Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4371
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku 2012 – edukacja, kultura sądownictwo – część I (styczeń –kwiecień)

Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 11:30
Aktualizacja: Wtorek, 1 stycznia 2013, 12:01
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Podsumowanie roku 2012 – edukacja, kultura sądownictwo – część I (styczeń –kwiecień)
Fot. red
Zapraszamy do przypomnienia sobie, co wydarzyło się w Wałbrzychu i w okolicach w dziedzinie edukacji, kultury i wymiaru sprawiedliwości w miesiącach styczeń –kwiecień 2012.

STYCZEŃ:

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w dzielnicy Rusinowa odbyło się pierwsze z serii sześciu spotkań prezydenta Szełemeja w sprawie likwidacji szkół.

Po spotkaniach na Poniatowie, w dzielnicy Rusinowa oraz w Śródmieściu, przyszedł czas na spotkanie z rodzicami, nauczycielami zainteresowanymi dalszym losem PSP nr 17 w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin.

Od wczesnych godzin porannych Wałbrzych grał z pompą w ramach WOŚP, bo najważniejsza jest zdrowa mama, ale i zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko. Wolontariusze pojawili się na ulicach już o 6.00 rano.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko obecnemu burmistrzowi Szczawna Zdroju oraz jego zastępcy, zarzucając im niedopełnienie na przestrzeni szeregu lat (13 – wobec burmistrza, zaś 9 – wobec zastępcy burmistrza) obowiązków służbowych, polegające na zaniechaniu rozwiązania umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy Gminą Szczawno Zdrój a synową Burmistrza, na mocy której opłaty użytkowników dróg za parkowanie w wyznaczonej strefie płatnego parkowania w obrębie ul. Ratuszowej w Szczawnie Zdroju stanowiły przychód osoby fizycznej, zamiast zasilać budżet gminy.

W Teatrze Dramatycznym odbyło się pierwsze noworoczne spotkanie wałbrzyszan. Była muzyka, tańce, szampan, tort, serpentyny i wybitni wałbrzyszanie.

Dużo dobrej zabawy dostarczył słuchaczom ostatni koncert w Filharmonii Sudeckiej. Wraz z orkiestrą wystąpił znakomity skrzypek Vadim Brodski.

Najpierw do policyjnego aresztu, a potem do szpitala, trafiła 32–letnia mieszkanka Wałbrzycha. Kobieta miała prawie 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym stanie opiekowała się trójką swoich dzieci.

W całym kraju odbywają się manifestacje przeciwko podpisaniu umowy ACTA. Nie inaczej było w Wałbrzychu, gdzie odbyła się godzinna manifestacja, w której wzięło udział około 150 młodych wałbrzyszan.

W Książu wręczono tytuły Ambasadorów Wałbrzycha. Joanna Bator, Krzysztof Ignaczak i Tomasz Siemoniak odebrali w Książu tytuły „Ambasador Wałbrzycha”. Cała trójka to osoby pochodzące z Wałbrzycha, rozpoznawalne w całym kraju.

Piękna pogoda, setki uczestników i sporo kibiców – w Andrzejówce rozegrany został XXXIII Bieg Gwarków, w którym wystartowało 766 osób.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Głuszycy zatrzymał 29–letniego mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo 57–letniej kobiety. Na wniosek śledczych 29–latek został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

LUTY:

W zamku Książ odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Urząd Miasta i Zamek Książ S.A. Sala Maksymiliana wypełniła się gośćmi, wśród których byli: biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, księża infułaci Józef Strugarek i Julian Źrałko, wałbrzyskie parlamentarzystki Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Izabela Katarzyna Mrzygłocka, radni miejscy skupieni wokół prezydenta, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin oraz wałbrzyscy przedsiębiorcy.

Udało się nawiązać kontakt między wałbrzyskim Energetykiem i Międzynarodową Stacja Kosmiczną krążącą po orbicie Ziemi. Poza Centrum Nauki Kopernika w Warszawie jeszcze nikt w Polsce nie rozmawiał z załogą stacji kosmicznej. ZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu jest pierwszą szkołą w Polsce, która połączyła się w ten sposób, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle weźmie udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS.

W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu miała miejsce długo oczekiwana premiera ,,Czerwonego Kapturka” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o wstrzymaniu Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu możliwości kontynuowania remontu związanego z przebudową lokalu użytkowego przy ulicy Słowackiego na wejście do Filharmonii Sudeckiej.

