Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3554
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pedagodzy z II LO również odnoszą się do strajku

Czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:14
Aktualizacja: 10:22
Autor: red
Wałbrzych: Pedagodzy z II LO również odnoszą się do strajku
Fot. red
Kolejna grupa nauczycieli odniosła się do strajku, który trwa od poniedziałku 8 kwietnia. Mowa o II LO w Wałbrzychu.

Nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Koleżanki i Koledzy Nauczyciele

Do kogo piszemy ten list? Chcemy wierzyć, że do tych, którym zależy na przyszłości edukacji. Jesteśmy w wyjątkowym czasie. Zależy nam na prawdziwej reformie i publicznej debacie, jak powinna wyglądać polska szkoła. Chcemy się z Państwem i Wami, Drodzy Uczniowie, podzielić naszymi przemyśleniami.

Jesteśmy o krok od katastrofy. Patrząc z perspektywy ciągłości edukacji, już dziś dostrzegamy dramatyczną lukę pokoleniową w zawodzie nauczyciela. My, pedagodzy z wieloletnim stażem, nie mamy następców, którym moglibyśmy przekazać naszą wiedzę, umiejętności i doświadczenie. W ciągu ostatnich 10-ciu lat nie było w II Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu żadnego praktykanta z języka polskiego, historii, matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, informatyki, języków obcych i wychowania fizycznego. Dlatego tak dużo mówi się o negatywnej selekcji do tego zawodu, ale weryfikacji dokonują twarde prawa rynku.

W tym miejscu chcielibyśmy więc zadać pytanie, czy ktokolwiek z Państwa widzi przyszłość swojego dziecka w zawodzie nauczyciela, od którego oczekuje się nieustannie poczucia misji? Czy Wy, Drodzy Uczniowie, jesteście gotowi po 5-ciu latach studiów, z perspektywą pokonywania 15-letniej drogi awansu od stażysty do nauczyciela dyplomowanego, podjąć wyzwanie, które w realiach ekonomii jest po prostu pracą? Z czym zaczniecie na starcie? Pierwszy przelew na konto to netto 1834 zł (2538 zł brutto). Dalsza perspektywa – 51 zł, po pokonaniu pierwszego stopnia awansu.

Warto dodać, że w III kwartale 2018 r. średnia pensja krajowa wynosiła brutto 4580 zł. Prawa rynku są brutalne. Reforma oświaty? Tak, ale żadna dobra reforma nie powstaje w ciągu dwóch miesięcy. O braku koncepcji w systemie kształcenia może świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich 20-stu lat w polskiej szkole średniej siedmiokrotnie zmieniano podstawę programową. To oznacza, że na tym etapie edukacji nieustannie zaczynamy od nowa. O maturze 2023, wieńczącej obecną reformę, nie wiadomo dzisiaj nic, a już po wakacjach rozpoczynamy proces przygotowania do niej. W systemie edukacji brakuje wieloletniej strategii, która uwzględniłaby przede wszystkim dobro Młodego Człowieka. Protestujemy! Bądźmy razem! To jest protest, w którym chodzi o godność nauczyciela i o lepszą szkołę.

Protestujący Nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

Twoja reakcja na artykuł?

16
38%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
15
36%
Złości
6
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group