Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pierwsze spotkanie amerykańskich inwestorów w WSSE

Wtorek, 25 lutego 2014, 17:00
Aktualizacja: 17:27
Autor: red.
Wałbrzych: Pierwsze spotkanie amerykańskich inwestorów w WSSE
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” odbyło się pierwsze spotkanie amerykańskich inwestorów działających na terenie wałbrzyskiej strefy. Spotkanie miało na celu zacieśnienie współpracy, wymianę doświadczeń i określenie kierunków dalszego współdziałania.

15 spośród 150 firm działających w WSSE to przedsiębiorstwa z dominującym, bądź częściowym kapitałem amerykańskim. Firmy z dominującym kapitałem amerykańskim to GE Power Controls Polska, Harris Calorific International, Pentair Poland, SRG Global Bolesławiec, AAM Poland, IBM Global Services Delivery Centre Polska, Bama Europa, Polaris Poland. Firmy z częściowym kapitałem amerykańskim to 3M Wrocław, Colgate-Palmolive Manufacturing Poland, Donaldson Polska, Jonson Control, Mondelez Polska Production, Wabco Polska, SKC Haas Polska. Firmy te swoje inwestycje ulokowały w Opolu, Skarbimierzu, Kłodzku, Dzierżoniowie, Bolesławcu, Świdnicy, Wrocławiu i Oławie. Inwestycje powyższych firm szacuje się na prawie cztery i pół miliarda złotych. Firmy te zadeklarowały zatrudnienie ponad sześciu i pół tysiąca pracowników.

- Niektórych może zaskoczyć udział w spotkaniu przedstawicieli firm, które jeszcze w strefie nie są obecne. Jeszcze nie są, ale mamy nadzieję, że będą. Zaprosiliśmy ich, żeby pomóc w podjęciu takiej decyzji. Po to, żeby zobaczyli jak wygląda współpraca firm amerykańskich ze strefą, co razem możemy zrobić i co mogą zyskać przychodząc do strefy – powiedziała Barbara Kaśnikowska – Prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Oprócz rozmów dotyczących współpracy dzisiejsza konferencja była również okazją do omówienia zmian prawnych, dotyczących wydłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku. W tym roku – od 1 lipca zmianie ulegną obniżenia poziomu pomocy publicznej, a więc jest to dla inwestorów rok szczególny, ponieważ ci przedsiębiorcy, którzy otrzymają zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE do końca czerwca, będą mogli zrealizować inwestycję korzystając z wyższych ulg podatkowych. Firmy, które inwestują w WSSE i tworzą nowe miejsca pracy, mają bowiem prawo do ulgi w podatku dochodowym w wysokości od 40 do 70 procent nakładów, co jest uzależnione od wielkości firmy i od regionu, w którym prowadzona jest inwestycja.

- Jeżeli chodzi o inwestycje firm amerykańskich w Polsce w ostatnich dwudziestu latach, to firmy amerykańskie bezpośrednio i niebezpośrednio zainwestowały ponad 20 miliardów dolarów. To są inwestycje całościowe, niezależnie czy jest to inwestycja bezpośrednia czy nie. Jeżeli chodzi o miejsca pracy to jest to z pewnością powyżej 200 tysięcy. Tylko w tym regionie firmy amerykańskie utworzyły ponad 5 tysięcy miejsc pracy. Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk i to zarówno strefę jak i rejony pozastrefowe, to jest to ponad 2 miliardy dolarów inwestycji i około 20 tysięcy miejsc pracy. Każde miejsce pracy w firmie produkcyjnej to jeszcze jedno dodatkowe miejsce pracy w firmie współpracującej z taką firmą, więc można powiedzieć, że w sumie tych miejsc pracy jest około 50 tysięcy – powiedziała Joanna Bensz – Dyrektor Amerykańskiej Izby Handlowej

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park” planuje kolejne działania sprzyjające inwestycjom, takie jak na przykład tworzenie wspólnych grup zakupowych przedsiębiorców, program współpracy szkół zawodowych z konkretnymi firmami, współpraca w ramach Klubu HR-owców WSSE, specjalistyczne szkolenia dla pracowników firm w strefie czy też budowa hal produkcyjnych.

W dzisiejszym spotkaniu i dyskusjach oprócz przedstawicieli zarządu WSSE z Prezes Barbarą Kaśnikowską na czele udział wzięli również przedstawiciele firm działających już na terenie wałbrzyskiej strefy, samorządowcy z terenów, na których zlokalizowane są zakłady z kapitałem amerykańskim, a także Dyrektor Amerykańskiej Izby Handlowej - Joanna Bensz, Konsul USA - Andrew Caruso i przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki – Tomasz Kusio.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group