• Wtorek, 20 sierpnia 2019
  • Godz. 6:59
  • Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława
  • Czytających: 2291
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Proces w sprawie kupowania głosów odroczony

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 20 lutego 2012, 15:38
Aktualizacja: Środa, 22 lutego 2012, 17:25
Autor: Sven
Fot. Sven
Nie wiadomo kiedy i gdzie nastąpi dalszy ciąg procesu w sprawie o korupcję wyborczą w wyborach samorządowych w 2010 roku.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu potrzebował dzisiaj zaledwie pół godziny, aby bezterminowo odroczyć proces przeciwko osobom, które oskarża się o to, że udzielały korzyści majątkowych w zamian za skłonienie wyborców do głosowania na konkretnych kandydatów znajdujących się na liście wyborczej Platformy Obywatelskiej.

Sąd podjął decyzję o odroczeniu procesu na wniosek adwokata Stefanosa E. Zostało odczytane pismo mecenasa Tomasza Bokszczanina, w którym wnioskował o przekazanie sprawy do rozpatrzenia równorzędnemu sądowi w innym mieście ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości. Argumentował, że kontynuowanie procesu w Wałbrzychu może doprowadzić do zrodzenia się wątpliwości w opinii publicznej co do bezstronności wszystkich sędziów biorących udział w rozpoznawaniu niniejszej sprawy. „Wszyscy, albo większość sędziów głosowała w wyborach, a co za tym idzie mają oni określone preferencje polityczne, a także pogląd na niniejszą sprawę, a to w odbiorze społecznym mogłoby mieć wpływ na obiektywizm w procesowaniu i orzeczeniu rzeczywistej winy osób postawionych przed sądem. Powołał się przy tym na orzeczenia Sądu Najwyższego w podobnych sprawach.

Zarówno prokurator Ewa Ścierzyńska jak i mecenas Jacek Ludziak nie podzielili poglądu mecenasa Tomasza Bokszczanina twierdząc, że spowoduje to przedłużenie procesu i wywoła dodatkowe koszty. Z kolei najbardziej znany spośród oskarżonych, Stefanos E. podzielił pogląd swojego adwokata argumentując, że zgadza się co do faktu wzrostu kosztów w przypadku przeniesienia procesu do innego miasta, ale dla niego, jako obywatela i oskarżonego w tym procesie ma to najmniejsze znaczenie.

Sąd na posiedzeniu bez udziału stron ma podjąć decyzję co do uwzględnienia wniosku mecenasa Bokszcznina o skierowanie do Sądu Najwyższego prośby o przeniesienie procesu do innego miasta. Tak więc w tej chwili nie wiadomo gdzie i kiedy proces będzie kontynuowany.

Relacja medialna też nie będzie łatwa, bo Sąd zezwolił na obecność mediów jedynie do momentu odczytania aktu oskarżenia włącznie mimo, że nikt z zainteresowanych nie sprzeciwiał się rejestrowaniu przebiegu procesu. Jedynie prokurator Ewa Ścierzyńska stwierdziła, że jedynym problemem dla obecności mediów są warunki techniczne (należy rozumieć, że za niesprzyjające warunki poczytywać należy wyjątkowo kameralną salę nr 25, w której obecność nawet kilkunastu osób bardzo szybko staje się niekomfortowa – przyp. red.).

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~olo 20-02-2012 17:02
Tylko naiwnym myślał ze w POlsce zrobią krzywdę komuś z PO ( Chlebowski i inni )
~alfa 20-02-2012 18:16
Czyżby to była powtórka dwoch rozpraw w Sądzie Okręgowym w Swidnicy w/s korupcji wyborczej?Czyżby zaczynała się zabawa w kotka i myszkę.?Wniosek obrońcy Stefanosa podważa autorytet tutejszych sędziów!Dzisiaj ten wniosek powinien być przez sędziego z hukiem oddalony jako kompletnie bezzasadny!!!
~ 20-02-2012 18:40
pewnie sie rozejdzie po kosciach,jak afera hazardowa
~.. 20-02-2012 18:45
Dokładnie,a bedzie trwało pewnie ze 3 lata
~Limciu 20-02-2012 22:59
Wystarczy, że przeniosą do Świdnicy czy Kamiennej Góry. To były wybory lokalne więc tamtejsi sędziowie w nich nie głosowali. Mogliby też wyznaczyć sędziego Sądu Wałbrzyskiego, który mieszka w innej gminie (choćby Szczawno-Zdrój). Wniosek Bokszczanina bardzo zasadny. Istnieje ewidentny zakaz orzekania sędziego, który występował wcześniej w stosunku do strony w jakiejkolwiek roli. Jednak jako adwokat popełnił błąd. Taki argument mógł z powodzeniem wykorzystać do apelacji po przegraniu sprawy. Z punktu widzenia interesu jego klienta - trochę się pospieszył.
~swidek 21-02-2012 9:29
A gdzie mój wczorajszy komentarz? Czyżbym musiał rano zostawiać otwarte drzwi???
~Froncek 21-02-2012 10:06
Jakie to ohydne.A mówią, że Polska to katolicki kraj.
~zibi 21-02-2012 14:29
tę sprawę powinni przenieś do Grecji razem z p. Stefanos bo tacy ludzie nam są niepotrzebni!!!!!!!!!!!!!!!!1

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group