Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5159
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Podsumowanie czas zakończyć: październik – grudzień 2010

Czwartek, 6 stycznia 2011, 13:41
Aktualizacja: 18:54
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Podsumowanie czas zakończyć: październik – grudzień 2010
Janusz Palikot odwiedził Wałbrzych
Fot. red
Dziś ostatnia część podsumowania roku 2010 w naszym regionie. Czas na ostatnie miesiące minionego roku, a ważnych wydarzeń w październiku, listopadzie i grudniu nie brakowało.

PAŹDZIERNIK:

Przy ulicy Piłsudskiego w sąsiedztwie Placu Tuwima można było zobaczyć niecodzienną sytuację. Na środku jezdni płonął motocykl.

Zabawy konstrukcyjne kształcą precyzję ruchów, myślenie i wyobraźnię dziecka, rozwijają jego uwagę, wytrwałość, systematyczność i umiejętność pokonywania przeszkód. Tyle korzyści i jeszcze więcej radości. Czekający na gości poczęstunek, super zabawa i sympatyczna obsługa to wszystko składało się na wspaniale spędzone, pełne wrażeń dni w ramach „Z Lego Budowanie” w wałbrzyskim salonie Toyoty.

Wałbrzyscy policjanci zatrzymali 28–letniego mężczyznę, który w autobusie komunikacji miejskiej ugodził nożem 51–latka.

Od 1 października Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu ma nowego dyrektora. Miejsce Dariusza Mikulskiego zajął Stanisław Rybarczyk. W środę odbyło się w siedzibie filharmonii pierwsze spotkanie z mediami, w czasie którego Stanisław Rybarczyk opowiadał o planach filharmonii na najbliższą i dalszą przyszłość. Dyrektor objął stanowisko na czas określony – do rozstrzygnięcia konkursu, który zostanie rozpisany na początku przyszłego roku.

Na jednym z wałbrzyskich podwórek odbyła się konferencja prasowa Patryka Wilda. Tym razem na temat polityki mieszkaniowej w Wałbrzychu, a raczej jej braku. Według Patryka Wilda należy zracjonalizować gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi miasta.

Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Beethovena doszło do wypadku samochodowego. W wyniku odniesionych obrażeń śmierć w wypadku poniósł 90–letni mężczyzna.

Z dniem 11 października 2010 roku Piotr Sosiński został odwołany z funkcji zastępcy prezydenta do spraw społecznych. Jego kompetencje przejął prezydent Piotr Kruczkowski.

Na początku października klub muzyczny Tawerna 9 Fala gościł jedną z najznakomitszych polskich piosenkarek, Annę Marię Jopek. Pierwotnie koncert miał się odbyć w kwietniu, ale został odwołany z powodu żałoby narodowej.

Oficjalną kampanię wyborczą rozpoczął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wystawił drużynę w pełnym składzie. Na jej czele w randze kapitana i kandydata na prezydenta stoi poseł Henryk Gołębiewski.

Do wyborów samorządowych wystartowała Platforma Obywatelska. Do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przybyli: Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Stefan Niesiołowski, senator Roman Ludwiczuk, poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Wojewoda Rafał Jurkowlaniec, poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, starosta Augustyn Skrętkowicz i wielu kandydujących na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych oraz ich rodziny, znajomi i zwolennicy.

W kompleksie Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu uroczyście został otwarty Oddział Chirurgii Onkologicznej wraz ze współpracującymi działami szpitala. Znajduje się on na nowodobudowanym piętrze budynku. Na drugim z dobudowanych pięter umieszczony jest Oddział Onkologii. Pozwoliło to na duże oszczędności.

Komitet Wyborczy Wyborców Patryk Wild – Nowoczesny Wałbrzych nie wystawia kandydatów do Rady Powiatu.
- Nie jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w tej radzie. W nadchodzącej kadencji Miasto powinno odzyskać prawa grodzkie. Jeżeli będzie to niemożliwe, powinno przejmować kompetencje powiatu, między innymi drogi i szkoły – tłumaczył kandydat na prezydenta.

Komitet Wyborczy Wyborców Klubu Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Wałbrzycha przedstawił program, który kandydat na Prezydenta Wałbrzycha, Bogusława Czupryn, zamierza zrealizować w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych.

W wyniku pożaru, do jakiego doszło przy ulicy Sienkiewicza w Głuszycy, śmierć poniósł mężczyzna.

