Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5508
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Otwarcie Alei

Piątek, 31 lipca 2020, 9:26
Aktualizacja: Sobota, 1 sierpnia 2020, 8:43
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Otwarcie Alei
Fot. Ziemia Wałbrzyska
30 lipca 2020 roku w Sokołowsku odbyło się uroczyste otwarcie Alei Lipowej prowadzącej do Cerkwi Św. Michała Archanioła.

W uroczystościach brał udział Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego Stanisław Skrzyniarz oraz liczni goście zaproszeni przez organizatora – Parafię Prawosławną pw. Świętego Archanioła Michała w Sokołowsku. Gościem Honorowym uroczystości był 100 letni Kombatant mjr w st. spoczynku Alfons Daszkiewicz.

Poczet Sztandarowy wystawił Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Oddziału Dolnośląskiego z Wałbrzycha. Uroczystości miały na celu złożenie hołdu pamięci dla tragicznie zmarłego księdza pułkownika Szymona Fedorońki – naczelnego, prawosławnego kapelana Wojska Polskiego, brutalnie zamordowanego w 1940 roku w Katyniu i odznaczonego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Uroczystości prowadził ks. Grzegorz Cebulski. Głos zabrał również Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, wspominając bohatera uroczystości płk Szymona Fedorońko, który jako oficer Wojska Polskiego dostał się do sowieckiej niewoli. Został osadzony w Kozielsku i zamordowany w Katyniu w 1940 r. Jego trzej synowie zginęli w 1944 r.: najstarszy Aleksander walczył w 300 Dywizjonie RAF i zginął w czasie lotu bojowego w rejonie Mannheim 25 kwietnia. Młodsi Orest i Wiaczesław polegli jako żołnierze AK podczas powstania warszawskiego – 1 i 18 sierpnia.

Następnie zgromadzeni goście udali się ufundowaną przez Sudecki Klub Pszczelarza „Polanka” - Aleją Lipową w stronę odsłoniętej ku czci księdza - pułkownika pamiątkowej tablicy, pod którą złożyli kwiaty.

Tym symbolicznym gestem podkreślili, iż pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej jest wciąż żywa, i jak pisał Marian Hemar:
„… I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy….

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
2
20%
Hahaha
1
10%
Nudzi
2
20%
Smuci
1
10%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group