Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3117
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Oświata obciążeniem

Czwartek, 19 grudnia 2019, 14:37
Aktualizacja: Sobota, 21 grudnia 2019, 8:14
Autor: PAW
Wałbrzych: Oświata obciążeniem
Fot. red
Podczas dzisiejszej sesji rady miasta podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu dla Wałbrzycha na rok 2020.

Prezydent Roman Szełemej w kilkunastominutowej prezentacji planów budżetowych na rok 2020 podkreślił, że jest to budżet rozwojowy, nie nastawiony na stagnację.
- Nie jest to łatwe, wobec obecnych problemów samorządów - mówi prezydent. - Dochody wyniosą 850 milionów złotych, a wydatki 938 milionów. Powoli z wydatkami zbliżamy się do granicy miliarda złotych, a to pokazuje w jakim tempie zmieniamy Wałbrzych i staramy się nadgonić te 30 lat zaniedbań.

Prezydent wymienił działy, które najbardziej obciążają budżet. Są to zdecydowanie oświata i wychowanie, wydatki społeczne, a także gospodarka mieszkaniowa i gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pochłaniają one kilkaset milionów złotych.
- W przyszłym roku Wałbrzych wyda na edukację 178 milionów złotych, a rządowa subwencja wynosi 109 milionów złotych - wylicza prezydent. - Wychodzi, że blisko 70 milionów złotych musimy dołożyć do funkcjonowania oświaty w mieście. To nieprawda, że samorząd dostał wystarczającą sumę pieniędzy na edukację. Gdybyśmy byli prawidłowo finansowani przez rząd w kwestii oświaty to te 70 milionów złotych moglibyśmy wydać na remonty substancji mieszkaniowej. Oczywiście z pewnych rzeczy musimy rezygnować, bo na wszystko nam nie wystarczy pieniędzy.

Prezydent wyliczył kluczowe dla miasta inwestycje drogowe, które będą realizowane w 2020 roku i zapewnił, że gmina nie zmniejszy środków na sport i kulturę. Zaniepokojony opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektu budżetu na rok 2020 jest radny Jerzy Langer.
- Uwagi RIO są istotne. Zabieram głos w tej sprawie, bo liczę się z opinią RIO i robię to w trosce o finanse Wałbrzycha, a kolejne kredyty zwiększają już i tak wielkie zadłużenie miasta - mówi radny.

Skarbnik Ewa Kłusek broni decyzji o zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych.
- Budżet został przygotowany starannie i jest dobrze przemyślany. Posiłkujemy się kredytami, bowiem przy wielu inwestycjach musimy mieć wkład własny. Zaciągamy tylko takie kredyty, które pozwalają realizować nam kolejne inwestycje - mówi Ewa Kłusek.

Przy 20 głosach "za", 3 "wstrzymujących się" i 2 "przeciw" budżet został uchwalony.

Twoja reakcja na artykuł?

10
18%
Cieszy
3
5%
Hahaha
4
7%
Nudzi
3
5%
Smuci
9
16%
Złości
26
47%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group