Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4595
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Pośmiertnie uhonorowany

Czwartek, 1 października 2020, 11:23
Aktualizacja: Piątek, 2 października 2020, 8:32
Autor: red
REGION, Mieroszów: Pośmiertnie uhonorowany
Fot. Gmina Mieroszów
Podczas Sesji Rady Miejskiej Mieroszowa nadano pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów Leopoldowi Nowackiemu.

Leopold Nowacki urodził się w Kaliszu, będąc uczniem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Łowiczu wstąpił do Harcerstwa Polskiego. W 1918 roku na wezwanie Naczelnika Józefa Piłsudskiego, który ogłosił powszechną mobilizację - odpowiedział cały naród, również harcerze. Niespełna siedemnastoletni wówczas Pan Leopold od 1920r. należał do Harcerskiego Batalionu Wileńskiego, a także oddziału 201 p.p. Dowództwa Frontu Północnego, brał udział w niezliczonej ilości bitew. Po zdemobilizowaniu powrócił do szkoły w Łowiczu, którą ukończył, a następnie pracował jako nauczyciel w Kaliszu do września 1939 r. będąc równocześnie Komendantem hufca ZHP powiatu kaliskiego i miasta Kalisza. W czerwcu 1945r. przyjechał jako wysiedleniec do Mieroszowa i już w 1946r. założył harcerstwo przy Szkole Podstawowej nr 1. W późniejszym okresie rozbudował harcerstwo i prowadził hufce w powiecie wałbrzyskim. 1 września 1948 roku został Burmistrzem Miasta Mieroszowa, ponadto działał na rzecz pracy spółdzielczej, prowadził obozy harcerskie, założył Ochotniczą Straż Pożarną. Założył Miejską Bibliotekę Publiczną, w której działało Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego w Mieroszowie, dzięki któremu ludzie pracujący mogli zdobyć wykształcenie. Pełnił wiele funkcji publicznych i zawsze kierował się najwyższymi standardami człowieczeństwa i ideałami harcerstwa.
- Urszula Nowacka - Majbroda, córka Pana Leopolda, odbierając tytuł w imieniu ojca, zwróciła uwagę na ideały, którymi kierował się, a które w dzisiejszych czasach są rzadkością. Zaapelowała o promowanie ideałów harcerstwa wśród młodych ludzi. Bardzo dziękuję Radnym Rady Miejskiej Mieroszowa za podjęcie uchwały - podsumowuje burmistrz Andrzej Lipiński.

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
2
11%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group