Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 5017
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Poseł Michał Dworczyk podsumowuje dwa lata swojej kadencji poselskiej

Sobota, 2 grudnia 2017, 7:51
Aktualizacja: Środa, 6 grudnia 2017, 11:20
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Poseł Michał Dworczyk podsumowuje dwa lata swojej kadencji poselskiej
Fot. red
Prezentujemy podsumowanie dwóch lat działalności posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Dworczyka, która miała związek z naszym regionem.

"Zaczynamy budowę Zachodniej Obwodnicy Wałbrzycha"

We wrześniu 2017 ostatecznie podpisana została umowa na dotację Zachodniej Obwodnicy Wałbrzycha. Jest to największa
inwestycja w tym mieście od 1989 roku. Kilkukrotne próby rozpoczęcia jej budowy kończyły się do tej pory spektakularnymi porażkami, a wśród mieszkańców miasta i regionu zapanowała atmosfera wszechobecnego imposybilizmu charakteryzującego kolejne rządy, które nie decydowały się na przyznanie środków Wałbrzychowi – miastu, które szczególnie boleśnie odczuło skutki transformacji ustrojowej.

Przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej Wałbrzych otrzymywał z budżetu centralnego skromne środki na mniejsze inwestycje,
mimo tego, że krajem jak i miastem rządziła ta sama formacja polityczna. Jak powszechnie się uważa, było to spowodowane
faworyzowaniem przez poprzedni rząd dużych aglomeracji kosztem mniejszych ośrodków. Cieszę się, że moje wielomiesięczne zabiegi przyczyniły się do przyznania przez Ministerstwo Rozwoju blisko 300 mln zł dotacji na budowę obwodnicy w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo, kolejne miliony złotych Wałbrzych otrzymał we wrześniu od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na realizację pozamiejskiej części odcinka. Dzięki temu po ponad 20 latach zaczynamy ostatecznie budowę obwodnicy, która przeniesie Wałbrzych na nowy poziom rozwoju.

"W Dusznikach-Zdroju powstał najnowocześniejszy w Polsce obiekt biathlonowy"

Przy współpracy lokalnego samorządu z Ministerstwem Sportu i Turystyki udało się wybudować w Dusznikach-Zdroju najnowocześniejszy w Polsce obiekt biathlonowy (dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, o które zabiegałem, wyniosło ponad 10 mln zł). W styczniu 2017 roku odbyły się na Jamrozowej Polanie Mistrzostwa Europy w biathlonie. Obiekt ten to prawdziwa szansa na rozwój sportowy i turystyczny naszego regionu.

"Geotermia dla Lądka-Zdroju"

Na prośbę lokalnych samorządowców zaangażowałem się w projekt Geotermia dla Lądka-Zdroju. Dzięki intensywnej współpracy
z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska gmina otrzymała dotację w wysokości 18 mln zł.

"Mieszkanie Plus w Wałbrzychu"

3 lipca 2017 roku wraz z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego oraz władzami samorządowymi symbolicznie wbiliśmy pierwszą łopatę pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus na ulicy Husarskiej w Wałbrzychu. Dzięki programowi rządu Prawa i Sprawiedliwości 215 rodzin w Wałbrzychu uzyska mieszkania z prostą drogą dojścia do własności.

"Dotacja dla Czarnego Boru na modernizację toru biathlonowego"

Przy współpracy z samorządem udało się pozyskać 1 116 800 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przebudowę
infrastruktury sportowej wraz z uruchomieniem tras narciarskich i nartorolkowych w gminie Czarny Bór. Modernizacja istniejącego obiektu w Czarnym Borze pozwoli na uruchomienie całorocznego ośrodka sportowego z trasami narciarskimi oraz nartorolkowymi o długości ponad 3 km. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. W ramach tego samego programu dofinansowanie otrzymały również m.in. SKF KT Szczawno-Zdrój na modernizację kortów i budynku zaplecza przy ul. Ofiar Katynia oraz gmina Nowa Ruda na adaptację pomieszczeń przy ulicy Kłodzkiej na siłownię z zapleczem.

"Wspieranie renowacji zabytków na terenie byłego województwa wałbrzyskiego"

Dzięki owocnej współpracy z parafiami rzymskokatolickimi udało mi się pozyskać środki na remont szeregu świątyń w naszej diecezji świdnickiej. Wsparcie finansowe otrzymały m.in.: bazylika w Wambierzycach oraz kościoły w Dusznikach-Zdroju, Mokrzeszowie, Walimiu, Szczytnej, Krajanowie i Przedborowej. Nieco wcześniej dzięki moim interwencjom pomoc dotarła do m.in. kościoła pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, parafii św. Antoniego w Pieszycach, parafii Najświętszej Marii Panny w Bielawie i parafii w Lesicy.

"Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju uratowane!"

W wyniku mojej interwencji wojewoda dolnośląski przychylił się do postulatu mieszkańców Szczawna-Zdroju, którzy protestowali
przeciwko decyzji Rady Miejskiej zmieniającej granice strefy uzdrowiskowej. Udało mi się w tej sprawie zorganizować spotkanie z wojewodą Pawłem Hreniakiem, w którym uczestniczyli również radni Szczawna-Zdroju sprzeciwiający się decyzji Rady Miejskiej. Wojewoda uchylił feralną uchwałę i nie doszło do zmiany granic strefy uzdrowiskowej.

"Przebudowa drogi krajowej nr 35 w Unisławiu Śląskim"

Na prośbę mieszkańców gminy Mieroszów oraz radnej Doroty Skibskiej podjąłem interwencję w sprawie przebudowy odcinka drogi krajowej nr 35, na której regularnie dochodzi do tragicznych wypadków. Po moich rozmowach z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ruszyła procedura, która zakończy się przebudową drogi.

