Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2648
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powrót WAMAG–u

Piątek, 23 października 2015, 16:00
Aktualizacja: Sobota, 24 października 2015, 7:37
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Powrót WAMAG–u
Fot. Robert Bajek
W obecności Ewy Mańkowskiej – Wicemarszałek Województwa Dolnosląskiego, Romana Szełemeja – Prezydenta Wałbrzycha oraz przedstawicieli firmy WAMAG i Kopex odbyło się dzisiaj w siedzibie WAMAG–u spotkanie poświęcone nowym perspektywom rozwoju firmy.

Wałbrzyski WAMAG, firma z blisko 200-letnią tradycją nieprzerwanego funkcjonowania, należy obecnie do Grupy Kopex - marki znanej na krajowym i zagranicznym rynku branży wydobywczej. Przypomnijmy w skrócie jej historię. W roku 1820 rozpoczęła działalność Huta Wilhelm. W roku 1837 powstał oddział budowy maszyn. Produkcja maszyn parowych rozpoczęła się tam w roku 1890 a w roku 1923 nastąpiło połączenie Huty Wilhelm z Hutą Karol. Lata wojenne - 1939 - 1945 to produkcja wojskowa - pociski i gąsienice czołgowe. Po wojnie Huta Karol została przejęta przez Skarb Państwa. W roku 1976 zakład wszedł w skład Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Urządzeń Górniczych Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu a w roku 1989 pojawiła się po raz pierwszy nazwa WAMAG. W roku 2006 WAMAG wszedł do grupy ZZM-Kopex a w roku 2012 przez połączenie zakładów WAMAG, ZZM S. A. i Ryfama powstała spółka Kopex Machinery.

Władze przedsiębiorstwa zapowiadają reaktywację zarówno marki jak i nazwy WAMAG. Jest to możliwe dzięki pakietowi zamówień i rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty i usługi oferowane przez WAMAG. Prawdopodobnie wiąże się to ze wzrostem zatrudnienia w firmie.

- WAMAG to jest część przemysłowej historii Wałbrzycha. Kiedyś był znacznie większy, miał wiele różnych lokalizacji. Zawsze był słynny ze swoich konstruktorów. Z tego, że można z niczego wymyślić nową, trwałą, służącą ludziom rzecz. Była chwila zwątpienia, kiedy dwa lata temu przedstawiciele Kopexu i związków zawodowych przyszli do mnie, żeby mnie poinformować, że przychodzą trudne czasy. Przyjąłem to z dużym niepokojem. Bardzo się cieszę, że ten ogromny potencjał wytwórczy Wałbrzycha się odbudowuje. Firma wraca do swojej nazwy i rozbudowuje swój potencjał - powiedział Roman Szełemej.

WAMAG oferuje szeroki zakres usług technicznych. Oferta przedsiębiorstwa skierowana jest do odbiorców z branży górniczej, energetycznej, hutniczej, dla przemysłu chemicznego, cementowo-wapienniczego, a nawet cukierniczego. Firma zajmuje się projektowaniem, produkcją, dostarczaniem, montażem i obsługą posprzedażową, między innymi takich maszyn jak urządzenia kruszące i rozdrabniające, urządzenia do przesiewania i segregacji, czy urządzenia odwadniające. W ofercie firmy jest też tworzenie różnego rodzaju konstrukcji.

- Wyraźnie widać, że tak ważne dla Polski rzeczy jak zmiana gospodarki odtwórczej w gospodarkę innowacyjną właśnie następują - powiedziała Ewa Mańkowska.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group