Środa, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Hugona, Ireny, Teodora
Czytających: 3570
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pamięć o Sybirakach

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 7 lutego 2020, 7:39
Aktualizacja: Sobota, 8 lutego 2020, 9:07
Autor: red
Fot. użyczone
6 lutego przy pomniku Syberyjskiej Golgoty rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wywózki naszych rodaków na Syberię.

Z całych Kresów Wschodnich wywieziono ponad 140 tys. osób, ale inne źródła podają, że mogło to być nawet 220 tys. Pamiętajmy, że była wtedy mroźna zima z temperaturą do -40 stopni C i padał gęsty śnieg. Łącznie deportacja objęła ok 1 mln 350 tys. osób. Wielu naszych rodaków nie przetrwało nawet tej kilkutygodniowej podróży bydlęcymi wagonami na tereny Kazachstanu.

Zebrani przy pomniku złożyli wieńce i kwiaty. W imieniu miasta Wałbrzycha kwiaty złożyli Wiceprezydent Sylwia Bielawska, były Wiceprezydent Miasta Zygmunt Nowaczyk oraz radna Małgorzata Wiłkomirska. Kolejne wieńce i kwiaty złożyli wałbrzyscy Sybiracy, których reprezentowała Joanna Baniukiewicz - Prezes wałbrzyskiego Koła Sybiraków i Adam Mitelsztet - Prezes Zarządu wraz z Sybirakami. Kwiaty i znicze złożyła również młodzież z wielu wałbrzyskich szkół podstawowych, a także delegacja posła Ireneusza Zyski.

Następnie wszyscy zebrani we wspomnianym kościele wzięli udział w uroczystej mszy św. którą poprowadził Sybirak ks. Prałat Stanisław Pająk. Na zakończenie mszy Joanna Baniukiewicz podziękowała księdzu Stanisławowi za przepiękną homilię i zaprosiła zgromadzonych do Szkoły nr 37. W Szkole przy ul. Głównej 2 przybyłych powitała mgr Małgorzata Gawonicz. Odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie słowa powitania wygłosił pełnomocnik szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Damian Mrozek. Następnie wystąpili Prezes Zarządu Adam Mitelsztet przedstawiając krótką historię Sybiraków oraz działacz społeczny Wacław Kwieciński, którego wystąpienie poświęcone było obecnym trzem pokoleniom i temu co je łączy. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń. Medal Pro Patria w uznaniu zasług na polu społeczno-patriotycznym wręczono Ewie Ziomek i Zygmuntowi Zelkowi. Medal Pro Bono Polonia w uznaniu zasług na polu krzewienia postaw patriotycznych wręczono Ewie Gratzke i Jerzemu Orabczukowi. Odznakę Honorową Sybiraka wręczono Dagmarze Dworak, autorce książki „Kromka chleba”, za wybitne zasługi w działalności społecznej, patriotycznej i popularyzowanie wiedzy o martyrologii Polaków. Złotą odznakę „Zasłużony dla Związku Sybiraków” otrzymały Małgorzata Gawonicz i Gabriela Niewiadomska.
Następnie młodzież Szkoły zaprezentowała program artystyczny bogaty w wiersze i pieśni patriotyczne.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
29%
Smuci
1
14%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Wołyń pamiętamy 7-02-2020 10:42
Wieczna pamięć dla 200 000 Polaków z Kresów II RP i wschodnich ziem obecnej w latach 1943 - 1947 bestialsko zamordowanych w czystkach etnicznych przez oprawców z ukraińskich jednostek siłowych z SS, OUN UPA i pospólstwo siekierników. Ofiary zbrodni ludobójstwa wołają o godny pochówek i wspomnienie współczesnych.
~Polak Patriota 8-02-2020 2:30
do: ~Wołyń pamiętamy (10:42)
Czy pospólstwo siekierników tworzyło siekierezadę?
~Wołyń pamiętamy 8-02-2020 11:35
do: ~Polak Patriota (2:30)
Takim skrótem określa się zbrodniarzy ukraińskich wywodzących się z pospólstwa mordujących bestialsko swoich sąsiadów Polaków. Mordy Polaków -tylko dlatego, że byli Polakami- dokonywano na kilkaset sposobów z użyciem między innymi siekier, wideł, motyk. Proszę nie ironizować z martyrologii Polaków. O Nich dzisiaj głośno się nie mówi w imię "wątpliwej przyjaźni z Ukrainą ".Cześć ich Pamięci.
~olo 7-02-2020 13:09
Trzeba sie jednoczyć i liczyć na siebie , na siłe własnego kraju bo kraje takie jak Anglia Francja w czasie drugiej wojny z Niemcami nas zawiedli a Ruskie wojska Polske napadły, część Polaków zamordowali na miejscu a setki tysięcy wywieżli na białe niedżwiedzie , to apel do lewaków że rząd i armia która ma nas bronić jest w kraju nie w Brukseli , a historia lubi sie powtarzać , nie ma gwarancji Polska na wieczny pokój

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group