Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 3205
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Projekt na ukończeniu

Czwartek, 27 czerwca 2019, 6:42
Autor: red
REGION, Głuszyca: Projekt na ukończeniu
Fot. UM Głuszyca
Zbliża się zakończenie projektu „Tajemnice Militarnych Podziemi” rekomendowanego do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” 2014–2020.

Wartość zadania, które realizowane jest w Gminie Głuszyca, obejmuje kwotę wynoszącą 1.692.860,00 zł. Jest to partnerski projekt realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Liderem projektu jest czeskie Miasto Rokytnice w Orlickich Górach. Oprócz Gminy Głuszyca partnerami projektu są Euroregion Pomezi Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov i Gmina Kamienna Góra.

Projekt „Tajemnice Militarnych Podziemi” podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje zaprojektowanie i wykonanie budynku gospodarczego wraz z zagospodarowaniem terenu wejścia do sztolni, drugi natomiast polega na modernizacji i rozbudowie ekspozycji Podziemnego Miasta Osówka. Pierwszy etap prac zakończono 31 maja, drugi zaplanowano ukończyć 31 lipca 2019 r.

Celem realizacji zadania jest stworzenie miejsca nawiązującego swoim charakterem do tematyki zwiedzania i podkreślającego historyczne walory miejsca. W ramach prac przewidziano m.in. postawienie betonowej wartowni przy górnej sztolni, budowę drewnianej wiaty z ławkami, budowę pomieszczenia do ozonowania kasków, montaż tablic stalowych tzw. witaczy, postawienie wagonika kopalnianego z postaciami ludzi i napisem „Podziemne Miasto Osówka”, modernizację oświetlenia wewnątrz podziemnej trasy, montaż schodów na konstrukcji stalowej oraz osprzętowanie multimedialne w celu rozbudowy ekspozycji „Osówki”. Turyści zwiedzający jeden z najważniejszych produktów turystycznych naszej Gminy, zobaczą nowe wystawy multimedialne.

- Celem projektu jest modernizacja i rozbudowa ekspozycji Podziemnego Miasta Osówki wzorem najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń multimedialnych oraz ciekawych rozwiązań architektonicznych, jakim są niewątpliwie montaż ażurowych stalowych schodów wewnątrz sztolni, montaż nowego oświetlenia i nowe zagospodarowanie wejścia do sztolni, obiekt zyska na atrakcyjności. Zastosowane nowoczesne multimedia i użyczenie głosów przez znanych lektorów występujących w rolach przewodników po Podziemnym Mieście Osówka pozwolą, zwłaszcza najmłodszym pokoleniom, zrozumieć trudną historię związaną z II wojną światową. Już niebawem wizyta w Osówce będzie doświadczeniem „żywej” lekcji historii najnowszej - dodaje Burmistrz Głuszycy Roman Głód.

Przypomnijmy, że „Tajemnice militarnych podziemi” to po „Malarzach Gór Orlickich i Gór Sowich” kolejny projekt realizowany w ramach polsko-czeskiej współpracy Gminy Głuszyca z partnerskim miastem Rokytnice w Orlickich Górach.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group