Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2632
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Premiera w Dramatycznym

Sobota, 15 sierpnia 2020, 6:49
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2020, 8:41
Autor: red
Wałbrzych: Premiera w Dramatycznym
Fot. red
Premiera projektu SZANIAWSKI.FM – pierwszego podcastu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu!

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na podcast SZANIAWSKI.FM! Audycje emitowane będą regularnie od 21 sierpnia do 17 października 2020 r. i pozostaną dostępne nieodpłatnie dla słuchaczy na platformach SoundCloud i Spotify.

21 sierpnia 2020 r. o 19:00 pojawi się pierwszy odcinek, w którym Angelika Cegielska i Paweł Świątek wraz z synami Frankiem i Antkiem przybliżą słuchaczom doświadczenia artystycznej rodziny w czasie pandemii.

Projekt SZANIAWSKI.FM przenosi Teatr Dramatyczny w zupełnie nową przestrzeń – w eter internetu, gdzie słuchacze będą mogli poznać bliżej aktorów, zaprzyjaźnionych artystów, członków grup warsztatowych oraz widzów. Ich opowieści oparte są na autorskich scenariuszach opracowanych przez dyrektora artystycznego Seba Majewskiego, kierownika literackiego Tomasza Jękota oraz pedagożkę teatru Nikolę Olszak. Jednak praca nad podcastami daleka była od odgrywania ról na scenie.
– Nie chcieliśmy dawać artystom gotowego tekstu do ręki, ale posłuchać, jak sytuacja zamknięcia w czasie pandemii wyglądała z ich perspektywy – przyznaje Tomasz Jękot.

Nikola Olszak i Tomasz Jękot, autorzy projektu, podkreślają, że pomysł ten zrodził się w czasie lockdownu, kiedy pojawiła się potrzeba stworzenia przedsięwzięcia nowatorskiego, które odpowie zarówno na potrzeby pracujących z domu artystów, jak i zamkniętych w czterech ścianach odbiorców Teatru.
– Doszliśmy do wniosku, że w momencie, kiedy wszyscy robią chleb, pieką ciasta i zajmują się wieloma mechanicznymi czynnościami, słuchanie radia to jest coś odprężającego i coś zupełnie innego. Coś, co może nam dać jakąś nową wartość dla teatru – dodaje Olszak.

Mając w głowie ten cel, od czerwca do sierpnia 2020 r. Teatr Dramatyczny wyprodukował dwanaście autorskich podcastów teatralnych. Wypowiedzi artystów oraz ich pojawią się w trzech kategoriach tematycznych:

– ŻYCIE DOMOWE – będzie to pięć audycji, w których aktorki i aktorzy Teatru Dramatycznego oraz współpracujący z nami artyści podzielą się historiami z życia rodzinnego w czasie trwania pandemii. Z humorem i na serio o swoich pasjach, byciu poza sceną i planach artystycznych opowiedzą: Angelika Ciesielska i Paweł Świątek oraz ich synowie Franek i Antek; Wojciech Świeścik i Kinga Zygmunt; Irena Wójcik; Karolina Bruchnicka oraz Dorota Furmaniuk i Mateusz Flis.

– WIECZÓR DŹWIĘKOWY – ta seria skupi się na autorskiej muzyce teatralnej i będzie bezpośrednio nawiązywać do organizowanego przez nas Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS. Swoje audycje przesycone indywidualnym spojrzeniem na muzykę przygotowali: Karol Nepelski – laureat Grand Prix Festiwalu REZONANS w 2019 r.; aktorka teatru Joanna Łaganowska; kompozytorka Weronika Krówka i aktor Rafał Kosowski; a także pedagożka teatru Nikola Olszak i aktor Filip Perkowski.

– MŁODY TEATR – będzie to seria poświęcona grupom teatralnym działającym przy teatrze. Podcasty wchodzące w jej skład nagrali widzowie i uczestnicy warsztatów Cienie Teatru, Niedorośli 30+ i grupy Trzeci Teatr. Ta seria podcastów zawiera również duży ładunek edukacyjny – uczestnicy naszych grup mieli okazję spotkać się na antenie z doświadczonym radiowcem – Grzegorzem Chojnowskim – redaktorem naczelnym Radia Wrocław Kultura. Realizacją tej serii zajmowali się: Nikola Olszak oraz opiekunowie grup – Grzegorz Stawiak odpowiadający za Trzeci Teatr i Tomasz Jękot odpowiedzialny za grupę Niedorośli 30+.

Audycje urozmaicone zostaną oprawą dźwiękową przygotowaną przez zespół POLPO MOTEL (Olga Mysłowska i Daniel Pigoński) oraz oryginalną identyfikację graficzną autorstwa Jakuba Woynarowskiego.

Projekt SZANIAWSKI.FM dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
2
20%
Hahaha
3
30%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group