trudnych i nieludzkich warunkach). Czy to znaczy, że nie powinny odbywać się tam: bale, festyny, festiwale, śluby i wszystkie inne imprezy???? Przykładem jest również boisko gminne zbudowane na terenie obozu w Ludwikowicach Kł- odbywają się tam wszystkie imprezy Gminne - dożynki, festyny, zabawy i zawody sportowe. Nie można pominąć obozu w Głuszycy (obok stacji CPN) w oryginalnych barakach obozowych mieszkają ludzie, funkcjonują zakłady i były obóz tętni życiem dzisiejszym. Przykładów można mnożyć w nieskończoność.

Jak wynika z historii prace prowadzone były z olbrzymim rozmachem równolegle na terenie kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych Wolfsberg (Włodarz), Saalberg (Jedlińska Kopa), Mittelberg (Dział Jawornicki), na wzgórzu między Wüstewaltersdorf (Walim) a Dorfbach (Rzeczka), Mulenberg (Moszna), Säuferhöhen (Osówka), Ramenberg (Soboń) i Schindelberg (Gontowa) oraz Zamek Książ obejmowały teren całych Gór Sowich.

Proszę Państwa na tym terenie organizowane są olbrzymie ilości imprez sportowych i kulturalnych: rajdy samochodowe, biegi, wyścigi rowerowe, festiwale, zloty i inne. Wszędzie tam pracowali pracownicy przymusowi i więźniowie..... Potwierdzę raz jeszcze, naszym zdaniem specjalną ochroną powinny być objęte same obozy i udokumentowane miejsca pochówku więźniów. Jeżeli chodzi o miejsca, gdzie pracowali więźniowie, to wystarczy jak będziemy mieli świadomość i szacunek i pamięć dla tego faktu. W innym przypadku będziemy musieli zlikwidować WSZYSTKIE IMPREZY KULTURALNE organizowane na terenie nie tylko terenów objętych budową RIESE i Zamkiem Książ, ale całej byłej Trzeciej Rzeszy, włącznie z autostradą Berlin - Wrocław - tam też pracowali więźniowie.

Kiedyś już pisaliśmy o tym - smuci nas fakt, że pod tablicami pamięci i pomnikami tamtych czasów są kwiaty i znicze tylko od nas..........

Zarząd Włodarz Sp z o.o.

Twoja reakcja na artykuł?

6
30%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
10%
Smuci
3
15%
Złości
8
40%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group