Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 2224
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pracodawcy oceniają ZIT

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 14:18
Aktualizacja: 14:19
Autor: red
Fot. red
Zarząd Sudeckiego Związku Pracodawców oraz zrzeszeni w nim przedsiębiorcy zgłosili w sumie 21 uwag merytorycznych i propozycji do projektu programu ZIT dla Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2014–2020.

– Złożyliśmy największą liczbę uwag podczas konsultacji społecznych prowadzonych przez Urząd Miejski w Wałbrzychu – uważa Artur Mazurkiewicz, prezes Sudeckiego Związku Pracodawców.

Uwagi merytoryczne i redakcyjne zgłoszone przez Sudecki Związek Pracodawców odnosiły się do większości priorytetów zawartych w tym dokumencie.
– Zależało nam, aby ocenić nie tylko sam priorytet dotyczący gospodarki oraz innowacyjności przedsiębiorstw, ale również pozostałe priorytety, które będą miały wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Aglomeracji Wałbrzyskiej do 2020 roku – mówi Artur Mazurkiewicz.

Według niego, dokument będzie wymagał w dalszym ciągu konsultacji społecznych, nawet w wąskim gronie eksperckim.
– Jest jeszcze dużo pytań i wątpliwości. Tym bardziej, że pod koniec lipca minister Bieńkowska zatwierdziła dokument Zasady Realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce. Z jego pomocą, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i samorządy wszystkich szczebli, przygotują się do realizacji ZIT – dodaje.

Pracodawcy z SZP uważają, że ważnym elementem pobudzenia i rozwoju lokalnej gospodarki w latach 2014-2020 jest efektywna i długofalowa współpraca między instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami z sektora MŚP oraz władzami lokalnymi. Zwracają uwagę na konieczność zbudowania również realnej i prawdziwej współpracy między środowiskiem biznesu a lokalnymi uczelniami i naukowcami.
– Wałbrzyskie uczelnie w ograniczonym stopniu współpracują z pracodawcami. Komercjalizacja wyników badań naukowych praktycznie na naszym rynku nie istnieje. Pod względem innowacji i zastosowania osiągnięć nauki w gospodarce Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w OECD, a co dopiero Aglomeracja Wałbrzyska – mówi Marcin Kowalski, wiceprezes Zarządu SZP, odpowiedzialny w związku za fundusze unijne.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania.

Samorządy lokalne planujące realizować ZIT są zobligowane do zawiązania zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa (np. stowarzyszenia, związku międzygminnego) i przygotowania wspólnej Strategii ZIT. Znajdą się w niej m.in. najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Umawiające się samorządy muszą także podpisać porozumienie o wdrażaniu ZIT z zarządem danego województwa, ponieważ projekty w tej formule finansowane będą ze środków dostępnych w Regionalnych Programach (RPO).

www.szp-walbrzych.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group