Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4177
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Podstawy Ashtangi Jogi. Dlaczego stała się ona tak popularna w świecie joginów?

Czwartek, 10 czerwca 2021, 7:47
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Podstawy Ashtangi Jogi. Dlaczego stała się ona tak popularna w świecie joginów?
Fot. użyczone
Ashtanga Joga to metoda wypracowana przez Sri Patthabiego Joisa na południu Indii. Jako młody chłopak w wieku zaledwie 12 lat Patthabi z zafascynowaniem obserwował pokaz jogiczny słynnego nauczyciela jogi, co stało się dla niego kluczową inspiracją i punktem zwrotnym w jego młodym życiu. Joisa tak bardzo pochłonęła technika i poziom wykonywanych pozycji, że od razu sam zapragnął praktykować jogę. Przez następne lata skrupulatnie uczył się pod okiem Krichnamachray, czerpiąc ogromną wiedzę z doświadczenia swojego guru.

Będąc już w pełni ukształtowanym joginem Jois, oczywiście w dużej części posiłkując się wiedzą swojego nauczyciela, wypracował swoją własną metodę określaną jako Ashtanga Joga. Kiedy w latach 70 pod swoje skrzydła przyjął adeptów z Zachodu, wieść o nauczycielu zaczęła płynąć do USA i Europy, gdzie w szybkim tempie Ashtanga zyskała ogromną popularność. 

Czym właściwie jest Ashtanga Yoga?

Ashtanga to dynamiczny styl jogi, w którym podstawowym elementem jest synchronizacja ruchu z oddechem. Tutaj ważną kwestią jest rytmiczne przejście z jednej pozycji do drugiej, skorelowane ze spokojnym wdechem i wydechem. Opanowanie tej umiejętności sprawia, że cała praktyka jest bardzo płynna, dająca silne poczucie swobody.

Ashtanga Jogi podzielona jest na kilka serii, z których każda to uporządkowana sekwencja asan. Każdą serię otwiera sekwencja dwóch Powitań Słońca, powtarzanych 5 razy, Suria Namaskara A i Suria Namaskara B. Mają one wprowadzić adepta do właściwej praktyki, rozgrzewając dostatecznie wszystkie mięśnie i dodając sporej dawki energii, potrzebnej do przejścia całej serii. Odpowiednia mata do jogi pomoże przejść cały cykl od początku do końca.

Podstawowe elementy Ashtangi Jogi

• Vinyasa - połączenie ruchu z oddechem. Płynne przejścia między pozycjami. Najważniejszy jest miarowy oddech. Na początku może to sprawiać trudność, ale nauka tego aspektu jest kluczowa do dalszej prawidłowej praktyki.
• Drishti - punkt skupienia wzroku. 
• Bandhy - blokada punktów energetycznych w ciele, poprzez poprawne i odpowiednie zaciskanie mięśni
• Asany - pozycje w jodze. Budują one siłę i elastyczność. Zwykle w trakcie praktyki zatrzymuje się w konkretnej asanie na 5 wdechów i wydechów. Podobno potrzeba 30 sekund, by w ciele zapisała się zmiana, która jest potrzebna do rozwoju siły i gibkości.

W tradycyjnym ujęciu Ashtnagi każdą serię powinno się rozliczać w Sanskrycie. Wielu nauczycieli nie praktykuje tej metody, uważając ją jako zbędną. Jednak, jeśli wejść głębiej w całe założenie tego stylu jogi, określanego też jako medytacja w ruchu rozliczania mają tutaj sens. Koncentracja na wszystkich kluczowych elementach opisanych krótko wyżej, włączając w to skrupulatne rozliczania pomaga się się w pełni skoncentrować i wyłączyć myślenie o innych rzeczach. 

Co daje Ashtanga?

Ashtanga jest wymagająca i polecana osobom, które już praktykują jogę i znają podstawowe asany. Pomaga przede wszystkim zbudować siłę i elastyczność ciała. Adept musi być zdyscyplinowany i uważny podczas sesji. Tylko wtedy jest w stanie wyciągnąć lekcje dla samego siebie.

Niektórzy zarzucają Ashtandze nudę i monotonność. Codziennie ta sama praktyka, te same asany. Zdaniem aehtangis właśnie ta powtarzalność jest najpiękniejsza. Nadaje kierunek zmianom, przejrzystość w obserwowaniu swoich postępów jak zastoju oraz pełen obraz swoich ograniczeń i możliwości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group