Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Półfinał Konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”

Wtorek, 9 kwietnia 2013, 16:15
Aktualizacja: Czwartek, 11 kwietnia 2013, 12:30
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Półfinał Konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”
Fot. Robert Bajek
9 kwietnia w Hali Lekkoatletycznej wałbrzyskiego OSiRu odbyła się kolejna edycja Dolnośląskiego Konkursu Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć” o tytuł Mistrza Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Jest to największa tego typu impreza w Polsce. Konkurs ma charakter praktyczny a jego tematyka jest zróżnicowana. W jej skład wchodzą: pierwsza pomoc, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ekologia, ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwpowodziowa, bezpieczeństwo dnia codziennego, turystyka i rekreacja. Celem Konkursu jest przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy teoretycznej oraz praktycznej umiejętności niesienia pomocy sobie i innym oraz nauka bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń i w życiu codziennym.

Podczas Konkursu uczestnicy rozwiązywali praktyczne problemy zainscenizowane na stacjach konkursowych a także odpowiadali na pytania teoretyczne, zadawane przez wykwalifikowanych sędziów na poszczególnych stacjach. Musieli się zatem wykazać nie tylko wiedzą na temat różnego rodzaju zagrożeń, ale również umiejętnościami radzenia sobie w trudnych, niecodziennych sytuacjach. Uczestnicy Konkursu na stacjach pierwszej pomocy rozwiązywali problemy ratownicze, musieli wykazać się umiejętnościami radzenia sobie podczas pożaru i powodzi. Zgodnie z tematyką Konkursu do zadań uczestników należała też segregacja odpadów i wykazanie się wiedzą na temat ochrony środowiska.

W półfinale Konkursu udział wzięło około 170 dzieci z 70 szkół. Finał Konkursu odbędzie się 28 maja we Wrocławiu. W organizacji Konkursu na Dolnym Śląsku uczestniczyło około 1000 osób, z tego około 100 w Wałbrzychu.

Głównymi organizatorami konkursu są Zarząd Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa, natomiast organizatorami technicznymi są Gmina Wałbrzych i Wałbrzyski Ośrodek Ruchu Drogowego.
 
Partnerami  konkursu są również Komenda Miejska Policji; Straż Miejska; Wałbrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe; Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu (we współpracy ze Śląskim Konsorcjum Autobusowym); Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Oddział w Wałbrzychu; Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Sudecki Oddział Straży Granicznej – Grupa Zamiejscowa w Wałbrzychu; Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział "Ziemi Wałbrzyskiej"; Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna; Schronisko dla Zwierząt w Wałbrzychu; przedstawiciele harcerzy, służb wojskowych i szkół medycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group