"Basen w Głuszycy OBRONIONY przed zamknięciem"

Walczyłem wraz z lokalnymi władzami o uratowanie basenu w Głuszczycy. Nasz wspólny upór doprowadził do zmiany interpretacji
przepisów przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki czemu zespół basenów odkrytych w Głuszycy nie został zamknięty.

"Wsparcie dla klubów sportowych z terenu byłego województwa wałbrzyskiego"

Wspierając aktywizację sportową młodzieży, udało mi się pozyskać sponsora dla Klubu Bielawa Owls. Dzięki temu możliwy był zakup strojów sportowych oraz wsparcie działalności klubu. W kolejnym roku pozyskałem podobne dofinansowanie dla klubu Bielawa Snakes. W tym samym czasie wsparłem młodzieżowy Klub Sportowy Górnik Nowe Miasto Wałbrzych. Klub szkoli głównie młodzież i dzieci. Niestety, często nie stać go na pokrycie np. kosztów wyjazdu swoich podopiecznych na turniej. Udało mi się pozyskać dofinansowanie, dzięki któremu młodzi sportowcy mogą rozwijać swoje pasje.

"Młodzież z byłego województwa wałbrzyskiego zwiedza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej"

W ramach działań na rzecz wychowania obywatelskiego wraz ze współpracownikami zorganizowaliśmy dla uczniów szkół z naszego regionu przyjazdy do Warszawy. Dzięki tej inicjatywie Sejm, Senat, Pałac Prezydencki i Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzili m.in. uczniowie ze szkół w Nowej Rudzie, Bielawie, Dzierżoniowie, Ciepłowodach i Wałbrzychu.

"Ciepłowody wolne od azbestu"

Dzięki dobrej współpracy z wójtem Ciepłowodów, Panem Łukaszem Białkowskim udało mi się pozyskać środki na usunięcie azbestu z budynków publicznych w Ciepłowodach.

"Aktywne angażowanie się w organizację szeregu uroczystości o charakterze patriotycznym i rocznicowym"

Aktywnie angażowałem się w organizację wielu uroczystości o charakterze patriotycznym i rocznicowym, m.in. w obchody zakończenia II wojny światowej w Mieroszowie, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – uroczystości na terenie całego
Okręgu, święta Konstytucji 3 maja czy rocznicy Porozumień Sierpniowych – w Dzierżoniowie.

"Odsłonięcie pomników Żołnierzy Wyklętych"

Osobiście wsparłem odsłonięcie dwóch pomników Żołnierzy Wyklętych – w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie. 11 listopada 2016 roku udało nam się w Wałbrzychu przy ul. Bardowskiego odsłonić tablicę upamiętniającą wałbrzyskiego poetę Mariana Jachimowicza, która została ufundowana dzięki moim staraniom.

"Wspieranie środowisk kresowych i kombatanckich"

Od początku swojej publicznej działalności wspieram środowiska kombatanckie niepodległościowego podziemia zbrojnego oraz
inicjatywy mające na celu upamiętnienie polskiego dziedzictwa Kresów Wschodnich. Dlatego jestem zaszczycony, że 13 lutego w trakcie spotkania ze środowiskiem Kresowian w Dzierżoniowie zostałem uhonorowany Medalem Zasługi za działalność na rzecz
pielęgnowania pamięci o Kresach. Natomiast 27 sierpnia wrocławski oddział Światowego Związku Żołnierzy AK uhonorował mnie
medalem „Za zasługi dla ŚZŻ AK”. Otrzymane odznaczenia to wielki honor, jednak przede wszystkim traktuję je jako zobowiązanie do
ciężkiej pracy.

"Pomoc w organizacji wydarzenia „Przystanek Niepodległość” w Dusznikach-Zdroju"

Od trzech lat środowiska patriotyczne Kotliny Kłodzkiej – przede wszystkim Pani Krystyna Śliwińska – organizują jedną z największych imprez o charakterze patriotycznym w regionie. Cieszę się, że mogę wspierać przygotowanie tego wydarzenia i dziękuję za umożliwienie wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych.

"Wizyta Prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce"

Jako poseł ziemi wałbrzyskiej zorganizowałem wyjazd ponad 200 mieszkańców powiatów kłodzkiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego i świdnickiego na uroczystości związane z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, które odbyły się 6 lipca 2017 roku. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Sejm RP, Stare Miasto i wysłuchali przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich. Następnie wszyscy spotkaliśmy się na błoniach stadionu PGE Narodowy na organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej polsko-amerykańskim pikniku wojskowym.

"Organizacja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym"

26 lutego 2017 roku już po raz piąty odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Celem zainicjowanego przeze mnie projektu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz popularyzacja wiedzy o tym dramatycznym fragmencie naszej historii. W tym roku w imprezie w całej Polsce uczestniczyło ok. 60 tys. osób. Na terenie byłego województwa wałbrzyskiego uroczystości i biegi odbyły się w 22 miejscowościach – m.in. w Bielawie, Dzierżoniowie, Głuszycy,
Jaworzynie Śląskiej, Niemczy, Strzegomiu, Jedlinie-Zdroju, Świdnicy, Świebodzicach, Ziębicach, Ząbkowicach, Łagiewnikach, Kamieńcu Ząbkowickim, Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Dobrocinie, Szczytnej, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Nowej Rudzie-Słupcu, Roztoce i Wałbrzychu – z udziałem ponad 3500 osób.

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group