Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2923
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Profilaktyka raka piersi wśród uczennic PG nr 3 i podopiecznych Hufca Pracy w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 25 lutego 2013, 6:15
Aktualizacja: 11:02
Autor: Kamila Wybraniec
Fot. Kamila Wybraniec
22 lutego w ramach prowadzonego przez HP 1–30 programu edukacyjnego „Nauka samobadania piersi, poradnictwo specjalistyczne dla uczennic” odbyło się spotkanie z 35 podopiecznymi Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz uczestniczkami 1–30 Ochotniczego Hufca Pracy w Wałbrzychu.

Zajęcia dotyczyły profilaktyki raka piersi. Prelekcję poprowadziła położna Alicja Mikołajczyk, pracownik stowarzyszenia „PRO FEMINA”, które pełni także funkcję bezpłatnego Punktu Konsultacyjnego, przy Specjalistycznym Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Prowadząca opowiedziała o różnych metodach badania piersi, w postaci USG, mammografii czy technice samobadania. Zajęcia wzbogaciło badanie fantomów piersi, które zawierały zmiany nowotworowe. Dziewczęta zapoznały się ponadto z materiałami promocyjnymi stowarzyszenia, przekazanymi przez Alicję Mikołajczyk. Pod koniec zajęć uczennice mogły indywidualnie poradzić się, w jaki sposób się badać, aby wykryć ewentualne zmiany.

Celem warsztatów było propagowanie i rozpowszechnienie wiedzy na temat wczesnego wykrywania raka. Poznanie danych na temat zachorowalności i umieralności na raka piersi w Polsce i na świecie, czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, wskazanie możliwych objawów raka piersi, poznanie metod wykrywania raka piersi i możliwości działań profilaktycznych. Ponadto młodzież zaangażowana jest w zbiórkę plastikowych nakrętek, dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na konto stowarzyszenia „PRO FEMINA”.

Hufiec Pracy 1-30 w Wałbrzychu chciałby ponadto serdecznie podziękować Alicji Mikołajczyk za profesjonalne przeprowadzenie spotkania, a także dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 Małgorzacie Gawonicz za współpracę i pomoc w zorganizowaniu zajęć.

Podatnicy rozliczający się za ubiegły rok mogą zasilić 1 % konto stowarzyszenia. Darczyńcy po okazaniu PIT-u z zadeklarowaną dla organizacji wpłatą, mogą wykonać badanie USG piersi/tarczycy w cenie 10zł.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group