Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2471
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prezydent Roman Szełemej o nowych mieszkaniach w programie "Mieszkanie Plus"

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 8 czerwca 2017, 15:31
Aktualizacja: Piątek, 9 czerwca 2017, 8:11
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
5 czerwca prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podpisał z BGK Nieruchomości S.A. umowę inwestycyjną, dzięki której w Wałbrzychu powstanie 215 nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia własności.

Umowę podpisano w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". O szczegółach programu i wiążącej się z nim inwestycji mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej w wałbrzyskim Ratuszu prezydent Roman Szełemej:

- W poniedziałek podpisałem porozumienie, które jest drugim etapem procesu, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Wałbrzych został zaproszony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i chyba pierwsze, jedyne wtedy na Dolnym Śląsku, do rozpoczęcia procesu realizacji programu "Mieszkanie Plus". Ten program jest jednym z najważniejszych dla miast takich jak Wałbrzych. On mniejsze znaczenie ma dla metropolii takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, ponieważ tam rynek mieszkaniowy jest przede wszystkim rynkiem deweloperskim, bardzo dużym, który w ostatnich latach był rynkiem niezwykle dynamicznym. Natomiast zabrakło narzędzi wsparcia dla miast średniej wielkości. Takim miastem, i to miastem szczególnym, jest Wałbrzych. Od początku byłem i jestem zwolennikiem tego projektu. W przypadku Wałbrzycha mamy do czynienia z nakładaniem się wielu różnych zjawisk, które czynią rynek mieszkaniowy niezwykle trudnym. Wiąże się to z historią ekonomiczną i społeczną naszego miasta. Dzisiaj 40, może 50 procent komunalnej substancji mieszkaniowej jest w stanie niezadowalającym. W starych dzielnicach budynków pozostawiających wiele do życzenia jeśli chodzi o jakość życia, jakość mieszkania, jest bardzo dużo. Przyjęliśmy koncepcję mniej remontowania, więcej budowy nowych mieszkań. I robimy to od kilku lat. Wybudowaliśmy osiedle na ulicy Jana Pawła II, wybudowaliśmy osiedle na ulicy Wiejskiej, na Staszica, obecnie budujemy na Paderewskiego, gruntownie przebudowujemy kilka innych obiektów. Oceniliśmy, że taniej i mądrzej jest budować nowe niż remontować stare. Miasto wydało kilkadziesiąt milionów złotych na budowę nowych mieszkań i nasze możliwości się po prostu wyczerpały. Od kilku lat brakowało narzędzia, żeby miasto nie musiało angażować swoich pieniędzy. Program "Mieszkanie Plus" jest przełomowy, ponieważ nie angażuje pieniędzy miasta.

Program "Mieszkanie Plus" w części komercyjnej zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Gmina Wałbrzych przeznaczyła grunt, przygotowała dokumentację i projekty, natomiast koszt budowy w całości poniesie BGK Nieruchomości S.A. Nowe mieszkania komunalne powstaną przy ulicy Husarskiej w dzielnicy Podzamcze, tam gdzie obecnie budowane są już dwa domy, stanowące mieszkaniowy zasób Gminy Wałbrzych. W ramach podpisanej umowy zostanie tam wybudowanych pięć kolejnych budynków. Będą to budynki sześcio i siedmiopiętrowe, wyposażone w windy. W budynkach znajdzie się 28 lokali 35-metrowych, 135 lokali 48-metrowych i 52 lokale 74-metrowe. Wokół budynków znajdzie się blisko 160 miejsc parkingowych. Czynsz będzie wynosił około 13 zł/mkw. Wartość inwestycji to kwota około 30 milionów złotych. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2018 roku. Warto zaznaczyć, że Gmina Wałbrzych jest pierwszą gminą na Dolnym Śląsku, która oprócz porozumienia podpisała z BGK Nieruchomości S.A. warunkową umowę inwestycyjną.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~pytacz 8-06-2017 18:07
Dlaczego gmina z rządem biorą się za coś, co w uczciwym kraju robi prywatny developer? Wiadomo od razu że będzie kosztować 2 razy drożej niż na wolnym rynku. Oczywiscie gdyby gmina opusciła ceny gruntów na które nie ma chętnych mimo n-tego przetargu.
idler73 8-06-2017 20:10
@Pytacz, odpowiedź jest prosta. Budowę finansuje rząd z pieniędzy pochodzących z BGK, czyli rząd bierze kredyt, który spłacisz ty, ja i nasze wnuki. Nie buduje tych budynków PiS, Szełemej, czy ktokolwiek inny, budujesz Ty i ja. Kto na tym zarobi ? Miasto ? Nie, miasto udostępniło grunt, dokumentacje, projekty itp. i na tym generalnie rola miasta się kończy. Pytanie, kto będzie administrował zasobem i kto zarobi na sprzedaży mieszkań, o ile, w ogóle będą do sprzedaży przeznaczone. Być może, powtórzy się sytuacja znana z WTBS. Miasto, również udostępniło grunty, ale mieszkania nie są do wykupu, a administruje nimi WTBS, który nalicza horrendalne opłaty.
~Polewa z leminga 8-06-2017 21:10
To ja powinienem budoqac te mieszkania!!! Na wszystkim sie znam. Kazdej pracy sie podejme - tylko nie takiej zeby trzeba bylo cos robic lub zebym stracil pińćset plus. Poza tym spie ze zdjeciem prezia i lize jego jajka. Taka ma natura - a tej nie oszukasz...
~pytacz 8-06-2017 21:54
O , idler przeszedł przyśpieszony kurs ekonomii, ciekawe.Dlaczego mam nieodparte wrażenie podobieństwa z latami 70-80 i socjalistycznym budownictwem wielkiej płyty?
~Polewa z przebieranca 9-06-2017 1:02
robiac za PeOwskiego trolla, to naprawde musisz sie na niczym nie znac. Wiec o jakiej ty pracy wroclawski trollu gadasz?
~ 9-06-2017 1:25
jestem kawalerem pracuje w niemczech , i chcę wrucić na stałe do pl Wałbrzych , dom rodzinny odpada a mbie nie stać na kupno mimo że zarabiam w tej chwili dobrze , ale wiecznie zarabiać tyle nie będę bo minimalna średnia to w przyszłym roku około 2100zl czy mam szanse ???
~ 9-06-2017 6:16
kolejny idiota podszywa się pod ~polewa z leminga. ale was du.. boli nie? Będą mieszkania z projektu rządowego PISiorów. Oj jak boli du... zakompleksionych przygłupów:)))
~Polewa z przebieranca 9-06-2017 8:40
I to sami z siebie sie podszywaja. Nawet sie tu nie wypowiadalem. Oni zanim cos napisza mysla o mnie hehhehe... widocznie globoko w ich psychike sie wbilem, ze zanim cos napisza, cos przekaza co maja do przekazania to najpierw mysla o mnie. Fajnie maja co? BUL dupska musi byc przeogromny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group