Poniedziałek, 2 sierpnia
Imieniny: Gustawa, Kariny, Marii
Czytających: 4182
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Poruszająca wystawa

Piątek, 25 października 2019, 6:48
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2019, 8:57
Autor: red
REGION, Mieroszów: Poruszająca wystawa
Fot. organizatorzy
Do końca listopada w Mieroszowskim Domu Kultury Żeromskiego 28 trwa wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i na misjach poza granicami naszego państwa.

– Zawsze, gdy słyszymy w wiadomościach o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, my w fundacji wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat – mówi Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. – Chcemy przypominać, że praca strażaka, żołnierza, policjanta czy ratownika to nie jest zwyczajne zajęcie, tylko misja, która służy dobru każdego z nas. Pamiętajmy więc o dzieciach tych, którzy nie wrócili z pracy do domu. Pomoc im to najlepsza forma powiedzenia „dziękuję”.

Na wystawie przedstawiono sylwetki takich bohaterów, jak policjantka Agnieszka Gronostaj. O Pani Sierżant mówiono: żandarm w spódnicy. Drobna, ale twarda. Często mówiła: „Idę na służbę, mogę nie wrócić”. Zginęła 22 grudnia 2004 roku jadąc na interwencję. W samochód na sygnale, którym jechała, wjechał inny pojazd. Policjantka zgodziła się na przekazanie organów po śmierci, więc możliwe, że dziś gdzieś bije jeszcze jej serce. Pozostawiła syna. Inną postacią przywołaną na wystawie jest chorąży Robert Frąszczak. Służył w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. W 2002 roku wyjechał na misję w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie. Nie wrócił do domu, zginął wracając z misji do kraju. Pozostawił żonę i syna.

Fundacja Dorastaj z Nami od ponad 9 lat udziela wsparcia dzieciom i rodzinom poległych oraz ciężko poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich. Fundacja dofinansowuje podopiecznym naukę, zajęcia pozalekcyjne, pomoc psychologiczną, wsparcie doradcy edukacyjnego. Ważną częścią misji Fundacji Dorastaj z Nami jest budowanie szacunku do służb publicznych. Rozwijany jest również program Służba i Pomoc, skierowany do pełniących służbę żołnierzy, strażaków, policjantów oraz innych funkcjonariuszy służb publicznych i ich rodzin.

Wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” powstała w 2018 roku jako kontynuacja kampanii społecznej o tej samej nazwie. Do tej pory była już prezentowana między innymi w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, na Zamku Piastowskim w Raciborzu, a także w InfoBox Gdynia czy Sejmie. Wystawę wkrótce będzie można zobaczyć również w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach.

Partnerem wystawy jest Fundacja PZU. Wśród firm wspierających fundację są partnerzy Strategiczni Programu „Koalicja: Razem dla Bohaterów”– Orange Polska S.A., Boeing i PKN Orlen S.A.

Fundację można wesprzeć wpłacając https://dorastajznami.org/zginal-tata-pomoz/

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group