LISTOPAD:

Piotr Kruczkowski zaprezentował swój program działania na kolejną kadencję. Jego najważniejsze punkty to: praca, komunikacja, edukacja, oblicze miasta oraz rekreacja i kultura.

Kandydat na prezydenta z ramienia komitetu Nowoczesny Wałbrzych podejrzewa jeden z konkurencyjnych sztabów wyborczych o łamanie prawa. Patryk Wild i jego sztab wyborczy zaprezentowali dzisiaj film pokazujący próbę zastraszenia właściciela sklepu przez grupę ludzi rozklejających plakaty wyborcze.

„To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”. Ten cytat z Abrahama Lincolna ma się potwierdzić już za cztery lata, przy podsumowaniu kadencji Andrzeja Zibrowa jako prezydenta Wałbrzycha. Andrzej Zibrow nie chciał być gorszy od swoich konkurentów i z rozmachem zorganizował swoją konwencję wyborczą. Biała Sala w hotelu Maria wypełniła się zwolennikami pretendenta i kandydatami na radnych z ramienia komitetu wyborczego Dobry Samorząd.

Wypełniona do ostatniego miejsca widownia Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, wszystkie media i goście specjalni. Nie była to jednak premiera sztuki, lecz konwencja wyborcza Patryka Wilda. Na spotkanie przybyli: Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Bolesławca Piotr Roman, wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ze swoim zastępcą Ireneuszem Zyską – wszyscy związani ze Stowarzyszeniem Dolny Śląsk XXI.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu była gospodarzem spotkania studentów z kandydatami do prezydenckiego fotela. Dowiedzieliśmy się także, kogo wałbrzyszanie widzą na stanowisku prezydenta Wałbrzycha w kolejnej kadencji. Spotkanie miało cztery części.

Rada Miasta Wałbrzycha w kadencji 2006 – 2010 zakończyła swoją uchwałodawczą działalność. Odbyło się pięćdziesiąt dziewięć sesji. W ich trakcie wielokrotnie się pokłócono, a nawet odsądzono od czci i wiary. Zdarzało się, że przerwy trwały dłużej od samych obrad. W sprawach, o których mało kto miał pojęcie, często zapadały jednomyślne decyzje.

Ubiegający się o stanowisko prezydenta miasta Piotr Sosiński przedstawił na konferencji prasowej grupę bardzo młodych kandydatów na radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość.

Wielu wałbrzyszan zarezerwowało sobie wieczór na koncert Sidneya Polaka w Tawernie 9 Fala. Koncerty zespołu są dynamiczne, a Sidney szybko wciąga publiczność do wspólnej zabawy. Nie inaczej było tym razem. Mieszanka reggae, hip – hopu i folku oraz inteligentne teksty zrobiły swoje. Publiczność zgromadzona pod sceną tańczyła oraz śpiewała z wokalistą fragmenty utworów.

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu zajęła się sprawą nadużyć finansowych, do jakich miało dojść w wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że były dyrektor filharmonii Dariusz M. swoimi działaniami spowodował straty finansowe na rzecz Urzędu Marszałkowskiego. Mówi się w tym przypadku o blisko 300 tysiącach zł.

W siedzibie PWSZ spotkali się specjaliści od sportu. Rozmawiali ze studentami na temat kondycji wałbrzyskiego sportu i perspektyw na najbliższe lata.

W okolicach basenu w Szczawnie–Zdroju doszło do kolizji drogowej. Kierowca samochodu osobowego marki Peugeot 106 stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Samochód stanął w płomieniach, ale wcześniej kierowca, przy pomocy jednego ze świadków zdarzenia, wyszedł z pojazdu.

Sporą grupę gapiów zatrzymała w Rynku prezentacja autobusu. Dwa takie cacka będą wozić wałbrzyszan. Pojazdy zostały wyprodukowane przez Fabrykę Autobusów Solbus Spółka z o.o. w Solcu Kujawskim. Są zasilane skroplonym gazem ziemnym. Są to pierwsze w Polsce autobusy zasilane tego typu czystym ekologicznie paliwem. Przez rok MPK będzie dzierżawić pojazdy. Jeżeli sprawdzą się na naszych liniach komunikacyjnych, zostanie rozważony ich zakup.

