Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 1740
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pociągi dalekobieżne pojadą przez Wałbrzych

Środa, 6 kwietnia 2011, 13:35
Aktualizacja: 20:05
Autor: PAW
Wałbrzych: Pociągi dalekobieżne pojadą przez Wałbrzych
Roland Potoczny jest zadowolony, że pociągi dalekobieżne pojadą przez nasze miasto
Fot. PAW
Dzięki zaangażowaniu posłanki Marzeny Machałek, Grzegorza Olesia z Międzyregionalnego Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji ZZ „Kontra” w Wałbrzychu, od 23 czerwca przez całe wakacje przez Wałbrzych będą jeździły pociągi dalekobieżne.

MOZ ZZ „Kontra” zwróciło się w lutym tego roku do Małgorzaty Kuczewskiej-Łaski, Prezesa Zarządu Przewozy Regionalne, z prośbą o rozpatrzenie propozycji zmiany kursowanie pociągów interREGIO „Galicja” relacji Wrocław Główny-Rzeszów-Wrocław Główny w okresie wakacji. Propozycja dotyczyła wydłużenia relacji pociągów do i ze stacji Jelenia Góra przez Wałbrzych. Na odcinku Jelenia Góra – Wrocław Gł. – Jelenia Góra pociąg ten kursowałby jako pociąg przyspieszony z postojami na stacjach Janowice Wielkie, Marciszów, Sędzisław, Boguszów-Gorce, Wałbrzych Główny, Wałbrzych Miasto, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Żarów, Kąty Wrocławskie.
- Nasza propozycja wynikała z braku bezpośredniego połączenia stolicy Karkonoszy oraz ościennych miast z południem oraz z południowo-wschodnią Polską - mówi Roland Potoczny, zastępca przewodniczącego MOZ ZZ „Kontra”.

W odpowiedzi MOZ ZZ „Kontra” otrzymało satysfakcjonujące pismo ze strony Przewozów Regionalnych. Czytamy w tym piśmie m.in., że uruchomienie połączeń dalekobieżnych interREGIO w relacji z Rzeszowa, Krakowa i Katowic do Jeleniej Góry w okresie wakacyjnym jest możliwe do zrealizowania. Pociąg ten miałby kursować od 23 czerwca w soboty i niedziele nie tylko do Wrocławia, ale kończyłby swój bieg w Jeleniej Górze. Kursowanie takiego pociągu zwiększyłoby możliwość dotarcia m.in. do Wałbrzycha. W związku z tym spółka Przewozy Regionalne wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w celu uzyskania akceptacji takiego rozwiązania.

Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w piśmie skierowanym do spółki Przewozy Regionalne, wyraziła zgodę na uruchomienie takiego połączenia. Ponadto Urząd Marszałkowski poszedł dalej w swoich propozycjach, bowiem zaproponował przedłużenie relacji wakacyjnego pociągu interREGIO ze Świnoujścia do Wrocławia o odcinek Wrocław – Jelenia Góra. Jak czytamy w piśmie: „Powstanie bezpośredniej relacji z Jeleniej Góry i Wałbrzycha nad morze, a także połączenie letnie Szczecina z Sudetami byłoby z pewnością przychylnie przyjęte przez mieszkańców Dolnego Śląska”. Należy w tym miejscu dodać, ze pociąg do Świnoujścia w okresie wakacyjnym kursowałby codziennie.

- Cieszymy się, że Zarząd Spółki Przewozy Regionalne zwrócił uwagę na apele posłanki Marzeny Machałek, jak również petycje Grzegorza Olesia – Koordynatora Działu Międzyregionalnego Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz naszych lokalnych mediów w sprawie potrzeby uruchomienia tych pociągów – mówi Roland Potoczny z MOZ ZZ „Kontra”. - Nareszcie duża część mieszkańców Dolnego Śląska będzie mogło skorzystać z bezpośrednich połączeń z południem, południowo-wschodnią Polską, a także z naszym polskim morzem.

Zadowolenia nie kryją też podróżni, których spotkaliśmy dziś na Dworcu Miasto.
- To świetna wiadomość – uważa Bogdan Strzelecki. - Korzystam z pociągu dość często i faktycznie Wałbrzych nie ma najlepszych połączeń. To znacznie poprawi sytuację.

Podobnego zdania jest Janina Wróbel: - Połączenie wakacyjne do Świnoujścia to świetny pomysł. Myślę, że sporo młodzieży skorzysta z tej formy transportu.

Na stronie internetowej posłanki Marzeny Machałek czytamy m.in., że „wydłużenie tego połączenia (na razie na okres wakacji) jest sukcesem dla Jeleniej Góry, która dzięki tej relacji zostanie ponownie połączona z takimi miastami jak Katowice, Gliwice, Rzeszów i przede wszystkim - Kraków.”

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group