W nocy z soboty na niedzielę przy ulicy Wrocławskiej, 32–letni kierowca Peugeota zginął w wypadku samochodowym.

Głównie stare i znane przeboje, z reguły o miłości i wspomnienia z dzieciństwa – w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie wystąpił Krzysztof Krawczyk.

W salonie Toyota Nowakowski Wałbrzych odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Ludzie dobrego serca zgromadzili się wspólnie wokół jednego celu. Poszukiwanie potencjalnych dawców stało się ich głównym priorytetem i wewnętrzną potrzebą mobilizującą do aktywnego działania.

Przy ulicy Krasińskiego w dzielnicy Piaskowa Góra doszło do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł 60–letni mężczyzna.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju miłośnicy talentu członków kabaretu Ani Mru–Mru mogli przez blisko 2 godziny podziwiać umiejętności artystów.

,,Za mundurem panny sznurem” – pod takim hasłem przebiegał Babski Comber organizowany każdego roku w tłusty czwartek w bibliotece w Gorcach. W tym roku podczas XVII Babskiej Biesiady Combrowej Miasta Gorc i Boguszowa, bibliotekę opanowały żołnierki, harcerki, policjantki czy strażniczki miejskie. Nie zabrakło też pań – górniczek, zakonnic i pielęgniarek.

Konkurs na stanowisko Dyrektora Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu wygrał Mirosław Brożek. Tym samym zastąpi na tym stanowisku pełniącego obowiązki Jana Jędrasika.

Konkurs na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu wygrał Bogusław Rogiński. Od 1 marca zastąpi na tym stanowisku pełniącego obowiązki Andrzeja Pięknego.

W obecności prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniewa Derdziuka, parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych, duchownych, przedstawicieli organizacji emerytów, służb mundurowych, przedsiębiorców i pracowników oddziału, w poniedziałek, 27 lutego uroczyście została otwarta nowa siedziba ZUS w Wałbrzychu.

To była jednomyślna decyzja radnych, bez dyskusji, głosów przeciwnych i wstrzymujących. Rozpoczęto procedurę tworzenia Gminnego Zespołu Szkół na Sobięcinie. Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie zamiaru połączenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17 im. Marii Konopnickiej w Wałbrzychu, przy ulicy 1 Maja 105 z Publicznym Gimnazjum nr 4 w Wałbrzychu, przy ulicy 1 Maja 149 w Gminny Zespół Szkół została przyjęta jednogłośnie.

MARZEC:

W czwartkowe popołudnie wałbrzyszanie oddali hołd „żołnierzom wyklętym”. Od 2011 roku 1 marca jest świętem państwowym upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

W Teatrze Dramatycznym odbyła się premiera spektaklu pt,, Świadectwa wzlotu upadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka” w reżyserii Sebastiana Majewskiego.

Na cmentarzu parafialnym przy kościele pod wezwaniem św. Barbary w Wałbrzychu pochowany został wybitny działacz opozycyjny i współtwórca NSZZ „Solidarność” Jerzy Szulc.

W Wałbrzychu oficjalnie otwarty został dworzec Wałbrzych Miasto.

W godzinach wieczornych doszło do pożaru maszyny w hali produkcyjno–magazynowej firmy Quin Polska. Pięć osób zostało hospitalizowanych.

W Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno–Położniczym w Wałbrzychu otwarty został zmodernizowany blok porodowy. Wałbrzyski szpital ginekologiczny zalicza się do jednych z najlepszych w Polsce. Świadczą o tym choćby rankingi, w których wałbrzyska placówka zdrowotna plasuje się w czołówce.

Po raz trzeci w Teatrze Zdrojowym odbył się finał plebiscytu pod nazwą „Kryształy i kamienie”. Rozdano osiem statuetek i osiem tysięcy złotych. W poszczególnych kategoriach laureatami zostali:
Sportowe Kryształy – Rafał Kaczor - mistrz Polski w boksie, uczestnik igrzysk olimpijskich.
Kulturalne Kryształy – Edyta Nawrocka – piosenkarka
Pozarządowe Kryształy – Towarzystwo Miłośników Lwowa
Samorządowe Kryształy – Robert Ławski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego
Polityczne Kryształy – Anna Zalewska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Kryształ wśród pracodawców – Bel-Pol
Akademickie Kryształy – Agnieszka Gajda – studentka politologii w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Koncert zespołu Hunter, który odbył się w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, możemy zaliczyć do udanych. Przed zespołem Hunter publiczność rozgrzewał wałbrzyski zespół metalowy In The Name Of God.