W swojej poselskiej wędrówce po Polsce, Nelly Rokita nie ominęła Wałbrzycha. Przyjechała, aby wesprzeć kandydatów PiS w kampanii samorządowej.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko trzem młodym mieszkańcom Boguszowa–Gorc, którym zarzucono, że w dniu 13 kwietnia 2010 roku działając wspólnie i w porozumieniu dokonali rozboju na znanym im z widzenia mieszkańcu tej samej miejscowości, kradnąc mu pieniądze w kwocie 60 zł, a następnie w nocy z 13 na 14 kwietnia, działając także na tle rabunkowym pozbawili go życia.

Cały dzień poświęcił Wałbrzychowi i jego mieszkańcom były Marszałek Senatu RP, ale przede wszystkim znawca zagadnień politycznych, profesor Longin Pastusiak.

19 listopada po dłuższej przerwie znów w WOK–u zagościła Liga Rocka. Zaprezentowały się dwa zespoły: POSE69 i Post Scriptum.

W wałbrzyskiej siedzibie Platformy Obywatelskiej odbyła się konferencja prasowa, w czasie której Bogusława Czupryn oświadczyła, że w II turze wyborów prezydenckich poprze Piotra Kruczkowskiego.

Był uścisk dłoni i symboliczne przekazanie programu wyborczego z dedykacją Mirosławowi Lubińskiemu przez Andrzeja Zibrowa. Zibrow poparł w drugiej turze Lubińskiego.

Obfite opady śniegu spowodowały, że w Wałbrzychu bardzo trudnym zadaniem stało się przemieszczanie z jednego punktu do drugiego. Zakorkowane ulice, kłopot z zaparkowaniem samochodu, to główne problemy mieszkańców.

PO i SLD ogłosiły zawarcie koalicji w wałbrzyskim samorządzie.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował 26 listopada akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu, zarzucając jej przywłaszczenie blisko 45 tysięcy złotych i fałszowanie dokumentów. Ustalono, że 37-letnia Helena S., będąc zatrudnioną na stanowisku kierownika Działu Windykacji ZDiK w Wałbrzychu, jako funkcjonariusz publiczny w okresie od 26 kwietnia do 11 sierpnia 2010 roku przywłaszczyła sobie kwotę 44.700 zł, powierzoną jej w celu zakupienia znaków opłaty sądowej.

GRUDZIEŃ:

Kilkadziesiąt osób na sali, ogólna wizja niezbędnych zmian, książki dla zadających pytania, możliwość wstąpienia do powstającego stowarzyszenia i pośpiech wynikający z kolejnych zobowiązań – tak wyglądało spotkanie wałbrzyszan z Januszem Palikotem w hotelu Maria.

WWS ujawniło zapis rozmowy, jaka odbyła się 30 listopada 2010 roku, między Romanem Ludwiczukiem, pełnomocnikiem wyborczym oraz senatorem PO z okręgu wałbrzyskiego i Longinem Rosiakiem, radnym Powiatu Wałbrzyskiego. Podczas rozmowy senator zaproponował radnemu stanowisko wicestarosty wałbrzyskiego, a jego żonie pracę w jednej ze spółek miejskich. W zamian Longin Rosiak miał wycofać się z prowadzenia kampanii wyborczej Mirosława Lubińskiego.

Senator Roman Ludwiczuk zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

W powiecie radni zadecydowali o podziale stanowisk: Przewodniczącym Rady Powiatu Wałbrzyskiego został Szymon Heretyk (SLD), wiceprzewodniczącymi zostali: Jan Jóskowski (PO) i Mariusz Kotarba (SLD). Starostą Powiatu Wałbrzyskiego został Robert Ławski (SLD), a wicestarostą został dotychczasowy starosta – Augustyn Skrętkowicz (PO). Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego tworzą: Monika Wybraniec (PO), Andrzej Lipiński (PO) oraz Krzysztof Paciepnik (SLD).

Na trasie pomiędzy Mokrzeszowem i Świdnicą doszło do bardzo poważnego wypadku autokaru jednej z wałbrzyskich firm transportowych. Dwie osoby zostały ranne.

Po podliczeniu głosów okazało się, że prezydentem Wałbrzycha nadal zostaje Piotr Kruczkowski, który o 300 głosów pokonał Mirosława Lubińskiego.

