Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2410
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Prezydent spotkał się z mieszkańcami Sobięcina

Środa, 19 października 2016, 6:59
Aktualizacja: 8:20
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Prezydent spotkał się z mieszkańcami Sobięcina
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu odbyło się spotkanie prezydenta Romana Szełemeja z mieszkańcami Sobięcina. Głównym tematem spotkania była tegoroczna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego.

W ramach obecnej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego mieszkańcy Wałbrzycha będą decydować o sposobach wydania 4 milionów złotych, z czego na projekty lokalne przewidziano kwotę 3,5 miliona złotych, podzieloną na 14 dzielnic a na projekty ogólnomiejskie kwotę 500 tysięcy złotych. Mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli głosować na jeden projekt ogólnomiejski i jeden lokalny. Zgodnie z założeniami tej edycji WBP projektów ma być więcej, ale o mniejszej wartości, gdyż takie właśnie projekty są z wielu powodów łatwiejsze do zrealizowania. Na projekty w dzielnicy Sobięcin przeznaczono kwotę 190 tysięcy złotych, przy czym wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć kwoty 95 tysięcy złotych. Kolejną zmianą w stosunku do lat ubiegłych jest to, że projekty zadań nie mogą dotyczyć zakupu wyposażenia czy remontów Wspólnot Samorządowych, oraz obiektów i terenów placówek oświatowych.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podczas spotkania wyjaśniał mieszkańcom Sobięcina jak ważny jest Budżet Partycypacyjny i jakie korzyści dzięki niemu może odnieść społeczność lokalna. Spotkania prezydenta z mieszkańcami poszczególnych dzielnic naszego miasta będą trwały do końca października. Następnie do 15 stycznia będzie można zgłaszać projekty, które do dnia 28 lutego zostaną poddane pod obrady zespołu weryfikacyjnego. Głosowanie odbędzie się w dniach od 15 marca do 15 kwietnia a ogłoszenie wyników nastąpi 30 maja. Jak podkreślał prezydent Szełemej - jeżeli wniosek jest poprawny formalnie, to nie może zostać odrzucony i musi być poddany pod głosowanie, jednak ważne jest, aby składane wnioski rozwiązywały problemy i zaspokajały potrzeby jak największej liczby mieszkańców danej dzielnicy.

Podczas spotkania mowa była również o projekcie o nazwie Inicjatywa Lokalna. Zenon Matuszko - Pełnomocnik Prezydenta ds. dialogu obywatelskiego wyjaśniał, że Inicjatywa Lokalna oznacza wspólne wykonywanie zadań publicznych, realizowane przez Gminę i mieszkańców. W zakres inicjatywy wchodzi działalność w obszarze nauki, edukacji, oświaty, kultury, sztuki, a także ekologia, ochrona zwierząt, bezpieczeństwo publiczne czy rewitalizacja. Procedura w przypadku Inicjatywy Lokalnej wygląda następująco: mieszkańcy składający wniosek muszą zagwarantować wkład własny w postaci środków finansowych, lub pracy społecznej, albo też świadczeń rzeczowych, takich jak na przykład dokumentacja projektowa, usługi transportowe, materiały czy narzędzia niezbędne do wykonania zadania. Z kolei Gmina jako swój wkład w realizację zadania może dokonać zakupu sprzętu, przygotować dokumentację techniczną, może dostarczyć materiały niezbędne do wykonania zadania, czy prowadzić nadzór nad realizacją prac. Co ważne, wnioski składane w ramach Inicjatywy Lokalnej nie podlegają głosowaniu. Są oceniane przez Urząd Miasta a po akceptacji prezydenta i podpisaniu umowy następuje wspólna realizacja zadania.

Sprawy związane z tegoroczną edycją Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego czy Inicjatywy Lokalnej nie były jedynymi tematami podczas spotkania. Prezydent Szełemej mówił o przeprowadzonych na terenie Sobięcina inwestycjach, wymieniając otwarty kilka miesięcy temu Zakład Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnienie znalazło blisko 70 osób, otwarte kilka dni temu przedszkole z miejscem na 80 dzieci, czy gruntowny remont prowadzony w Publicznej Szkole Podstawowej nr 17. Prezydent mówił również o planach związanych z Sobięcinem: o uruchomieniu biblioteki, przebudowie skrzyżowania ulicy 1-go Maja i II Armii, o remoncie ulicy 1-go Maja i o wyburzaniu domów przy ulicy Średniej, Wschodniej i Św. Barbary. Roman Szełemej wysłuchał też głosu mieszkańców, którzy mieli okazję do zgłoszenia problemów, występujących na Sobięcinie. Wśród zgłaszanych problemów dominował zły stan budynków i ulic, wysoki poziom hałasu, czy niedostateczna dbałość o otoczenie.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group