• Sobota, 19 stycznia 2019
  • Godz. 2:49
  • Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
  • Czytających: 3526
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Parowozownia Wałbrzych Główny

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 29 lipca 2018, 10:10
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj, w ramach V Festiwalu Zabytków Techniki, można było zwiedzać Parowozownię Wałbrzych Główny – zespół dawnej parowozowni wachlarzowej.

Festiwal Zabytków Techniki to impreza organizowana cyklicznie od roku 2013. Jej celem jest promocja idei ochrony zabytków techniki, ukazywanie niecodziennych, często zapomnianych zabytków i krajobrazu kulturowego naszego regionu. Podczas Festiwalu zwiedzający mają niecodzienną okazję odwiedzenia miejsc i zakładów, które na co dzień nie są dostępne do zwiedzania.

Parowozownia Wałbrzych Główny, przekształcona w późniejszym okresie w lokomotywownię, to spory obiekt wachlarzowy, posiadający pierwotnie 30 stanowisk. Jest to największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Parowozownia została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Przy obiekcie znajduje się napędzana elektrycznie, 24-metrowa obrotnica kolejowa. Dzięki niej możliwe było kierowanie taboru na poszczególne stanowiska w parowozowni. W skład kompleksu wchodzą też warsztaty kolejowe oraz dwie wieże wodne.

Wśród obiektów udostępnionych do zwiedzania w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki oprócz wałbrzyskiej Parowozowni znalazły się: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku z największą kolekcją zabytkowego taboru w Polsce, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Fabryka Porcelany w Jaworzynie Śląskiej, Gazownia Sobótka, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Muzeum Motoryzacji Topacz.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~inez 29-07-2018 10:46
Już byście sobie darowali takie pisanie po fakcie - dlaczego nie było o tym wzmianki wcześniej - chociażby w Waszym kalendarzu imprez walbrzyszku?
~ 29-07-2018 11:40
zawsze juz po ....zadnej informacji wczesniej
~garca 29-07-2018 22:32
Skoro na zdjęciach są ludzie to znaczy że można było się dowiedzieć wcześniej, tak? Skoro się natomiast nie interesujecie to nie zwiedzacie. Poogladajcie sobie natomiast zdjęcia, ktore jedynie w małym stopniu oddają klimat tego miejsca. Zresztą świadomość społeczna dziedzictwa przemysłowego w tym mieście jest zerowa (jej nie ma). A pod tym względem Wałbrzych ma tyle do zaoferowania tylko nikt tego nie docenia. Idzcie dalej ogladaj seriale
~inez 29-07-2018 22:59
~garca - rzucasz się jakby ktoś do Ciebie miał pretensje - czytaj ze zrozumieniem - są ludzie, którzy żałują, ze tak słabo była przekazana informacja - "krewni i znajomi króliczka" to jeszcze nie cały Wałbrzych - dwója dla organizatorów i czerwona kartka dla redakcji. Nie pierwsza niestety.
~garca 30-07-2018 17:15
Nie rzucam sie, a pretensje mozesz miec tylko do siebie. Festiwal ten ma swoja wlasna strone internetowa. Dodatkowo info o tym i innych zwiedzaniach pojawilo sie na stronie Muzeum Techniki w Jaworzynie, na stronie i fanpageu Starej Kopalni, na cojestgrane24, na walbrzych24.com, swidnica24, daminfo.pl i pewnie w kilku innych o ktorych nie wiem. To jest kiepsko przekazana informacja? Aha. Dodatkowo jak zapewnie wiesz (bo interesujesz sie tematem i lezy ci na sercu dziedzictwo walbrzyskiego przemyslu) festiwal ten organizowany jest corocznie, wiec nie bylo problemem zwrocic sie wczesniej do organizatorow z prosba o wszelkie informacje. Ale nie! Lepiej plakac...PS nie jestem znajomym kroliczka.
~gohciu 6-08-2018 18:58
PS... sorki Wiadomo że jesteś Króliczkiem:))) twoi/jego znajomi są na zdjęciach. A strony MT w Jaworzynce, fanpejdż SK, damiinfo - to nasze codzienne lektury obowiązkowe. Bez nich automat nie da kawy... Bzdety "bezlokalne" wiszą kilka dni, nim zejdą na dalsze strony. A ciekawe "dzieś" się gubią. Aha! gdyby "ktoś" zadbał o powtarzalność MEDIALNĄ festiwalu. Np. podał nr-y kontaktowe chociaż na plakatach winno być wszystko....Lepiej być naburmuszonym! Króliczku...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group