Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 3473
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Rybnica Leśna/Wałbrzych: Pracownicy bronią Kopalni w Rybnicy Leśnej

Środa, 17 czerwca 2015, 15:37
Aktualizacja: Czwartek, 18 czerwca 2015, 21:08
Autor: PAW
REGION, Rybnica Leśna/Wałbrzych: Pracownicy bronią Kopalni w Rybnicy Leśnej
Fot. PAW
Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w Bartnicy, a dziś problemowi związanemu z funkcjonowaniem i kończącej się koncesji na wydobycie w kopalni w Rybnicy Leśnej, przysłuchiwali się radni z Gminy Wałbrzych.

Wałbrzych nie jest bezpośrednio stroną zamieszania i powstałego sporu, ale melafir jest przewożony z Rybnicy Leśnej do przesypowni znajdującej się przy ulicy Tunelowej w Wałbrzych i część tego transportu odbywa się po wałbrzyskich drogach. I temu są przeciwni niektórzy mieszkańcy naszego miasta, których dziś reprezentowali Teresa Roszkowiak oraz Zbigniew Michurski. Na spotkaniu pojawiła się też kilkudziesięcioosobowa grupa pracowników kopalni oraz przewoźników.
- Od 12 lat ten problem wciąż istnieje – mówi Teresa Roszkowiak. – W okresie letnim częstotliwość kursowania tych ciężarówek jest wprost nie do wytrzymania. Panuje hałas, ulice, po których odbywa się transport są stale niszczone, wzrasta zagrożenie dla mieszkańców. Uciążliwość jest olbrzymia. Mieszkańcy ulic Niepodległości, Tunelowej czy Wałbrzyskiej stale narzekają na ten transport.
Kopalnia nie podejmuje żadnych starań, by ten problem rozwiązać, manipuluje ludźmi i radnymi po to, by realizować własne cele. Z funkcjonowania kopalni korzyść osiąga tylko gmina Mieroszów, a Wałbrzych nie ma z tego tytułu żadnych korzyści. Kopalnia stara się powiększyć swój obszar wydobycia i szykuje mieszkańcom gehennę.

Jakub Madej, prezes Kopalni Bartnica, która jest właścicielem kopalni w Rybnicy Leśnej, zdecydowanie odrzuca argumenty przytoczone przez mieszkankę Wałbrzycha.
- By zmniejszyć uciążliwość transportu robimy naprawdę wiele, ponad panujące standardy – tłumaczy Madej. – Samochody, które wożą melafir, są nowe, przejeżdżają przez myjkę, by mieć czyste opony, plandeka jest nakładana na urobek, są ważone, by nie jechały z nadmiernym ciężarem. Tak naprawdę problemem jest zły stan tej drogi, który powoduje dodatkowy hałas i uciążliwość dla mieszkańców. To droga krajowa i trudno sobie wyobrazić, że kopalnia będzie ją remontować. W poprzednich latach wyremontowaliśmy ulicę Tunelową, a także za 1 milion 200 tys. zł ul. Gdyńską. Wiem, że apetyty są większe, ale my mamy też ograniczone możliwości.

Zbigniew Michurski z Nowoczesnego Wałbrzycha jest zdecydowanym przeciwnikiem dalszego wożenia melafiru po wałbrzyskich drogach.
- Sugerowaliśmy, by zatrzymać dalszą dewastację tej drogi i postawić znaki ograniczające tonaż, ale otrzymaliśmy odpowiedź odmowną – mówi Michurski. – Jeśli radni miejscy nie podejmą kroków, by ten transport ograniczyć, to mieszkańcy w końcu wyjdą na ulicę i zablokują ją dl transportu samochodów ciężarowych. Radni nie mogą stać po stronie firmy, a muszą bronić interesów mieszkańców.

Zupełnie innego zdania jest szef wałbrzyskiej Solidarności Radosław Mechliński, który posłużył się ciekawym przykładem.
- Mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Wałbrzych Miasto i hałas tam jest ogromny, ale to nie jest powód, żebym domagał się zamknięcia dworca. Rozumiem tę sytuację i godzę się z nią w imię dobra wyższego – tłumaczy Mechliński. – Przemysł ciężki jest szansą dla tego regionu na rozwój i miejsca pracy i dlatego związkowcy w tej konkretnej sytuacji idą ramię w ramię z przedsiębiorcą.

Sołtys Rybnicy Leśnej Barabra Kazubek mówi wprost, że zdecydowana większość mieszkańców Rybnicy jest za dalszym funkcjonowaniem kopalni.
- Jeśli kopalnia zostanie zlikwidowana, to wieś upadnie, bo teraz tylko kopalnia dba, by drogi były odśnieżane – mówi sołtys.

Jeden z pracowników firmy – Łukasz Młynarczyk – zwrócił tymczasem uwagę na inną kwestię w tym sporze.
- Niektóre osoby, niewielka grupa, chcą stworzyć taką atmosferę, że cała Rybnica, Podgórze i Glinik są przeciwko kopalni, a to jest nieprawda, bo jest bardzo wiele osób, którym zależy, by kopalnia nadal działała, bo to są miejsca pracy dla mnóstwa osób.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group