Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 1536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Porcelana i nie tylko

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 listopada 2014, 9:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 listopada 2014, 10:21
Autor: Polka
Fot. Polka
Muzeum w Wałbrzychu prezentuje bogate zbiory porcelany, malarstwa oraz dóbr kultury regionu Wałbrzyskiego.

Od maja br. do dyspozycji zwiedzających jest nowo wyremontowany parter w, którym znajdują się ekskluzywne zbiory porcelany i ceramiki m.in. wałbrzyskiej fabryki porcelany „Krzysztof” oraz śląskich wytwórni porcelany. Ekspozycja przedstawia codzienne zastosowanie porcelany w miejscach takich jak: łazienka, kuchnia lub apteka. Całości dopełniają zabytkowe meble oraz obrazy które wprowadzają niezwykłą atmosferę. Nowością są także ekrany dotykowe dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej na temat wyrobów z porcelany i ceramiki.

Na piętrze znajduje się sala europejska. Umieszczone w gablotach zbiory pochodzą z europejskich wytwórni: Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii. Do obejrzenia są także sale z elementami wyposażenia wnętrz na przestrzeni XVII/XX w. Uzupełnieniem ekspozycji są dzieła malarskie przybliżające dzieje Wałbrzycha między XIX i XX w. Pejzaże z widokami Wałbrzycha i okolic oraz portrety znanych Wałbrzyszan.

Nie mniej ważnym elementem są ręcznie malowane figurki porcelanowe oraz filiżanka ze spodkiem wykonana z miśnieńskiej porcelany, która została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W użytku muzeum jest także nowa sala warsztatowa w, której organizowane są zajęcia edukacyjne oraz dwie sale ekspozycyjne. Jedna z nich będzie przeznaczona na wystawy czasowe, która po zakończeniu remontu będzie udostępniona zwiedzającym.

Muzeum jest czynne:

od wtorku do piątku – od godz. 10:00 do godz. 16:00
w soboty i niedziele – od godz. 11:00 do godz. 17:00

Ceny wstępu dla zwiedzających:

Ulgowy – 5zł
Normalny - 8zł
We wtorki wstęp bezpłatny

Dla wszystkich tych, którzy preferują pozostać w domu w chłodniejsze dni, wkrótce zostanie uruchomiony na stronie www.muzeum.walbrzych.pl „wirtualny spacer". Dzięki któremu bez wychodzenia z domu będziemy mogli obejrzeć wszystkie eksponaty mieszczące się w muzeum.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Aga 1-11-2014 16:14
No tak teraz zostało tylko oglądanie porcelany kiedyś mieliśmy trzy duże fabryki , gdy miałam wybrać szkołę po podstawówce rodzice mówili : Składaj dziecko do porcelany papiery w Wałbrzychu są trzy więć będzie praca .Nie chciałam ale poszłam no i pracy nie mam a rodzice mnie oszukali.
~on 1-11-2014 16:49
w polsce nic nie jest rentowne bo prezesi za duzo zarabiaja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group