Janusz Figiel, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, dowodził dwunastoosobową grupą funkcjonariuszy, którzy weszli do Ratusza, by odebrać nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zebrało materiały w sprawie kupowania głosów podczas wyborów samorządowych. Te materiały CBA przekazała prokuraturze. Do kupowania głosów miało dojść w pierwszej turze wyborów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że głosy kupowało kilka komitetów wyborczych. Nieoficjalnie wiadomo, że niektórzy kandydaci oferowali od 20 do 40 zł za oddanie głosu na wskazaną kandydaturę.

O Austro – Węgrzech, polskich daniach narodowych, znaczeniu różnorodności, o przepisie na sukces i o Wałbrzychu opowiadał Robert Makłowicz w Bibliotece pod Atlantami. Pretekstem do spotkania była nowa książka znanego podróżnika, dziennikarza i popularyzatora kuchni z różnych stron świata pt. ”Cafe Museum”.

W jednej z wałbrzyskich restauracji spotkali się przedstawiciele wałbrzyskich klubów sportowych. Spotkanie zorganizowali: Paweł Orfin, prezes KP "Gwarek" Wałbrzych i Sebastian Raciniewski, prezes KS Górnik Nowe Miasto. Temat spotkania był jeden – pieniądze.

Twórca Męskiego Grania –Wojciech Waglewski – w duecie z mistrzem harmonijki ustnej – Bartoszem Łęczyckim – zagościli na scenie klubu A’Propos. Obaj Panowie zaczarowali wałbrzyską publiczność nowatorskimi interpretacjami.

W Tawernie 9 Fala wystąpił Muniek Staszczyk z zespołem. Publiczność miała okazję poznać na żywo nowe, solowe wcielenie artysty. Zaprezentowane kompozycje pochodziły z solowej płyty pt. „Muniek”.

Na stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta kandydowała tylko jedna osoba, pełniąca tę funkcję w poprzedniej kadencji Agnieszka Kołacz – Leszczyńska z PO. Nieco bardziej skomplikowany był wybór wiceprzewodniczących. Zgłoszone zostały trzy kandydatury: Danuta Marosz z SLD, Mirosław Bartolik z PiS-u i Mirosław Lubiński z WWS. Z tego grona wymaganej liczby głosów nie zdobył Mirosław Lubiński. Ze Statutu Wałbrzycha wynika, że wiceprzewodniczących musi być trzech. Zaproponowany, a następnie wybrany, został Piotr Kwiatkowski z PO.

„Obejmując Urząd Prezydenta Miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg.” Takimi słowami ślubowania Piotr Kruczkowski rozpoczął trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Wszystkimi komisjami będą kierować przedstawiciele koalicji PO i SLD:
1. Komisja Budżetu i Finansów - Krystyna Olanin (PO)
2. Komisja Gospodarki Miejskiej – Dariusz Lenda (SLD)
3. Komisja Edukacji i Kultury – Danuta Marosz (SLD)
Kontrkandydatem był Cezary Kuriata (PiS)
4. Komisja Sportu Turystyki i Promocji – Alina Szełemej (PO), która w Radzie Miasta zajęła miejsce opróżnione przez Piotra Kruczkowskiego. Kontrkandydatem był Paweł Szpur (WWS).
5. Komisja Bezpieczeństwa Statutowo - Regulaminowa i Etyki, Rodziny i Spraw Społecznych – Stefanos Ewangielu (PO)
6. Komisja Rewizyjna – Renata Wierzbicka (PO). Drugą kandydatką była Alicja Rosiak (WWS).

Paweł Kukiz i Piersi na muzycznej scenie 9 Fali w żywiołowym koncercie zawładnęli sercami wałbrzyskich fanów.

Mirosław Lubiński złożył w Sądzie Okręgowym w Świdnicy wniosek o unieważnienie drugiej tury wyborów samorządowych.

Dotarła do nas informacja o śmierci Stanisława Anacki. Odszedł świetny koszykarz, który z wałbrzyskim Górnikiem wywalczył Mistrza Polski. Spoczywaj w spokoju Staszku.

„Stasiu pamiętamy, nie zapomnimy” – taki transparent wisiał na „balkonie” trybun wałbrzyskiego OSiR–u. Wałbrzych pożegnał Stanisława Anackę.

Jeżeli wszystko dobrze się ułoży, w 2012 roku zacznie funkcjonować słynna już strażnica przy ulicy Ogrodowej. Nastąpiło znaczące przyspieszenie w realizacji ciągnącej się latami inwestycji. Został już tylko jeden problem – pieniądze.

I tak zakończył się ten 2010 rok.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group