Na scenie Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju zaprezentował się jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów – krakowski Kabaret pod Wyrwigroszem.

Dwie godziny świetnej zabawy – w Hotelu Maria wystąpili: Kabaret Chyba i Kabaret Moralnego Niepokoju.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała kolejny akt oskarżenia w sprawie „wałbrzyskiej ośmiornicy” przeciwko 23 osobom.

W siedzibie wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego odbyła się konferencja prasowa poświęcona pozyskaniu środków finansowych na zadania zatytułowane: "Informatyzacja Teatru Dramatycznego im. J.Szaniawskiego w Wałbrzychu" oraz "Drogi dojazdowe, dziedziniec wewnętrzny Teatru".

W Wałbrzychu grupa około 60 osób z transparentami i kukłami powitała wiosnę. Była to jednocześnie doskonała okazja do zamanifestowania przeciwko decyzjom Rady Miasta w sprawie likwidacji wałbrzyskich szkół. Organizatorem happeningu byli członkowie Międzyszkolnego Komitetu Obrony Szkół oraz inicjatorzy referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Wałbrzycha przed upływem

24 marca wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora obchodził Światowy Dzień Lalkarstwa oraz Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji najlepsze życzenia zespołowi Teatru złożył m.in. Zygmunt Nowaczyk – zastępca prezydenta Wałbrzycha.

W sali Maksymiliana w zamku Książ odbyła się inauguracyjna gala Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Sala Maksymiliana w Książu wypełniła się gośćmi zaproszonymi na inauguracyjną galę Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Przybyli przedstawiciele władz miejskich, instytucji kultury i fundatorzy.

KWIECIEŃ:

Tradycyjnie w Czarnym Borze odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja drogi krzyżowej przebiegała w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Misterium jest odtworzeniem procesu i drogi krzyżowej Jezusa. Biorą w nim udział mieszkańcy Czarnego Boru i okolicznych miejscowości.

W Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu odbyło się uroczyste nadanie imienia tej placówce oświatowej. Patronem szkoły został Janusz Kusociński.

Kilkaset osób wzięło udział w mszy świętej poświęconej pamięci Jana Pawła II, która tradycyjnie odbyła się w rocznicę śmierci papieża na stadionie przy ulicy Ratuszowej.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko tymczasowo aresztowanemu 20–letniemu Robertowi T. – mieszkańcowi Szczawna Zdroju – zarzucając mu, że w dniu 18 września 2011 roku w rejonie pl. Tuwima w Wałbrzychu doprowadził do śmiertelnego wypadku.

Burmistrz Szczawna Zdroju Tadeusz Wlaźlak powołał nowego dyrektora samorządowej instytucji kultury „Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego”. Nowym dyrektorem została Marzena Sobczyk, mieszkanka Szczawna Zdroju, która znana jest w społeczności lokalnej jako długoletni menager Szpitala Uzdrowiskowego „Zuch” oraz założyciel i dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół Specjalnych w Szczawnie Zdroju (szkoła przysanatoryjna).

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju po raz kolejny wystąpił kabaret Neo–Nówka. I po raz kolejny wrocławscy kabareciarze potwierdzili, że należą do grona najlepszych kabaretów w Polsce.

Za nami 2. Teatralna Bezsenność z Bohaterem Roku. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć film Feliksa Falka pt. „Wodzirej” oraz pożegnać się z tytułem „Bohater Roku” Piotra Ratajczaka. Po 3 latach zobaczyliśmy go po raz ostatni.

Na wałbrzyskim Rynku mieszkańcy ułożyli z około 2 tysięcy kwiatów herb miasta.

To była wielka gratka dla miłośników piosenki francuskiej. Piaf, Aznavour czy Becaud w tłumaczeniu Młynarskiego i w wykonaniu Bajora. Utworów takich mistrzów piosenki francuskiej jak Edith Piaf, Charles Aznavour, Yves Montand, Gilbert Becaud, czy Garou w wykonaniu Michała Bajora można było posłuchać w Teatrze Zdrojowym.

Piękna pogoda, kilkutysięczna publiczność i historyczna rekonstrukcja wydarzeń sprzed 67 lat sprawiły, że Jedlina–Zdrój była jedną z największych atrakcji naszego regionu.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group