Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 2698
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Pieniądze na Starą Kopalnię i „Ścieżkę Hochbergów”

Poniedziałek, 21 października 2013, 7:30
Aktualizacja: 8:16
Autor: opr.red.
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Pieniądze na Starą Kopalnię i „Ścieżkę Hochbergów”
Fot. użyczone
W piątek 18 października dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego podpisał kolejne umowy o dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w Jaworze i Wałbrzychu. Łączna kwota wydatków projektów wynosi 4,7 mln złotych, a unijne wsparcie to ponad 3,3 mln złotych.

Dzięki przyznanym środkom wyposażony zostanie ośrodek muzealno-kulturalny Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zmodernizowany i odbudowany będzie szlak przyrodniczo-edukacyjnego „Ścieżka Hochbergów”. Ponieważ Region Wałbrzyski jest największym skupiskiem obiektów związanych z górnictwem, stanowiącym jego dziedzictwo przemysłowe, Gmina Wałbrzych zamierza stworzyć ośrodek muzealno-kulturalny – Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie doposażenie go w sprzęt informatyczny, w tym w oprogramowanie wraz z montażem i konfiguracją.

Sprzęt i oprogramowanie będą służyć do prawidłowego funkcjonowania  i zarządzania Parkiem, a także do organizacji wydarzeń kulturalnych i wystaw. W ramach projektu planuje się zakup m.in. komputerów stacjonarnych i laptopów, projektorów multimedialnych, monitorów, kamer, skanerów i oprogramowania komputerów. Zakupiony sprzęt posłuży do projekcji interaktywnych, pasywnych, spektakli w oparciu o wykrywanie ruchu oraz do skanowania ekspozycyjnego i inwentaryzacji muzealiów. Wartość projektu to 3 356 425,44 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 2 319 208,12 zł.

Umowa podpisana z Nadleśnictwem Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie Gorcach obejmuje natomiast modernizację i odbudowę szlaku przyrodniczo-edukacyjnego „Ścieżka Hochbergów”, celem ochrony rzadkich siedlisk przyrodniczych w rezerwacie przyrody i obszarze NATURA 2000 „Przełomy Pełcznicy pod Książem".

W ramach projektu zostanie wykonane m.in. oczyszczenie i profilowanie ścieżek, zabezpieczanie skarp, wykonanie barierek i pochwytów, modernizacja platform, pomostów i kładek, modernizacja schodów, budowa platformy widokowej, wykonanie stopni i modernizacja schodów terenowych. Dzięki temu turyści będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich miejsc, nie niszcząc obszarów przyrodniczo chronionych. Projekt jest realizowany na obszarach chronionych (rezerwat przyrody i obszar Natura 2000) oraz atrakcyjnych turystycznie - w okolicach Zamku Książ. Wartość projektu to 968 506,92 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 669 208,40 zł.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group